Sędzia SN Włodzimierz Wróbel: Nie da się rąbać siekierą w sprawach, które wymagają chirurgicznego skalpela

- To, co mnie najbardziej bulwersuje w tym rozstrzygnięciu, to jest taka nieumiejętność zrozumienia, czym są instrumenty prawne w ochronie określonych wartości – powiedział sędzia Izby Karnej Sądu Najwyższego Włodzimierz Wróbel o uzasadnieniu wyroku TK w sprawie aborcji.

Aktualizacja: 29.01.2021 13:59 Publikacja: 29.01.2021 08:47

Włodzimierz Wróbel

Włodzimierz Wróbel

Foto: Katedra Prawa Karnego UJ

dgk

W programie "Jeden na Jeden"  na antenie TVN24 prof. Wróbel został zapytany, czy gdyby był w składzie TK orzekającym 22 października 2020 r. w sprawie aborcji, złożyłby zdanie odrębne do wyroku. Odpowiedział, że tak.

- Nie da się rąbać siekierą w sprawach, które wymagają chirurgicznego skalpela – stwierdził.

Podkreślił, że kwestie związane z aborcją są niezwykle skomplikowane.

- Z jednej strony przecież nikt z nas nie kwestionuje, że życie, jeszcze przed poczęciem, to jest ogromna wartość. Każdy, kto widział swoje dziecko na obrazku usg nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Natomiast z drugiej strony mamy dramaty, konflikty, problemy, czasami decyzje bardzo trudne do podjęcia, właśnie związane z tym, że to rozwijające się dziecko jest obciążone określonymi wadami. Nie da się prostych takich rozwiązań etycznych przenosić na prawo. I nawet gdyby się chciało chronić to życie, to trzeba to robić w sposób bardzo umiejętny - mówił sędzia Wróbel.

Czytaj też: Klucz do nowego kompromisu aborcyjnego

W jego ocenie wyrok TK może być przyczyną chaosu prawnego na długie lata, gdyż jest wiele przesłanek, które pozwalają na jego podważenie w procesach sądowych.

- Przez to orzeczenie doprowadzono do rzeczy kompletnie odmiennej niż pewnie było intencją niektórych przynajmniej z tych, którzy orzekali. Mianowicie tak naprawdę osłabiono ochronę życia w fazie prenatalnej – uważa sędzia Wróbel.

Zauważył też, że wartości można chronić na różne sposoby, nie tylko zakazami. Te jego zdaniem mogą być przeciwskuteczne, bo jeśli ludzie nie akceptują zakazu, będą skłonni tym bardziej deprecjonować pewną wartość.

- Nie zawsze walenie prawem karnym czy karami jest jedynym sposobem ochrony.  Chroni się prawem cywilnym, chroni się prawem socjalnym, chroni się bardzo miękkimi czasami instrumentami związanymi z doradztwem, pomocą. Tego jest mnóstwo. Natomiast takie rąbanie siekierą prawną doprowadza do rzeczy zupełnie przeciwnych niż to, co chciałoby się uzyskać – powiedział sędzia Włodzimierz Wróbel.

W programie "Jeden na Jeden"  na antenie TVN24 prof. Wróbel został zapytany, czy gdyby był w składzie TK orzekającym 22 października 2020 r. w sprawie aborcji, złożyłby zdanie odrębne do wyroku. Odpowiedział, że tak.

- Nie da się rąbać siekierą w sprawach, które wymagają chirurgicznego skalpela – stwierdził.

Pozostało 84% artykułu
Sądy i trybunały
Po co psuć świeżą krew, czyli ostatni tegoroczni absolwenci KSSiP wciąż na lodzie
Nieruchomości
Uchwała wspólnoty musi mieć poparcie większości. Ważne rozstrzygnięcie SN
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Praca, Emerytury i renty
Ile trzeba zarabiać, żeby na konto trafiło 5000 zł
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Prawo karne
Śmierć nastolatek w escape roomie. Jest wyrok