Przegląd prasy: Niedyktator Kaczyński i triumf Portugalii

W dzień po meczu o tytuł mistrza Europy w piłce nożnej nie ma przebacz: chyba we wszystkich gazetach, jak Polska długa i szeroka, musi być o Ronaldo, jego dramacie osobistym i wielkiej radości portugalskiej drużyny z wygranej nad Francją 1:0.

Aktualizacja: 11.07.2016 08:15 Publikacja: 11.07.2016 08:02

Przegląd prasy: Niedyktator Kaczyński i triumf Portugalii

Foto: Archiwum

„Rzeczpospolita” pisze, że Portugalczycy „grali bez fajerwerków, a na 10 minut przed końcem drugiej części dogrywki przeprowadzili akcję, po której rezerwowy Eder strzelił zza pola karnego gola dającego zwycięstwo”. Gazeta pół żartem, pół serio sugeruje, że ten na co dzień grający we Francji zawodnik pewnie będzie musiał pomyśleć o przeprowadzce. Z kolei „Wyborcza” akcentuje, że z wyjściem Ronaldo z boiska uszła energia i długo się nic nie działo. Mecz był coraz słabszy. Aż do końca drugiej części dogrywki...

W „Rzeczpospolitej” duże podsumowanie szczytu NATO w Warszawie i interesujące wywiady. Szef Komitetu Wojskowego NATO przypomina w jednym z nich, że „jest nas miliard, Putin to wie”. I stawia tezę, że Rosja nie zaangażuje się w militarną awanturę z sojuszem, bo zyska więcej próbując sojuszników dzielić. Z kolei Dalia Grybauskaite, prezydent Litwy, podkreśla w wywiadzie, że Bundeswehra organizująca siły NATO na Litwie to przełom.

„Dziennik Gazeta Prawna” zauważa, że do tej pory „my byliśmy w NATO, teraz NATO będzie u nas” w postaci oddziałów wojsk. „Przebudzenie NATO, Rosja mniej groźna” – akcentuje w swoim sprawozdaniu „Wyborcza”. I cytuje prezydenta Baracka Obamę, że sojusz będzie bronił wszystkich swoich członków. Gazeta zauważa, że po raz pierwszy od lat NATO na serio zajęło się polityką odstraszania.

Uwagę czytelników przykuje duży wywiad „Rzeczpospolitej” z szefem Prawa i Sprawiedliwości Jarosławem Kaczyński pod znamiennym tytułem: „Nie jestem dyktatorem”. Jest w wywiadzie o tym, że prezes PiS zlecił napisanie nowego traktatu europejskiego dla UE po Brexit. Jest o tym, że MSZ, a może i KPRM za mało się stara. O relacjach z premier Beatą Szydło (przecież wiedziała, kto jest prezesem partii, która ją wysunęła na to stanowisko). Jest też o „The New York Times”, który nazwał JK „klonem Putina”, o Anne Applebaum i jej mężu Radku Sikorskim. Wreszcie o Donaldzie Tusku ( „sprawa Tuska może być wielkim problemem dla Europy”).

„Wyborcza” pokazuje na jedynce symboliczny gest o wielkim politycznym znaczeniu: prezydenta Ukrainy Petra Poroszenkę klęczącego przed pomnikiem ofiar rzezi wołyńskiej znajdującym się w Warszawie.

W części gospodarczej „Rzeczpospolita” przynosi wielce pozytywną informację o pierwszych sygnałach mogących świadczyć o rozpoczynającym się odwrocie szarej i czarnej strefy w gospodarce. Znacznie wzrósł legalnym import paliw (dla którego nieobłożony akcyzą szmugiel jest konkurencją), a Polacy zaczęli palić nieco mniej papierosów z przemytu i nielegalnych wytwórni.

„GW” pisze o krajowym potentacie rynku rowerowego, firmie Arcus & Romet, dla której sama produkcja jednośladów to za mało. Właśnie wchodzi na rynek wypożyczalni rowerów. A "DGP” o planach resortu cyfryzacji wprowadzenia nowych dowodów osobistych, które będą mogły pełnić takie funkcje jak np. karta zdrowia pacjenta. Koszt 1,5 mld zł.

Publicystyka
Jacek Nizinkiewicz: Duda i Tusk szkodzą Polsce stając po złej stronie Netanjahu
Publicystyka
Michał Szułdrzyński: Wyjątkowa jednomyślność Dudy i Tuska w sprawie Netanjahu
Publicystyka
Jacek Nizinkiewicz: Karol Nawrocki zrzuca dres i wchodzi na terytorium Konfederacji
Publicystyka
Tomasz Kubin: O przyjęciu euro w Polsce, czyli o wyższości polityki nad prawem i gospodarką
Publicystyka
Bogusław Chrabota: Elvis Presley – gdyby żył, miałby 90 lat. Był metaforą Ameryki