Adam Bodnar zdecydował w sprawie wniosku o zatrzymanie Zbigniewa Ziobry

Prokurator generalny Adam Bodnar przekazał dzisiaj do Marszałka Sejmu Szymona Hołowni wniosek o wyrażenie przez Sejm zgody na zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie posła na Sejm Zbigniewa Ziobry na posiedzenie Sejmowej Komisji Śledczej ds. Pegasusa - poinformowała Prokuratura Krajowa.

Publikacja: 22.11.2024 12:39

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar

Foto: PAP/Paweł Supernak

mat

Przypomnijmy, iż były minister sprawiedliwości 4 listopada po raz drugi, bez usprawiedliwienia, nie stawił się na posiedzenie komisji śledczej ds. Pegasusa. W związku z tym komisja podjęła decyzję o skierowaniu wniosków o zainicjowanie procedury uchylenia immunitetu posłowi PiS, a także o przymusowe doprowadzenie Zbigniewa Ziobry przed komisję śledczą. Zgodę na takie doprowadzenie musi wydać sąd.

Prokuratura: odstąpienie od konstytucyjnej zasady nietykalności cielesnej posła uzasadnione

W piątek Prokuratura Krajowa poinformowała w komunikacie, że wniosek Komisji został poddany analizie przez Zespół Śledczy Nr 3 Prokuratury Krajowej ds. Pegasusa.

Z analizy tej wynika, że „Sejmowa Komisja Śledcza wyczerpała określone w procedurze karnej możliwości przeprowadzenia czynności przesłuchania Zbigniewa Ziobro w charakterze świadka. Poseł został dwukrotnie prawidłowo wezwany do stawiennictwa w charakterze świadka oraz zastosowano środki wymuszające jego stawiennictwo – 2 wnioski do sądu o nałożenie kar pieniężnych (art. 12 ust.1 i 2 ustawy o sejmowej komisji śledczej). Do chwili obecnej Sąd Okręgowy w Warszawie rozpoznał pierwszy wniosek, wydając w dniu 6 listopada 2024 r. postanowienie o sygn. akt VIII Ko 177/24 o ukaraniu Zbigniewa Ziobro karą w wysokości 2000 zł za niestawiennictwo na posiedzenie Sejmowej Komisji Śledczej w dniu 14 października 2024 r.”.

Jak podkreślono, „działania te okazały się bezskuteczne, co uzasadnia odstąpienie od konstytucyjnej zasady nietykalności cielesnej posła w przypadku zaistnienia nieusprawiedliwionego niestawiennictwa na wezwanie organu”.

Prokuratura Krajowa przekazała, że „w związku z wystąpieniem okoliczności faktycznych i prawnych uzasadniających zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie posła Zbigniewa Ziobro na posiedzenie Sejmowej Komisji Śledczej ds. Pegasusa Prokurator Generalny Adam Bodnar mając na uwadze zapewnienie sprawności i skuteczności przeprowadzenia postępowania przez tę Komisję, przekazał do Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej wniosek w tym przedmiocie.”

Czytaj więcej

Jest wniosek prokuratury ws. zatrzymania Zbigniewa Ziobry

Dlaczego komisja ds. Pegasusa chce przesłuchać Zbigniewa Ziobrę?

Zbigniew Ziobro po wyborach z 15 października 2023 roku wycofał się z życia politycznego w związku z chorobą nowotworową. Lider Suwerennej Polski przekazał kierowanie partią Patrykowi Jakiemu. Następnie przeszedł operację, a obecnie przechodzi leczenie. Według informacji podawanych przez niego, a także innych polityków Suwerennej Polski, polityk walczył o życie – złośliwy rak przełyku, którego u niego wykryto, dał m.in. przerzuty do żołądka. Jednak w niedawnym wywiadzie udzielonym „Rzeczpospolitej” Ziobro mówił, że obecnie wraca do sił po terapii. 

Komisja badająca stosowanie oprogramowania Pegasus m.in. przeciwko byłemu szefowi sztabu wyborczego Koalicji Obywatelskiej, Krzysztofowi Brejzie oraz liderowi AGROUnii, obecnemu wiceministrowi rolnictwa, Michałowi Kołodziejczakowi czy adwokatowi, obecnie posłowi KO, Romanowi Giertychowi, chce przesłuchać Ziobrę, ponieważ oprogramowanie do inwigilacji zostało zakupione ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którym dysponował Ziobro jako minister sprawiedliwości.

Komisja śledcza ds. Pegasusa bada legalność, prawidłowość oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.

Z sondażu IBRiS przeprowadzonego dla „Rzeczpospolitej” wynikało, że 51,7 proc. respondentów uważa, iż Ziobro powinien stawić się przed komisją. 32,9 proc. ankietowanych było odmiennego zdania.

Foto: Paweł Krupecki

Przypomnijmy, iż były minister sprawiedliwości 4 listopada po raz drugi, bez usprawiedliwienia, nie stawił się na posiedzenie komisji śledczej ds. Pegasusa. W związku z tym komisja podjęła decyzję o skierowaniu wniosków o zainicjowanie procedury uchylenia immunitetu posłowi PiS, a także o przymusowe doprowadzenie Zbigniewa Ziobry przed komisję śledczą. Zgodę na takie doprowadzenie musi wydać sąd.

Prokuratura: odstąpienie od konstytucyjnej zasady nietykalności cielesnej posła uzasadnione

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sądy i trybunały
Po co psuć świeżą krew, czyli ostatni tegoroczni absolwenci KSSiP wciąż na lodzie
Nieruchomości
Uchwała wspólnoty musi mieć poparcie większości. Ważne rozstrzygnięcie SN
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Praca, Emerytury i renty
Ile trzeba zarabiać, żeby na konto trafiło 5000 zł
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Prawo karne
Śmierć nastolatek w escape roomie. Jest wyrok