– Do tej nocy nasze życie prawie wróciło do normalności – mówi nam Gitit, mieszkanka leżącego koło Strefy Gazy 40-tysięcznego miasta Sderot. O 2.00 w nocy we wtorek mieszkańcy otrzymali na telefony komórkowe powiadomienia, by udać się do schronów. Godzinę później biuro premiera Beniamina Netanjahu poinformowało o bombardowaniach przeprowadzonych przez izraelskie lotnictwo w Strefie Gazy.
Czytaj więcej
Kilkuset zabitych w Strefie Gazy. Wojna wróciła tam we wtorek z zapomnianą już siłą. A w izraelsk...
Ilu izraelskich zakładników przetrzymuje Hamas?
Po niecałych dwóch miesiącach zawieszenia broni wojna wraca więc na Bliski Wschód. Na długo? To zależy od tego, jakie plany ma izraelski rząd, i od chęci Hamasu do wypuszczenia dalszych zakładników. W pierwszej fazie zawieszenia broni, które weszło w życie w drugiej połowie stycznia, Izraelczycy wycofali wojska z wielu miejsc w Gazie. Doszło do wymiany: z Gazy uwolniono 33 zakładników (zarówno żywych, jak i szczątki zabitych), w zamian izraelskie więzienia opuścił ponad tysiąc Palestyńczyków.
Czytaj więcej
Pierwszy krok porozumienia Izraela z Hamasem zrobiony, trzy zakładniczki wróciły do kraju. Każdy...
Szczegóły drugiej tury rozejmu miały być negocjowane w czasie pierwszej, ale żadna ze stron nie była zadowolona z sytuacji. 1 marca przestało obowiązywać pierwsze zawieszenie broni, a Hamas odrzucił propozycję USA dotyczącą przedłużenia go o dwa miesiące. Z kolei Izrael nie chce dopuścić do sytuacji, w której zakładnicy są przetrzymywani w nieskończoność. W niewoli Hamasu pozostaje wciąż 59 Izraelczyków. Choć obywatele różnie patrzą na prawicowego premiera Beniamina Netanjahu, trzy czwarte społeczeństwa domaga się doprowadzenia do uwolnienia zakładników. Wojna więc wisiała na włosku.