86 proc. Polaków wskazuje na potrzebę przeprowadzania badań lekarskich myśliwych, a 88 proc. uważa, że trzeba objąć ich badaniami psychologicznymi. Tak wynika z badania przeprowadzonego w grudniu 2024 r. dla Ministerstwa Klimatu i Środowiska realizowanego przez Fundację Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS.
Innego zdania są posłowie PSL, PiS-u, Konfederacji oraz Republikanie, którzy w czwartek 9 stycznia w pierwszym czytaniu odrzucili projekt Polski 2050 w tej sprawie. Zakładał on zobowiązanie myśliwych posiadających pozwolenie na posiadanie broni do okresowych badań lekarskich i psychologicznych. Myśliwi do ukończenia 70. roku życia musieliby realizować takie badania raz na 5 lat, a w wieku powyżej 70 lat – co 2 lata. Koszt kompleksowego badania wynosi ok. 600 zł. Obecnie myśliwi przechodzą takie badania wyłącznie przy uzyskiwaniu pozwolenia na posiadanie broni. Dla porównania, obywatele uzyskujący pozwolenie na potrzeby ochrony osobistej i osoby pracujące w ochronie osób i mienia muszą ponawiać badania co 5 lat.
Czytaj więcej
Ma powstać elektroniczny system, w którym gromadzone będą informacje o polowaniach - zapowiada resort klimatu. Dostęp do niego będzie miał każdy, kto chce w bezpieczny sposób i nie narażając się na odpowiedzialność karną, odwiedzić las.
Badania lekarskie myśliwych miałyby zwiększyć poczucie bezpieczeństwa Polaków
Przeprowadzanie badań miałoby pomóc w wykrywaniu chorób mogących mieć wpływ na oddanie niecelnego strzału czy do nieodpowiednio zidentyfikowanego obiektu. Chodzi np. o choroby oczu, zaburzenia poznawcze czy chorobę Alzhaimera.
Przypomnijmy, że tylko w minione wakacje doszło do sześciu medialnie głośnych wypadków z udziałem myśliwych.