Jak informuje resort cyfryzacji, w nowej wersji projektu ustawy o systemach sztucznej inteligencji wzięto pod uwagę przeszło dwa tysiące uwag, opinii i propozycji zgłoszonych podczas pierwszej tury konsultacji społecznych. Przy wprowadzaniu zmian przeanalizowano głosy płynące ze strony organizacji pozarządowych oraz ekspertek i ekspertów sektora innowacji, badań, nauki i kultury oraz ministerstw, urzędów, instytucji publicznych i samorządowych.
Jak czytamy w komunikacie, najważniejsze zmiany dotyczą „elastycznych i nieinwazyjnych zasad skutecznego nadzoru nad bezpieczeństwem produktów i usług, a także rozwiązań wspierających innowacje i testowanie nowych technologii w ramach tzw. piaskownicy regulacyjnej oraz struktury Komisji Rozwoju i Bezpieczeństwa Sztucznej Inteligencji".
Pojawi się tzw. piaskownica regulacyjna
Nowością w ustawie jest rozdział ósmy poświęcony wsparciu innowacji. „Przewodniczący Komisji Rozwoju i Bezpieczeństwa Sztucznej Inteligencji zyska możliwość powołania tzw. piaskownicy regulacyjnej, czyli przestrzeni do testowania nowych technologii. Zakres i profil jej udostępniania ma pozostać otwarty dla innowatorów” - wskazuje MC. Jednocześnie przewidziano, że minister będzie będzie mógł udzielać wsparcia finansowego przeznaczonego na badania naukowe lub prace rozwojowe. Pieniądze na ten cel mają pochodzić ze środków budżetu państwa i Unii Europejskiej.
Czytaj więcej
Na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt ustawy przygotowanej przez resort cyfryzacji, która ma wdrożyć unijne rozporządzenie o sztucznej inteligencji. Do egzekwowania jego przepisów powołany zostanie nowy organ, mający nawet do 100 pracowników.
Resort podaje, że wprowadzono nowe zasady, które mają ograniczyć uprawnienia kontrolujących specjalistów z Komisji Rozwoju i Bezpieczeństwa Sztucznej Inteligencji wobec kontrolowanych przedsiębiorców i instytucji. Nadzór ma być domyślnie sprawowany w sposób zdalny.