Aktualizacja: 10.01.2019 13:56 Publikacja: 09.01.2019 20:00
Foto: Adobe Stock
Rozwój afrykańskiego pomoru świń zagraża polskiej branży wieprzowiny. Epidemia tego wirusa bardzo się w ubiegłym roku rozszerzyła: na ponad 3,2 tys. przypadków ASF u dzików, dwa tysiące zanotowano w ub. roku, podobnie ponad połowę ognisk ASF u świń. Ceny trzody chlewnej w skupach są już rekordowo niskie.
Zdaniem Ukraińców ocena gotowości ukraińskiego rolnictwa do spełnienia wymagań unijnych wypadła zadowalająco. Zdaniem Brukseli nie do końca tak jest. Bo oceną jest „2” na możliwych do uzyskania „6” punktów.
Saudyjska spółka rolna i hodowlana Salic może przejąć kontrolę nad dużymi aktywami w rosyjskim sektorze rolnym, alarmuje Rosyjski Związek Eksporterów i Producentów Zboża. Rosyjskie rolnictwo jest w złej kondycji. Przez wojnę Putina, nie ma sprzętu, by prowadzić prace polowe.
– Rola innowacji, jak również rola biznesu, są kluczowe w poszukiwaniu bezpiecznych i zrównoważonych rozwiązań – mówi Anna Zalewska, advocacy manager, BASF Polska.
Kiepskie prognozy dla rynku trzody chlewnej w Polsce: tempo spadku pogłowia wyhamowało, ale niepokoi ubytek największych stad. Słabo wygląda też sprzedaż maszyn.
Mieszkańcy Europy z jednej strony nadal wierzą, że transformacja energetyczna zabezpieczy dobrobyt następnych pokoleń. Z drugiej jednak strony obawiają się, że koszty ochrony klimatu dotkną ich finansowo. Z badania klimatycznego zleconego przez Fundację E.ON wynika, że Europejczycy popierają transformację, ale oczekują od rządów swoich państw konkretnego planu i większego zdecydowania w działaniu.
To stara metoda Putina karania krajów postkomunistycznych za podejmowanie niezależnych od Kremla decyzji. Rosja zakazała importu warzyw z Kazachstanu zaraz po tym, jak prezydent tego kraju odrzucił zaproszenie do przyłączenia się do BRICS.
W poniedziałek we Francji rozpoczną się protesty rolników, którzy obawiają się następstw wejścia w życie umowy handlowej pomiędzy Unią Europejską a Mercosur (Wspólny Rynek Południa).
Ma powstać elektroniczny system, w którym gromadzone będą informacje o polowaniach - zapowiada resort klimatu. Dostęp do niego będzie miał każdy, kto chce w bezpieczny sposób i nie narażając się na odpowiedzialność karną, odwiedzić las.
Ceny najważniejszych grup żywności poza mięsem wzrosły w październiku do poziomu najwyższego od 18 miesięcy — stwierdziła w comiesięcznej ocenie Organizacja NZ ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) w Rzymie. Wskaźnik tych cen wyniósł 127,4 pkt i był o 2 proc. większy od wrześniowego (124,9 pkt), o 5,5 proc. niż rok temu i najwyższy od kwietnia 2023. Był jednak mniejszy o 20,5 proc. od rekordowego z marca 2022 r., po agresji Rosji na Ukrainę.
Zdaniem Ukraińców ocena gotowości ukraińskiego rolnictwa do spełnienia wymagań unijnych wypadła zadowalająco. Zdaniem Brukseli nie do końca tak jest. Bo oceną jest „2” na możliwych do uzyskania „6” punktów.
Liczba osób zakażonych bakterią E. coli powiązana z restauracjami McDonald's wzrosła z 49 do 75, poinformowała Agencja ds. Żywności i Leków USA. Zawiniła prawdopodobnie cebula, ale badana jest też wołowina.
Co roku o Pałac Kultury i Nauki rozbija się co najmniej 500 słonek. Pomalowanie go na różowo będzie znacznie efektywniejszym sposobem ochrony ptaków niż zakazanie polowania - mówi prof. Henryk Okarma z UJ, przedstawiciel środowiska myśliwych w zespole ds. reformy łowiectwa.
Kierowane przez PSL Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zamierza przeznaczyć ponad pół miliarda złotych na walkę z afrykańskim pomorem świń (ASF), choć proponowany odstrzał dzików przez lata nie przyniósł oczekiwanych rezultatów.
Francja znów zmniejszyła prognozę produkcji wina w tym roku do 37,5 mln hl. Będzie to najgorszy rok od 2021 r. Druga zła wiadomość: Międzynarodowa Organizacja Winorośli i Win OIV przeniosła się z Paryża do Dijon. Dobra wiadomość: Bruksela zamierza wspierać producentów koniaku i okowit, obłożonych chińskim cłem antydumpingowym.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas