"Rok nieudanych egzekucji" - USA publikuje raport o karze śmierci za 2022 r.

W 2022 roku ponad jedna trzecia przeprowadzonych egzekucji w Stanach Zjednoczonych obarczona była nieprawidłowościami, tak wynika z opublikowanego przez Amerykańskie Centrum Informacji o Karze Śmierci raportu podsumowującego 2022 rok.

Publikacja: 18.12.2022 13:09

"Rok nieudanych egzekucji" - USA publikuje raport o karze śmierci za 2022 r.

Foto: Adobe Stock

Organizacja określiła kończący się rok "rokiem spartaczonych egzekucji" ze względu na wysoką liczbę stanów, w których egzekucje nie powiodły się lub też zostały wadliwie przeprowadzone - w siedmiu z dwudziestu podjętych prób wina leży po stronie niekompetencji kata, nieprzestrzegania protokołu bądź też błędów w samym protokole. 

Jednym z głośniejszych przykładów takich wydarzeń jest egzekucja z dnia 28 lipca 2022 roku, kiedy to kaci z Alabamy potrzebowali trzech godzin na założenie kroplówki - egzekucja ta została uznana na najdłuższą, nieprawidłowo przeprowadzoną egzekucję z użyciem śmiertelnego zastrzyku w historii Stanów Zjednoczonych. Egzekucje zostały wstrzymane Alabamie, Tennessee, Idaho i Południowej Karolinie, ponieważ stany te nieprzestrzegały protokołów. W Idaho zaplanowano natomiast egzekucję bez leków do jej przeprowadzenia. W Oklahomie ostatecznie nie doszło do jednej z zaplanowanych egzekucji, ponieważ stan nie był wstanie zapewnić więźniowi odpowiedniej opieki oraz nie poczynił ustaleń dotyczących jego przeniesienia przed zaplanowaniem egzekucji. 

19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Prawo w Polsce
Sprawa dotacji dla PiS. Czy PKW wybrnie z impasu?
Praca, Emerytury i renty
Nowe wnioski o 800 plus w 2025 r. Zbliża się ważny termin dla rodziców
Konsumenci
Obniżka opłat za abonament RTV na 2025 rok. Trzeba zdążyć przed tym terminem
Nieruchomości
Dom zostawiony rodzinie w kraju nie przechodzi na własność. Sąd Najwyższy o zasiedzeniu
W sądzie i w urzędzie
Duże zmiany dla wędkarzy od 1 stycznia. Ile trzeba zapłacić w 2025 na łowiskach Wód Polskich?