Paweł Szopa, twórca marki Red is Bad, zatrzymany w Dominikanie

Paweł Szopa, twórca marki Red is Bad, został zatrzymany w Dominikanie przez miejscowe organy ścigania. "To bylo niepotrzebne. Na środę miał zarezerwowany lot do Polski" – twierdzi jego adwokat.

Publikacja: 25.10.2024 19:03

Paweł Szopa, twórca marki Red is Bad, zatrzymany w Dominikanie

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

Paweł Szopa był od kilku miesięcy poszukiwany przez prokuraturę. Właścicielowi m.in. spółki Red is Bad śledczy chcą postawić zarzuty w śledztwie dotyczącym zamówienia u niego agregatów prądotwórczych przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych. Według Prokuratury Krajowej cena, za jaką RARS kupiła od spółki Szopy urządzenia, była zawyżona.

Zatrzymanie Pawła Szopy: Polska nie ma umowy ekstradycyjnej z Dominikaną

W piątek wieczorem informację o zatrzymaniu Szopy podał TVN24. „Rz” potwierdziła ją w Komendzie Głównej Policji, która odesłała dziennikarzy do Prokuratury Krajowej. Po godz. 20 prokuratura na portalu X zamieściła krótki komunikat: „Prokuratura, we współpracy z Biurem Międzynarodowej Współpracy Policji oraz polskimi służbami konsularnymi, podejmuje działania w celu jak najszybszego sprowadzenia podejrzanego do Polski”. Choć Dominikana nie ma umowy ekstradycyjnej z Polską, być może nie będzie ona konieczna, bo Szopa zgodzi się na ekstradycję.

Czytaj więcej

Afera w RARS. Były dyrektor Biura Zakupów zatrzymany przez CBA

Właścicielowi spółki Red is Bad prokuratorzy chcą postawić zarzuty w śledztwie dotyczącym zamówienia agregatów prądotwórczych przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych. Według Prokuratury Krajowej cena, za jaką RARS kupiła od spółki Szopy urządzenia, była zawyżona.

Zatrzymanie Pawła Szopy: Służba konsularna udziela pomocy Prokuraturze Krajowej

Paweł Szopa był poszukiwany listem gończym oraz europejskim nakazem aresztowania. Interpol wystawił za nim czerwoną notę. Szopa, a także były szef RARS Michał K., latem wyjechali z kraju. Zdaniem prokuratury była to ucieczka. Michał K. został zatrzymany w Anglii i trafił do aresztu ekstradycyjnego. Decyzję w jego sprawie sąd w Londynie ma podjąć w lutym przyszłego roku. Warszawski sąd na początku października odrzucił jego wniosek o list żelazny.

Głos w sprawie zabrał minister spraw zagranicznych. „Służba konsularna udziela pomocy Prokuraturze Krajowej w sprowadzeniu podejrzanego na łono ojczyzny” — napisał Radosław Sikorski.

Informacje potwierdził też obrońca Pawła Szopy adw. Bartosz Lewandowski. „Jako obrońca pana Pawła Szopy potwierdzam, że dzisiaj mój Klient został zatrzymany przez Interpol. Zatrzymania dokonali funkcjonariusze dominikańscy” – napisał na Twitterze.

Dodał, że zatrzymanie nie było potrzebne. „21.10 oficjalnym pismem p. Pawła Szopa zwrócił się do Dyrektora Generalnego ds. migracyjnych Dominikany z informacją, że zamierza dobrowolnie wrócić do Polski i podając swoje dane kontaktowe. Był w kontakcie z organami także poprzez swojego dominikańskiego adwokata. Oczekiwał na lot do Polski, który miał nastąpić w przyszłym tygodniu” – napisał Lewandowski.

Paweł Szopa w środę miał wylecieć do Polski

Według informacji „Rzeczpospolitej”, 21 października, w poniedziałek, Paweł Szopa dobrowolnie zgłosił się do służb imigracyjnych na Dominikanie – do dyrektora generalnego ds. migracji. 

- Mój klient podał tam swoje wszystkie dane personalne oraz kontaktowe. Stwierdził, że jest poszukiwany przez Interpol, i złożył wniosek, w którym wskazał, że zamierza wrócić do Polski – powiedział "Rz" mec. Bartosz Lewandowski, pełnomocnik biznesmena. Dodał, że Paweł Szopa w środę miał wylecieć do Polski. 

Czytaj więcej

Paweł Szopa bez listu żelaznego. Sąd i prokuratura wiedzą już, gdzie przebywa

Na Dominikanie biznesmen ma swoich prawników. Nie wiadomo, na ile Paweł Szopa sam dojrzał do decyzji o powrocie do kraju, a na ile mogło to nastąpić za sugestią jego tamtejszych adwokatów. – Być może miał dość ukrywania się. Namawiałem go do powrotu już dawno - mówi nam jeden z jego znajomych.

Mec. Lewandowski powiedział też, że złożył wniosek o wykreślenie Pawła Szopy z bazy poszukiwanych Interpolu, jednak mężczyzna został zatrzymany, zanim ten wniosek został rozpoznany. 

Blisko dwa tygodnie temu sędzia Tomasz Grochowicz z Sądu Okręgowego w Warszawie odrzucił wniosek obrońców Pawła Szopy o objęcie go listem żelaznym

Blisko dwa tygodnie temu sędzia Tomasz Grochowicz z Sądu Okręgowego w Warszawie odrzucił wniosek obrońców Pawła Szopy o objęcie go listem żelaznym, dzięki którym powróciłby do Polski i w śledztwie odpowiadałby z wolnej stopy. Uznał, że na chwilę obecną w interesie wymiaru sprawiedliwości nie jest objęcie go taką gwarancją. Obrońcy Szopy złożyli odwołanie do sądu apelacyjnego.

Paweł Szopa był od kilku miesięcy poszukiwany przez prokuraturę. Właścicielowi m.in. spółki Red is Bad śledczy chcą postawić zarzuty w śledztwie dotyczącym zamówienia u niego agregatów prądotwórczych przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych. Według Prokuratury Krajowej cena, za jaką RARS kupiła od spółki Szopy urządzenia, była zawyżona.

Zatrzymanie Pawła Szopy: Polska nie ma umowy ekstradycyjnej z Dominikaną

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Czym jeździć
Skoda Kodiaq. Mikropodróże w maxisamochodzie
Materiał Promocyjny
Telewizor w inteligentnym, bezpiecznym domu
Hybrydy
Skoda Kodiaq. Co musisz wiedzieć o technologii PHEV?
Przestępczość
Wielka akcja Straży Granicznej i Europolu. Rozbito siatkę przerzucającą migrantów
Przestępczość
Bartłomiej B. uciekł, funkcjonariusze spali. Nieoficjalne ustalenia ze śledztwa
prokuratura
Prokuratura zakończyła postępowanie wobec NIK. Marian Banaś się wybronił
Przestępczość
Wpadł Bartłomiej B., podejrzany o zabójstwo ojca i brata, który uciekł ze szpitala psychiatrycznego