Jest list gończy za Pawłem Szopą. To twórca marki "Red is Bad"

Rzecznik Prokuratury Krajowej Przemysław Nowak w rozmowie z Polsat News przekazał, że wystawiono list gończy za Pawłem Szopą - twórcą marki patriotycznej "Red is Bad".

Publikacja: 03.09.2024 09:41

Policja opublikowała wizerunek poszukiwanego Pawła Szopy

Policja opublikowała wizerunek poszukiwanego Pawła Szopy

Foto: Komenda Stołeczna Policji

mat

Chodzi o nieprawidłowości w rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS). W czerwcu portal Onet.pl ujawnił, że Paweł Szopa, twórca i właściciel marki Red is Bad oraz fundacji o tej samej nazwie, otrzymywał z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych lukratywne zlecenia — w ciągu trzech lat na konta jego spółek mogło wpłynąć nawet pół miliarda złotych.

Co więcej, mającą służyć wspieraniu żyjących powstańców warszawskich Fundacja "Red is Bad" jej założyciel wykorzystywał do własnych celów, przelewając z jej konta środki na prywatne potrzeby.

Przeczuwając zbliżający się koniec rządów PiS, Szopa przygotowywał się do ucieczki z kraju. - By ekspresowo wyrejestrować fundację z państwowego rejestru bez rozliczenia się z wydatków gotów był zapłacić 2,5 mln zł łapówki — ustaliło Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA).

Na czym polega afera w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS)

Czytaj więcej

Afera Red is Bad. Prokuratura ujawnia, że śledztwo trwa od miesięcy

Przypomnijmy, iż w poniedziałek Michał K., były prezes RARS, za którym wydano Europejski Nakaz Aresztowania, został zatrzymany przez policję w Londynie. Tego samego dnia rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej prok. Przemysław Nowak poinformował, że Sąd Okręgowy w Katowicach uwzględnił zażalenie prokuratora i zgodził się na tymczasowe aresztowanie na okres 90 dni Pawła Sz., drugiego podejrzanego w tym samym śledztwie dotyczącym nieprawidłowości w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS).

Prokuratura Krajowa podała, że śledztwo zostało wszczęto 1 grudnia 2023 roku w Prokuraturze Regionalnej w Warszawie. 12 kwietnia 2024 roku sprawa została przejęta do dalszego prowadzenia przez Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach. Przedmiot śledztwa dotyczy m.in. dopuszczenia się w okresie od 23 lutego 2021 roku do 27 listopada 2023 roku w Warszawie, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez osoby będące pracownikami Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych podczas organizowania i procedowania zakupu towarów dla ww. Agencji, a tym samym działania na szkodę interesu publicznego.

Czytaj więcej

Miliony Pawła Szopy. Prokuratura zabezpieczyła 117 mln złotych na kontach twórcy Red is Bad
Prawo w Polsce
Sprawa dotacji dla PiS. Czy PKW wybrnie z impasu?
Podatki
Ważny wyrok ws. prawa do ulgi przy darowiźnie od najbliższej rodziny
Konsumenci
Obniżka opłat za abonament RTV na 2025 rok. Trzeba zdążyć przed tym terminem
Nieruchomości
Dom zostawiony rodzinie w kraju nie przechodzi na własność. Sąd Najwyższy o zasiedzeniu
W sądzie i w urzędzie
Duże zmiany dla wędkarzy od 1 stycznia. Ile trzeba zapłacić w 2025 na łowiskach Wód Polskich?