Kiedy karanie świadka w sprawie karnej za składanie fałszywych zeznań jest sprzecze z konstytucją - pytanie prawne do TK

Karanie świadka w sprawie karnej za składnie fałszywych zeznań, gdy mówienie prawdy naraża go na zainteresowanie organów ścigania, godzi w konstytucję – czytamy w pytaniu prawnym do TK.

Aktualizacja: 16.06.2020 08:17 Publikacja: 16.06.2020 08:05

Kiedy karanie świadka w sprawie karnej za składanie fałszywych zeznań jest sprzecze z konstytucją - pytanie prawne do TK

Foto: AdobeStock

Chodzi o art. 233 par. 1a kodeksu karnego. Zgodnie z nim, jeśli sprawca czynu, składając zeznanie mające służyć za dowód w postępowaniu sądowym, zeznaje nieprawdę lub zataja prawdę z obawy przed odpowiedzialnością karną grożącą jemu samemu lub jego najbliższym, podlega karze pozbawienia wolności od trzech miesięcy do pięciu lat.

Sprawa, która trafiła do TK, dotyczy J.G. W grudniu 2017 r. na komendzie policji, zeznając jako świadek po pouczeniu o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań, prawie do odmowy składania zeznań i odmowy odpowiedzi na pytania, które mogą go narazić na odpowiedzialność karną, zeznał nieprawdę. W efekcie przedstawiono mu zarzut z art. 233 § 1a k.k. Jego obrońca zwrócił się jednak do Sądu Rejonowego w Toruniu, aby zanim rozstrzygnie sprawę, zadał TK pytanie dotyczące owego przepisu, który obowiązuje od 2016 r. Podkreślił przy tym, że organy ścigania nie powinny przesłuchiwać jego klienta jako świadka, bo wedle zeznań innych osób brał udział w przestępstwie, w sprawie którego wezwano go do złożenia zeznań.

19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Prawo w Polsce
Sprawa dotacji dla PiS. Czy PKW wybrnie z impasu?
Podatki
Ważny wyrok ws. prawa do ulgi przy darowiźnie od najbliższej rodziny
Konsumenci
Obniżka opłat za abonament RTV na 2025 rok. Trzeba zdążyć przed tym terminem
Nieruchomości
Dom zostawiony rodzinie w kraju nie przechodzi na własność. Sąd Najwyższy o zasiedzeniu
W sądzie i w urzędzie
Duże zmiany dla wędkarzy od 1 stycznia. Ile trzeba zapłacić w 2025 na łowiskach Wód Polskich?