Studia za granicą, a alimenty od rodzica

Kontynuowanie nauki przez pełnoletnią córkę poza granicami kraju w celu zdobywania nowych kwalifikacji zawodowych nie może być przesłanką do utrzymania obowiązku alimentacyjnego – orzekł Sąd Rejonowy w Białymstoku.

Publikacja: 16.10.2014 14:07

Studia za granicą, a alimenty od rodzica

Foto: Fotorzepa, Szymon Łaszewski

Ojciec 25-latki, która po ukończeniu studiów w Polsce kontynuowała naukę na jednym z Uniwersytetów w Hiszpanii wystąpił do sądu z pozwem o ustalenie ustania obowiązku alimentacyjnego wobec córki.

W uzasadnieniu wskazał, że alimenty przerastają jego możliwości finansowe, zwłaszcza że poza córką ma utrzymaniu małe dziecko oraz żonę, która przebywa na urlopie wychowawczym. Córka zaś jest już osobą pełnoletnią i posiada niezbędne wykształcenie by móc samodzielnie ponosić koszty swojego utrzymania.

25-latka odpowiedziała, iż nieprzerwanie studiuje od czterech lat, czyni postępy w nauce, a kolejno obrane kierunki stanowią uzupełnienie poprzednio ukończonych. Dodała, iż obecne studia, na które uczęszcza odbywają się w systemie dziennym i przez to nie jest w stanie podjąć pracy zarobkowej.

Rozpatrujący sprawę Sąd Rejonowy w Białymstoku (sygn. akt IV RC 219/14) uwzględnił powództwo ojca, stwierdzając, iż 25-latka osiągnęła zdolność i niezbędne warunki do samodzielnego utrzymania się.

W uzasadnieniu przypomniano, iż zgodnie z treścią art. 133 § 1 kodeksu rodzinny i opiekuńczy, rodzice zobowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania. Obowiązek rodziców dostarczania środków utrzymania i wychowania trwa dopóty, dopóki dziecko nie zdobędzie, stosownie do swoich uzdolnień i predyspozycji, kwalifikacji zawodowych, czyli do chwili usamodzielnienia się, i to niezależnie od osiągniętego wieku. Obowiązek ten wygasa z chwilą osiągnięcia przez dziecko odpowiedniego stopnia fizycznego i umysłowego rozwoju, potrzebnego do usamodzielnienia się i do uzyskania środków utrzymania z własnej pracy i z własnych zarobków (uzasadnienie wyroku Sądu Najwyższego z 8 sierpnia 1980 roku w sprawie III CRN 144/80, OSNC 1981/1/20).

Zdaniem Sądu Rejonowego argumentem za pozostawieniem obowiązku alimentacyjnego nie może być fakt dalszego kształcenia. Sąd przypomniał, iż pozwana jest już osobą dorosłą, w 2011 roku zdobyła licencjat z etnologii oraz w 2012 roku tytuł magistra w Hiszpanii. Ma zatem wyuczony zawód, który powinien pozwolić jej na zdobycie zatrudnienia. - Arbitralna decyzja o dalszym kształceniu, o której powód nie miał nawet wiedzy na kolejnym psychologicznym kierunku, nie może spotkać się z aprobatą sądu – stwierdzono w uzasadnieniu.

Sąd podkreślił, iż nie neguje prawa 25-latki do powiększania swoich kwalifikacji i uzupełniania wiedzy. Jednak biorąc pod uwagę jej wiek i dotychczas zdobyte wykształcenie powinna ona samodzielnie ponosić koszt swojego utrzymania, zwłaszcza że koszt nauki i utrzymania pozwanej w Hiszpanii obecnie leży poza zakresem możliwości finansowych ojca. Świadczy o tym chociażby, fakt że obecnie zalega on w płatności za alimenty za okres dwóch miesięcy. - Pozwana obecnie posiada wykształcenie i przygotowanie zawodowe, które powinno pozwolić na jej samodzielne utrzymanie, zwłaszcza że przeszkodą w podjęciu zatrudnienia nie jest także jej stan zdrowia – podsumował sąd.

Sądy i trybunały
Adam Bodnar ogłosił, co dalej z neosędziami. Reforma już w październiku?
Prawo dla Ciebie
Oświadczenia pacjentów to nie wiedza medyczna. Sąd o leczeniu boreliozy
Prawo drogowe
Trybunał zdecydował w sprawie dożywotniego zakazu prowadzenia aut
Zawody prawnicze
Ranking firm doradztwa podatkowego: Wróciły dobre czasy. Oto najsilniejsi
Prawo rodzinne
Zmuszony do ojcostwa chce pozwać klinikę in vitro. Pierwsza sprawa w Polsce