"Różnicę pomiędzy torturami a nieludzkim traktowaniem określa poziom cierpienia"

Wprowadzenie do naszego porządku prawnego przestępstwa tortur jest ważne, bo pozwoli wymierzać karę adekwatną do popełnionego czynu – mówi dr Ewa Dawidziuk, nowa przedstawicielka Polski w Europejskim Komitecie Zapobiegania Torturom.

Publikacja: 23.01.2025 05:07

dr Ewa Dawidziuk

dr Ewa Dawidziuk

Foto: PAP/Jakub Kamiński

Jakie uprawnienia ma Europejski Komitet Zapobiegania Torturom oraz Nieludzkiemu lub Poniżającemu Traktowaniu albo Karaniu (CPT) i dlaczego jest ważne, żeby Polska miała tam swojego przedstawiciela?

CPT jest niezależnym organem wizytującym Rady Europy, składającym się z niezależnych i bezstronnych ekspertów (prawników, lekarzy, specjalistów w zakresie funkcjonowania więzień, jednostek policji czy detencji cudzoziemców), którzy pełnią swą funkcję we własnym imieniu. Jako przedstawiciel Polski w CPT nie będę mogła wizytować miejsc izolacji w naszym kraju. CPT wizytuje nie tylko zakłady karne i areszty śledcze, ale też placówki dla nieletnich, izby zatrzymań w komisariatach policji, policyjne izby dziecka, izby wytrzeźwień, ośrodki strzeżone dla cudzoziemców, zakłady psychiatryczne i miejsca detencji prewencyjnej (w Polsce jest to ośrodek w Gostyninie). 

Pozostało jeszcze 91% artykułu

Czytaj więcej, wiedz więcej!
9zł za pierwszy miesiąc.

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
9 zł pierwszy miesiąc, a potem 39 zł/msc
Sądy i trybunały
Adam Bodnar ogłosił, co dalej z neosędziami. Reforma już w październiku?
Prawo dla Ciebie
Oświadczenia pacjentów to nie wiedza medyczna. Sąd o leczeniu boreliozy
Prawo drogowe
Trybunał zdecydował w sprawie dożywotniego zakazu prowadzenia aut
Zawody prawnicze
Ranking firm doradztwa podatkowego: Wróciły dobre czasy. Oto najsilniejsi
Prawo rodzinne
Zmuszony do ojcostwa chce pozwać klinikę in vitro. Pierwsza sprawa w Polsce