Poker sportowy przestanie być hazardem, a stanie się dyscypliną sportową

Niewykluczone, że poker sportowy przestanie być hazardem, a stanie się dyscypliną sportową.

Aktualizacja: 11.09.2013 10:56 Publikacja: 11.09.2013 10:05

Naczelny Sąd Administracyjny uznał za uzasadnione starania Polskiej Federacji Pokera Sportowego i Po

Naczelny Sąd Administracyjny uznał za uzasadnione starania Polskiej Federacji Pokera Sportowego i Polskiego Związku Pokera o zdjęcie z niego odium gry hazardowej.

Foto: www.sxc.hu

Naczelny Sąd Administracyjny uznał za uzasadnione starania Polskiej Federacji Pokera Sportowego i Polskiego Związku Pokera o zdjęcie z niego odium gry hazardowej. Uchylił decyzje ministra finansów i wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie akceptujące taką kwalifikację.

– To rozstrzygnięcie pionierskie, otwiera możliwość zmian – powiedziała sędzia Czesława Socha. – Nie może być tak, że brydż sportowy jest dziedziną sportu, a poker sportowy figuruje na czarnej liście gier hazardowych.

Gra w przypadek

Do rozstrzygania o charakterze gier upoważnia ministra finansów ustawa z 2009 r. o grach hazardowych. Rozpatrując wniosek PFPS i PZP, minister stwierdził, że poker sportowy podlega rygorom ustawy hazardowej.

Stanowisko ministra poparł wyrok WSA w Warszawie. Oddalając skargę stowarzyszeń, WSA podzielił ocenę, że poker sportowy jest grą losową, w której występuje czynnik przypadkowości. I zgodnie z art. 30 ustawy o grach losowych jest generalnie zakazany poza kasynami gier.

– W art. 2 ust. 1 ustawa o grach hazardowych wymienia 11 gier, w tym pokera. Zasady pokera sportowego nie są odmienne od zasad gry w pokera. Na rozdanie kart gracz nie ma wpływu – wyjaśniała w trakcie rozprawy w NSA stanowisko ministra jego pełnomocniczka Anna Woś.

Do rozprawy doszło w wyniku skargi kasacyjnej obu stowarzyszeń. Ich pełnomocnik, adwokat Andrzej Herman, powołując się na na trzy opracowania autorytetów w tej dziedzinie, przekonywał, że poker sportowy jest grą umiejętności.

Wielki Szu to mit

– Nie toczy się o pieniądze, czynnik losowy nie ma znaczenia. Zawodnicy dostają te same zestawy kart, a wygrana zależy od ich umiejętności. Coraz więcej państw Unii Europejskiej uznaje ją za dziedzinę sportu, a nie za hazard. Organizowane są turnieje międzynarodowe. Działa Międzynarodowa Federacja Pokera Sportowego, do której należy również Polska Federacja, zarejestrowana jako stowarzyszenie sportowe – przekonywali Paweł Abramczuk, prezes PFPS, i Jan Pruszkowski, wiceprezes PZP. – U nas wciąż króluje Wielki Szu i obraz pokera bandyckiego, westernowego. Jesteśmy jednym z nielicznych krajów, w których poker sportowy jest uznany za hazard. Reprezentacja Polski może więc grać tylko za granicą. W efekcie na turnieje jeździ się do Czech, Słowacji, Austrii, Niemiec, na Łotwę, a nawet na Białoruś.

NSA uznał zarzuty skargi kasacyjnej za uzasadnione.

– Należy zbadać proporcje między umiejętnościami a przypadkiem, czym mogą się zająć tylko specjalistyczne podmioty, mające taką wiedzę, której nie ma minister finansów – powiedziała sędzia Czesława Socha. – I wtedy ocenić, czy w świetle ustawy o grach hazardowych będzie mogła być wydana decyzja, która pozwoli uznać poker sportowy za dziedzinę sportu.

Niedawno „Rz" i inne media doniosły, że w Sejmie powstał zespół ds. pokera, który ma się zająć legalizacją pokera sportowego. Na razie nie słychać o rezultatach jego wysiłków. Wiadomo natomiast, że wiceminister finansów Jacek Kapica zapowiedział, iż nie przewiduje się żadnej regulacji dotyczącej pokera sportowego. Może po wyroku NSA zmieni zdanie.

Prawo w Polsce
Sprawa dotacji dla PiS. Czy PKW wybrnie z impasu?
Podatki
Ważny wyrok ws. prawa do ulgi przy darowiźnie od najbliższej rodziny
Konsumenci
Obniżka opłat za abonament RTV na 2025 rok. Trzeba zdążyć przed tym terminem
Nieruchomości
Dom zostawiony rodzinie w kraju nie przechodzi na własność. Sąd Najwyższy o zasiedzeniu
W sądzie i w urzędzie
Duże zmiany dla wędkarzy od 1 stycznia. Ile trzeba zapłacić w 2025 na łowiskach Wód Polskich?