Handel żywnością kwitnie, import zdrożeje

Handel żywnością na świecie będzie prężny mimo wysokich światowych cen, a nie są zagwarantowane podaż i popyt - stwierdziła w prognozie dla 2021 r. Organizacja ONZ ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) w Rzymie. Koszty importu wzrosną o 12 proc. i będą rekordowe – podkreśliła.

Aktualizacja: 10.06.2021 18:47 Publikacja: 10.06.2021 18:42

Handel żywnością kwitnie, import zdrożeje

Foto: Adobe Stock

Raport Food Outlook odnotowuje, że przepływy handlu osiągnęły nowy poziom w okresie pandemii, handel rolny, zwłaszcza artykułami mniej narażonymi na zepsucie się, wypadł lepiej od innych sektorów. To przyczyniło się do skorygowania w górę wstępnej prognozy FAO dotyczącej kosztów światowego importu żywności do 1,715 bln dolarów, o 12 proc. wobec 1,53 bln w 2020 r.

Raport publikowany dwa razy w roku zawiera szczegółową ocenę tendencji w podaży i popycie na zasadnicze artykuły spożywcze: zboża, oleje roślinne, cukier, mięso, nabiał i ryby. FAO ustaliła, że średnia cena białka w maju była o 23 proc. wyższa niż rok wcześniej, a cena kalorii wzrosła o 34 proc. i była największa od lutego 2013.

Pozostało 81% artykułu

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Przemysł spożywczy
Koniak do Chin luzem w kontenerach. Załoga w Cognac strajkuje
Przemysł spożywczy
Rosjanie skopiowali pomysł Donalda Trumpa. Nowa marka wódki na rynku
Przemysł spożywczy
Sposób na drogi nabiał? Nasłać prokuraturę. Takie rzeczy tylko w Rosji
Przemysł spożywczy
Cena masła. Ile może kosztować w święta? „Zbliżamy się do 10 zł”
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Przemysł spożywczy
Polacy szukają oszczędności, także w przypadku żywności