Relikty komunizmu do muzeum

Piotr Gontarczyk, politolog i historyk

Aktualizacja: 24.07.2012 21:08 Publikacja: 24.07.2012 20:57

Piotr Gontarczyk

Piotr Gontarczyk

Foto: Fotorzepa, Raf Rafał Guz

"Rz": We francuskim Montpellier, gdzie jest już pomnik Lenina, stanął pomnik Mao Zedonga. Walka z komunistycznymi pomnikami w Polsce jest więc już chyba niezgodna z duchem czasu.

Piotr Gontarczyk:

Francja to specyficzny kraj. Obowiązują tam akademickie schematy mówiące o dobrym komunizmie. Natomiast informacje, że był to system zbrodniczy, nie są przyjmowane do wiadomości. Zresztą przypomnijmy, że większość zbrodniarzy z Kambodży wychowała się właśnie na francuskich uniwersytetach.

W Polsce jesteśmy uodpornieni na tę ideologię?

Nie chodzi o uodpornienie. Po prostu należy się kierować racjonalną oceną komunizmu. To znajomość historii powinna nas uodporniać na modę stawiania pomników Mao Zedongowi czy Ernesto Guevarze.

Na razie nowych pomników komunistom nie stawiamy, ale za to na naszych placach stoją wciąż stare monumenty, postawione jeszcze za PRL.

I z jednej strony mamy silny ruch, który chciałby przywracać pamięć historyczną i usuwać komunistyczne pomniki oraz nazwy ulic, ale z drugiej jest też silny front obrony tych pamiątek.

Co myśli o tym większość naszego społeczeństwa?

Ma podejście pragmatyczne i interesuje się wyłącznie sprawami przyziemnymi, jak np. problemem ze zmianą adresu. Generalnie od dziewięćdziesięciu lat elity propaństwowe mają problem z wytłumaczeniem ludziom, że młode pokolenia Polaków powinny być wychowywane we właściwym duchu obywatelskim.

To jak są wychowywane dzisiaj?

Młodzi widzą, że w sumie to nieważne, czy się było bohaterem czy zdrajcą, bo i tak ulice jednych i drugich krzyżują się na tym samym osiedlu...

A co pan sądzi o miasteczku-muzeum komunizmu, w którym Czesław Bielecki chciałby umieścić wszystkie komunistyczne pomniki i tabliczki z nazwami ulic?

Jestem przeciwnikiem niszczenia pomników i innych dóbr kultury, niezależnie od tego, co o nich myślimy. Inicjatywa Czesława Bieleckiego jest więc ze wszech miar pożądana – pomniki te zniknęłyby z przestrzeni publicznej, ale można by je wykorzystywać do celów edukacyjnych, po to, by młodzież utrzymywać jak najdalej od systemu komunistycznego.

- rozmawiał Michał Płociński

"Rz": We francuskim Montpellier, gdzie jest już pomnik Lenina, stanął pomnik Mao Zedonga. Walka z komunistycznymi pomnikami w Polsce jest więc już chyba niezgodna z duchem czasu.

Piotr Gontarczyk:

Pozostało jeszcze 91% artykułu
Publicystyka
Roman Kuźniar: 100 dni Donalda Trumpa – imperializm bez misji
Publicystyka
Weekend straconych szans – PiS przejmuje inicjatywę w kampanii prezydenckiej?
felietony
Marek A. Cichocki: Upadek Klausa Schwaba z Davos odkrywa prawdę o zachodnim liberalizmie
Publicystyka
Koniec kampanii wyborczej na kółkach? Dlaczego autobusy stoją w tym roku w garażach
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
analizy
Jędrzej Bielecki: Radosław Sikorski nie ma już złudzeń w sprawie Donalda Trumpa