"Grupa Sławomira Nowaka" przed sądem. Proces nie zaczeka na koniec wojny

Sąd Okręgowy w Warszawie nie zgodził się w piątek ani na umorzenie, ani na zawieszenie sprawy korupcyjnej, w której na ławie oskarżonych zasiada były minister transportu Sławomir Nowak. Wraz z nim oskarżonych jest jeszcze 14 osób, w tym obywatele Ukrainy. Zarzuca się im korupcję i pranie brudnych pieniędzy w ramach zorganizowanej grupy przestępczej.

Publikacja: 08.09.2023 16:19

Sławomir Nowak

Sławomir Nowak

Foto: PAP/Grzegorz Michałowski

dgk

Umorzenia domagali się obrońcy oskarżonych Ukraińców,  Aleksandra T. i Wiry B., z uwagi na toczące się wobec nich procesy przed sądem w Ukrainie - informuje Polskie Radio.  Stołeczny sąd podkreślił, że zgodnie z przepisami konkurencja postępowań, na które powoływała się obrona, zachodzi tylko w razie prawomocnego zakończenia któregoś z postępowań. 

Obrońcy Nowaka utrzymują, że część zarzutów dotycząca działań na Ukrainie powinna być rozpatrzona przez ukraiński sąd. Chcieli zawieszenia postępowania do zakończenia wojny. Z podobnym wnioskiem wystąpili adwokaci Aleksandra T. Jak przekonywali,  tocząca się wojna w Ukrainie nie pozwala oskarżonemu stanąć przed sądem w Polsce. Zdaniem sądu taki argument byłby do przyjęcia tuż po wybuchu wojny, ale po ponad roku od wybuchu wojny w Ukrainie "zasadniczo bez zakłóceń funkcjonuje wymiar sprawiedliwości, komunikacja telefoniczna i pocztowa".

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Praca, Emerytury i renty
Nie wszyscy uprawnieni dostaną 13. emeryturę w tej samej wysokości. Od czego zależy kwota?
Prawo karne
Rośnie przestępczość obcokrajowców. Potrzebna nowa strategia
Zawody prawnicze
Państwo nie chce już płacić milionów komornikom za przymusową emeryturę
Sądy i trybunały
Prawnicy kojarzeni z poprzednią władzą jednoczą siły. Inicjatywa wyszła z TK
Konsumenci
Jest pierwszy „polski” wyrok dotyczący sankcji kredytu darmowego