Podpisana ustawa wprowadza w obowiązujących ustawach zmiany mające na celu dostosowanie polskiego prawa m.in. do unijnego rozporządzenia dotyczącego jurysdykcji, uznawania i wykonywania orzeczeń w sprawach małżeńskich oraz związanych z odpowiedzialnością rodzicielską oraz uprowadzeniem dziecka za granicę. Charakter dokonywanych zmian ma na celu głównie uzupełnienie przepisów rozporządzenia UE i dostosowanie jego stosowania do zakresu właściwości polskich sądów.
Podczas prac nad tą ustawą pojawiła się też wrzutka i to w drugim czytaniu. Jej celem było wydłużenie vacatio legis dla surowego Kodeksu karnego, który miał wejść w życie po upływie 3 miesięcy od dnia jej ogłoszenia tj. z dniem 14 marca
2023 r. Zgodnie z wrzutką, wejdzie w życie jesienią.
Forsowana przez ministerstwo sprawiedliwości nowelizacja Kodeksu karnego wprowadza m.in. możliwość zakazu warunkowego zwolnienia przy orzekaniu dożywocia i zaostrza kary za wiele przestępstw. To na mocy tej ustawy 14-latek będzie odpowiadać za niektóre zabójstwa jak dorosły. Ustawa wprowadza też instytucję konfiskaty aut pijanych kierowców (wejdzie w życie 14 marca 2024 r.).
Czytaj więcej
Wrzutka resortu dokonana w Sejmie oddala w czasie wejście w życie surowych kar i konfiskaty pojazdu. – Musimy dostosować te przepisy do uchwalonych później ustaw – tłumaczy Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości.