Nowela kodeksu karnego wykonawczego z 5 sierpnia br. przewiduje przyznanie komisji penitencjarnej kompetencji do wydania zezwolenia na wykonywanie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego. Chodzi o osoby skazane na krótkoterminowe kary pozbawienia wolności (nieprzekraczające czterech miesięcy), które w chwili złożenia wniosku rozpoczęły już odbywanie kary. Projekt właśnie trafił do Rządowego Centrum Legislacji.
Zgodnie z projektowanym rozporządzeniem, komisja penitencjarna będzie upoważniona do podejmowania kilku istotnych działań. Po pierwsze, wprowadzania do systemu komunikacyjno-monitorującego danych dotyczących wniosku oraz wysyłania w tym systemie do podmiotu dozorującego żądania nadesłania informacji, czy warunki techniczne nie stoją na przeszkodzie udzieleniu skazanemu zezwolenia.
Czytaj więcej
Zmieni się rozporządzenie ministra sprawiedliwości ws. sposobu archiwizowania oraz usuwania danych mających związek z wykonywaniem dozoru elektronicznego.
Po drugie, występowania, w razie potrzeby, z żądaniem zawierającym polecenie zebrania przez sądowego kuratora zawodowego informacji o zamieszkaniu skazanego z innymi osobami, danych personalnych tych osób oraz o warunkach rodzinnych i socjalno-bytowych skaza- nego.
Komisja penitencjarna będzie zobowiązana do posługiwania się systemem komunikacyjno-monitorującym do przekazywania żądań, poleceń, wniosków, informacji, wezwań i zawiadomień w związku z udzielaniem skazanemu zezwolenia na odbycie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego. Wszystkie te zmiany mają służyć jeszcze większej popularyzacji elektronicznych brasolet wśród form wykonywania kary pozbawienia wolności.