Badania lekarskie i psychologiczne dla myśliwych? Sejm przeciw, koalicja podzielona

Obecnie, spośród grup posiadających pozwolenie na broń, tylko myśliwi nie mają obowiązku cyklicznych badań. Sejm odrzucił jednak w pierwszym czytaniu projekt nowelizacji ustawy o broni i amunicji, który przewidywał taki wymóg.

Publikacja: 10.01.2025 10:46

Badania lekarskie i psychologiczne dla myśliwych? Sejm przeciw, koalicja podzielona

Foto: Adobe Stock

86 proc. Polaków wskazuje na potrzebę przeprowadzania badań lekarskich myśliwych, a 88 proc. uważa, że trzeba objąć ich badaniami psychologicznymi. Tak wynika z badania przeprowadzonego w grudniu 2024 r. dla Ministerstwa Klimatu i Środowiska realizowanego przez Fundację Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS.

Innego zdania są posłowie PSL, PiS-u, Konfederacji oraz Republikanie, którzy w czwartek 9 stycznia w pierwszym czytaniu odrzucili projekt Polski 2050 w tej sprawie. Zakładał on zobowiązanie myśliwych posiadających pozwolenie na posiadanie broni do okresowych badań lekarskich i psychologicznych. Myśliwi do ukończenia 70. roku życia musieliby realizować takie badania raz na 5 lat, a w wieku powyżej 70 lat – co 2 lata. Koszt kompleksowego badania wynosi ok. 600 zł. Obecnie myśliwi przechodzą takie badania wyłącznie przy uzyskiwaniu pozwolenia na posiadanie broni. Dla porównania, obywatele uzyskujący pozwolenie na potrzeby ochrony osobistej i osoby pracujące w ochronie osób i mienia muszą ponawiać badania co 5 lat.

Pozostało jeszcze 83% artykułu

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Praca, Emerytury i renty
Dodatki do emerytur i rent od 1 marca 2025. Ile wyniosą po podwyżce?
W sądzie i w urzędzie
Ważny komunikat w sprawie mObywatela. Termin mija już 25 lutego
Prawo drogowe
Prawo jazdy mimo sądowego zakazu prowadzenia? Cwaniacy wykorzystują lukę
Sądy i trybunały
Prawnicy kojarzeni z poprzednią władzą jednoczą siły. Inicjatywa wyszła z TK
Konsumenci
Jest pierwszy „polski” wyrok dotyczący sankcji kredytu darmowego