Aktualizacja: 04.05.2018 06:53 Publikacja: 03.05.2018 19:15
Foto: Adobe Stock
Przybywa przestępstw związanych z wykorzystywaniem fałszywych dokumentów. W tej chwili sam handel takimi dokumentami nie jest zabroniony, dopiero ich użycie. Dlatego prokuratorzy mają związane ręce. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji chce to zmienić za pomocą projektu nowelizacji ustawy o dokumentach. Zmienione przepisy mają też zablokować handel falsyfikatami pod szyldem sklepów online z artykułami kolekcjonerskimi.
Do najczęściej spotykanych przestępstw związanych z wykorzystaniem fałszywych dokumentów należą wyłudzenia kredytów, obrót towarowy z zagranicą i obrót kradzionymi samochodami. Według Związku Banków Polskich rocznie udaremnianych jest około 6 tysięcy prób wyłudzeń kredytów na podstawie fałszywych dokumentów.
Sąd Rejonowy w Starogardzie Gdańskim rozstrzygnął kwestię, która wśród niektórych kierowców i ekspertów wzbudza wątpliwości, a mianowicie, kiedy możemy mówić o pieszym wchodzącym na przejście.
Ministerstwo Sprawiedliwości doprecyzowało zasady podziału tzw. neosędziów na trzy grupy.
Wzrost cen papierosów i innych wyrobów tytoniowych oraz alkoholu. Podniesienie składki ZUS oraz wyższe stawki podatku od nieruchomości – na te m.in. podwyżki w 2025 r. powinniśmy się przygotować.
Po przyjęciu przez rząd nowelizacji mrożącej ceny energii adwokat Artur Pięta z Kancelarii Adwokackiej Sieńko Pięta i Partnerzy s.c. tłumaczy, jakie dokumenty złożyć i gdzie, aby zapłacić mniej za prąd.
Posłowie zdecydowali, że w tym roku Wigilia zostanie dniem pracującym. Będzie wolna począwszy od 2025 r. W zamian dodano dodatkową niedzielę pracującą w grudniu przed świętami.
Z roku na rok przybywa na rynku zarówno domów, jak i mieszkań, które są zbudowane z materiałów przyjaznych środowisku oraz posiadają rozwiązania oszczędzające zarówno energię, jak i wodę. Patrząc na obecne trendy oraz wymogi narzucane przez UE, budownictwo stawiające na rozwiązania ekologiczne będzie się rozwijać. Bank Pekao, który od wielu lat wspiera rozwiązania proekologiczne, przygotował dla klientów ofertę EKO kredytu mieszkaniowego.
W sprawie przemocy w Okręgowym Ośrodku Wychowawczym w Jerzmanicach-Zdroju na Dolnym Śląsku zatrzymany został drugi wychowawca - poinformowała wiceminister sprawiedliwości Maria Ejchart.
W czwartek Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie nie podjął decyzji w sprawie aresztu dla byłego wiceministra w rządzie PiS, Marcina Romanowskiego. Posiedzenie zostało odroczone do 9 grudnia ze względu na zwolnienie lekarskie posła. Kwestionowała je prokuratura.
Prokuratura postawiła zarzuty ojcu trzyletniej dziewczynki, która na początku listopada zmarła w szpitalu, do którego trafiła z objawami zatrucia. W elewacji jej domu wykryto silną truciznę. Mężczyzna nie przyznaje się do winy.
Sąd Okręgowy w Olsztynie utrzymał w środę karę 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu dla kierowcy oskarżonego o narażenie na niebezpieczeństwo rodziny z dzieckiem poprzez zajechanie drogi pojazdowi, którym podróżowała na trasie S7.
Janusz Palikot i jego byli wspólnicy - Jakub W. i Tomasz C. - zostali skazani przez sąd, każdy z nich na karę grzywny w wysokości niemal pół miliona złotych.
Czasem nie chodzi o wynik, tylko o to, jak się sprawa odbywa. Ta otoczka daje nam poczucie komfortu sprawiedliwości.
Można się spierać o detale. Jedno nie ulega wątpliwości: przepisy o tymczasowym aresztowaniu trzeba zreformować tak, by przywrócić im charakter zgodny z ideami państwa prawa.
Minister Zbigniew Ziobro, wydając rozporządzenie w sprawie Funduszu, dokonał instrumentalizacji politycznej prawa. I złamał przepisy, co wiąże się z odpowiedzialnością konstytucyjną.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas