Aktualizacja: 16.06.2020 08:17 Publikacja: 16.06.2020 08:05
Foto: AdobeStock
Chodzi o art. 233 par. 1a kodeksu karnego. Zgodnie z nim, jeśli sprawca czynu, składając zeznanie mające służyć za dowód w postępowaniu sądowym, zeznaje nieprawdę lub zataja prawdę z obawy przed odpowiedzialnością karną grożącą jemu samemu lub jego najbliższym, podlega karze pozbawienia wolności od trzech miesięcy do pięciu lat.
Sprawa, która trafiła do TK, dotyczy J.G. W grudniu 2017 r. na komendzie policji, zeznając jako świadek po pouczeniu o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań, prawie do odmowy składania zeznań i odmowy odpowiedzi na pytania, które mogą go narazić na odpowiedzialność karną, zeznał nieprawdę. W efekcie przedstawiono mu zarzut z art. 233 § 1a k.k. Jego obrońca zwrócił się jednak do Sądu Rejonowego w Toruniu, aby zanim rozstrzygnie sprawę, zadał TK pytanie dotyczące owego przepisu, który obowiązuje od 2016 r. Podkreślił przy tym, że organy ścigania nie powinny przesłuchiwać jego klienta jako świadka, bo wedle zeznań innych osób brał udział w przestępstwie, w sprawie którego wezwano go do złożenia zeznań.
W kwietniu ruszą wypłaty 13. emerytury. Jej wysokość brutto stanowi równowartość najniższej emerytury. Świadczenie podlega oskładkowaniu i opodatkowaniu. Ile wyniesie netto? Nie wszyscy seniorzy otrzymają na rękę tę samą kwotę.
Eksperci biją na alarm. Rośnie handel ludźmi i przemyt bronią dokonywane przez obcokrajowców. Polska to jednak przespała, a nasze służby tego nie wykrywają. Deportacje to za mało. Potrzebna jest nowa strategia i zmiany w strukturze policji – twierdzi prof. Tomasz Safjański, były szef krajowego biura Interpolu w Polsce.
Prawie 6 mln zł – na tyle opiewają dotychczasowe roszczenia komorników związane z przymusową emeryturą, na którą byli wysyłani po ukończeniu 65. roku życia. Choć suma ta może jeszcze wzrosnąć, to do konsultacji trafił projekt przywracający poprzedni wiek emerytalny, który ma postawić tamę roszczeniom.
W Trybunale Konstytucyjnym odbyło się w czwartek spotkanie z przedstawicielami organizacji skupiających prawników sympatyzujących lub kojarzonych z poprzednią władzą.
W razie niewykonania obowiązku informacyjnego bank (lub pożyczkodawca) może zostać pozbawiony prawa do odsetek. Może tak być nawet wtedy, gdy indywidualna waga naruszenia tego obowiązku i jego konsekwencje dla konsumenta będą się różnić w zależności od przypadku - to sedno czwartkowego wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE w pierwszej polskiej sprawie dotyczącej „darmowego” kredytu.
Fundamenty rzetelnego raportowania zagadnień ESG zgodnie z ESRS oraz wskazanie na istotne zagadnienia praktyczne, które pozwolą na prawidłowe przeprowadzenie procesu identyfikacji koniecznych ujawnień, zbierania danych i raportowania w firmie.
Prokuratura Okręgowa w Elblągu wszczęła śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez naczelnika Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku. Śledczy twierdzą, że z publicznych pieniędzy opłacał on noclegi w hotelach osobie towarzyszącej, którą zabierał na wyjazdy o charakterze służbowo-prywatnym. A to niejedyny zarzut.
Gościem Tomasza Pietrygi w magazynie prawnym „Rzeczpospolitej" był sędzia Piotr Gąciarek z Sądu Okręgowego w Warszawie, prezes stołecznego oddziału SSP Iustitia, który ocenił pomysł weryfikacji sędziów przedstawiony przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Sędzia opowiada się za szybszą ustawową wersją weryfikacji, zwracając uwagę na to, że to nie sędziowie powinni być w centrum uwagi, ale obywatele, którym obecna sytuacja i niepewność orzecznicza nie służą.
Może warto zastanowić się, czy działanie zorganizowanej grupy urzędników w celu skompromitowania państwa nie powinno zostać spenalizowane.
Więźniowie mają szansę na zyskanie nowego ważnego prawa: możliwości złożenia skargi na zbyt długi czas oczekiwania na rozpatrzenie ich wniosków o przedterminowe zwolnienie, a także na odszkodowanie za przewlekłość w takich sprawach.
Bez tego zaimka projektowane przepisy, które mają poprawić ochronę osób dyskryminowanych, tracą swój pierwotny sens i skręcają w mocno niepożądaną stronę.
Wolność słowa umożliwia krytykę religii. Nie oznacza to jednak prawa do mówienia „wszystkiego”.
Po tragicznej strzelaninie szwedzki rząd chce zaostrzyć przepisy o broni palnej.
Skazani na karę pozbawienia wolności do lat trzech będą mogli ostatnie półtora roku odbyć w Systemie Dozoru Elektronicznego. Nastąpi także koniec obligatoryjnego doprowadzenia do więzienia.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas