19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 03.04.2015 07:49 Publikacja: 02.04.2015 22:00
Whisky zyskuje na popularności, ale nie jest w stanie zagrozić wódce.
Foto: Bloomberg
O 32 proc. zmalał import szkockiej do Polski w 2014 roku – podaje Scotch Whisky Association. Spośród 20 największych rynków eksportowych flagowego trunku Szkotów głębszy spadek – o 41 proc. – zanotował jedynie Singapur.
Tak słaby wynik sprawił, że Polska spadła na 15. miejsce (ex aequo z Holandią). W 2013 r. była 11. Import szkockiej zwiększył się wówczas o 39 proc. Był to największy wzrost w grupie kluczowych dla niej krajów.
Sieć kawiarni Starbucks zdecydowała się na diametralną zmianę reguł przyjmowania gości w swoich lokalach. Nie będzie już mowy o przesiadywaniu godzinami w kawiarniach i korzystaniu z toalety, bez kupienia czegokolwiek.
Upadek Manufaktury Piwa, Wódki i Wina staje się faktem. Do syndyka zgłosiło się już 400 wierzycieli spółki, reszta ma na to czas do 10 stycznia. Janusz Palikot upadek swojego alkoholowego imperium obserwuje z aresztu.
Branża mięsna podsumowała 2024 r. Nie było lekko. Producenci uginali się pod rosnącymi kosztami pracy, niestabilnością cen i kosztów energii. Mimo zawirowań rynkowych i trudnej sytuacji geopolitycznej polska branża mięsna trzyma się jednak mocno.
Pasztet strasburski z kaczych lub gęsich wątróbek (foie gras) oraz łosoś zdominowały jadłospis podczas ostatnich świąt we Francji. Sprzedaż pasztetu w grudniu zwiększyła się o ponad 30 proc., łososia i pstrąga o ponad 10 proc., sprzedaż szampana i win musujących zmalała z kolei o 6 proc.
Z piwnych potentatów Unii Europejskiej tylko Duńczycy przestali wspomagać wojenną kasę Putina. Niemcy i Czechy dostarczają do kraju agresora najwięcej swojego piwa i najwięcej na tym zarabiają. Gonią je browary z Chin. Polskiego piwa też w Rosji nie brakuje.
Diageo, największy na świecie producent napojów alkoholowych oraz właściciel takich marek jak Smirnoff, Johnnie Walker, Baileys i Guinness, poinformował, że zakończy swoją działalność w Rosji do końca 2022 roku.
Brytyjski producent alkoholi Diageo postanowił wzmocnić dział produkcji tequili. Jednocześnie pozbywa się znanej marki whisky.
Wyższa akcyza uderzyła już w rynek alkoholi – mówi Krzysztof Michalski, szef Diageo Polska.
W 2013 roku awansowaliśmy na 11. miejsce wśród krajów, gdzie trafia najwięcej szkockiej whisky na świecie. Rok wcześniej byliśmy o pięć oczek niżej.
Whisky jest trunkiem, ?którego sprzedaż rośnie u nas najszybciej. Ten trend chcą wykorzystać jej najwięksi producenci.
Do amerykańskiego piosenkarza i aktora trafi połowa udziałów w DeLeon, producencie tequili, w pozostałe zainwestował koncern alkoholowy Diageo
Szkocka zalewa polski rynek. W kolejnych latach moda na nią nie minie, ale sprzedaż będzie rosła wolniej.
Nasz kraj miał istotny wkład w poprawę wyników koncernu Diageo w Europie Wschodniej w roku 2012/2013. Należał do rynków, gdzie udziały jego sztandarowej marki zwiększyły się wówczas najbardziej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas