Rekordowe zasiewy canoli w Kanadzie

Kanadyjscy farmerzy zamierzają obsiać swoim rzepakiem, canolą, rekordową powierzchnię, większą od oszacowań maklerów i zmniejszą areał pszenicy - stwierdził urząd statystyczny Statistics Canada w pierwszym raporcie o kampanii siewnej.

Publikacja: 24.04.2017 18:23

Powierzchnia plantacji canoli - rośliny oleistej będącej pochodną rzepaku, zawierającej mniej o 30 mikromoli związków cukru i o 2 proc. mniej kwasu erukowego - wzrośnie o 10 proc. do 22,4 mln akrów (90,7 tys. km2) przekraczając średnie oszacowania rynku wynoszące 21,3 mln akrów (86,2 tys. km2).

- Będzie znacznie więcej canoli - stwierdził rolnik z Saskatchewan i niezależny makler dostaw terminowych, Shaun Wildman - Planowana powierzchnia zasiewów jest nieco większa od tej, jakiej spodziewałem się, ale nie uważam tego za całkowicie nierealne. Sygnalizują to ceny.

Jego zdaniem, farmerzy stawiający na rzepak/canolę zmniejszą areał pod soczewicę, jęczmień i pszenicę durum.

Obawy związane z dużymi opadami śniegu w połowie kwietnia w północnej prowincji Alberta, gdzie wiele pól nie obsiano na jesieni z powodu deszczów i rozmokłego gruntu, wywołały wzrost cen canoli do poziomu najwyższego od miesiąca.

Prace na polu w Kanadzie dopiero zaczynają się, bo nadal jest zimno, a w niektórych rejonach są spodziewane opady śniegu - podała firma meteorologiczna.

Urząd statystyczny założył, że powierzchnia zasiewów wszystkich rodzajów pszenicy zmaleje o 0,1 proc. wobec 2016 r. do 23,2 mln akrów (93,9 tys. km2), ale analitycy i maklerzy uważają, że ta liczba została zawyżona. Urząd przewiduje, że areał pszenicy jarej zmaleje o 8 proc. do 16,7 mln akrów (67,6 tys. km2), durum o 17 proc. do 5,1 mln (20,6 tys. km2), a ozimej o 15 proc. do 1,4 mln (5,7 tys. km2), bo mokra jesień uniemożliwiła zasiewy.

Prognozy dotyczące pszenicy jarej zdumiały szefa firmy doradzającej farmerom ItelliFARM, Briana Votha. - Problemy z chorobami ubiegłorocznych zasiewów popsuły humor wielu rolnikom, którzy walczą co roku o przyzwoity zarobek na pszenicy, a tymczasem jej areał i rynek rośnie - stwierdził.

Zmaleją zasiewy soczewicy o 25 proc. do 4,4 mln akrów (17,8 tys. km2) z powodu problemów w 2016 r. z jej jakością, a zwiększą się owsa o 21 proc. do 3,4 mln akrów (13,8 tys. km2).

Kanada jest jednym z największych na świecie eksporterów pszenicy i dużym dostawcą canoli używanej do produkcji oleju kuchennego.

Rolnictwo
Rolnictwo regeneratywne jako remedium na niestabilność łańcuchów dostaw
Rolnictwo
Kontrole na polskich granicach. Rząd reaguje na poważne zagrożenie
Rolnictwo
Argentyńczycy boją się spadku cen soi. Zmniejszyli jej sprzedaż
Rolnictwo
Amerykanie kupują jaja w Brazylii. To jednak nie rozwiązuje ich kłopotów
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Rolnictwo
Polska zakazała importu mięsa i mleka ze Słowacji