Aktualizacja: 18.02.2020 06:30 Publikacja: 17.02.2020 18:38
Foto: Adobe Stock
Ministrowie cyfryzacji i infrastruktury wracają do prac nad przepisami dla kierowców. Chodzi m.in. o zniesienie obowiązku posiadania przy sobie prawa jazdy czy wydawania karty pojazdu. Ma być też możliwość zachowania starych tablic rejestracyjnych z numerem rejestracyjnym przypisanym do pojazdu.
Będzie taniej i przyjaźniej dla kierowców – taki cel przyświeca autorom zmian.
Resort Adama Bodnara ma już projekty, które pozwolą rozwiązać kwestię tzw. neosędziów. Długotrwała weryfikacja czy natychmiastowa utrata obecnych stanowisk? Ujawniamy szczegóły przepisów, które mają „uzdrowić” polskie sądy.
Podobnie jak przy każdym wyjeździe poza granice kraju, również zimą warto pamiętać o zapewnieniu sobie i naszym najbliższym ochrony, jaką daje właściwa polisa ubezpieczeniowa na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń.
W ostatnich latach przybyło wielu nowych użytkowników ROD, którzy często użytkują je niezgodnie z prawem. Praktykom takim postanowił przeciwdziałać Polski Związek Działkowców (PZD) poprzez obowiązkowe szkolenia dla nowych działkowców.
W lutym 2025 roku dwie grupy seniorów otrzymają emeryturę nieco szybciej niż zwykle. Chodzi o tych emerytów, którym termin wypłaty świadczenia wypada w dzień wolny od pracy. Kto może liczyć na wcześniejszy przelew z ZUS?
Sfera budżetowa, w tym służby mundurowe mogą liczyć na podwyżki wynagrodzeń z wyrównaniem od stycznia. Zgodnie z ustawą budżetową, wyniosą one tyle, ile prognozowana inflacja. W jaki sposób będą dzielone podwyżki – kwotowo, czy procentowo?
Świadczenie wychowawcze 800 plus każdego miesiąca jest standardowo wypłacane w dziesięciu terminach. Ze względu na datę przelewu przypadającą w dni wolne od pracy, część rodzin otrzyma pieniądze wcześniej. Niektóre z nich jeszcze w styczniu. Luty to również miesiąc, w którym ZUS rozpoczyna przyjmowanie wniosków na nowy okres rozliczeniowy.
Już nie fotoradary, a odcinkowe pomiary prędkości (OPP) okazują się największym wrogiem tych, którzy za kierownicą lubią mocniej docisnąć pedał gazu. Są bardziej skuteczne, a już wkrótce ich liczba zdecydowanie wzrośnie - niemal dwukrotnie. W przyszłym roku będą w sumie nadzorować niemal 700 km dróg.
Zgodnie z komunikatem Rady Ministrów UE ministrowie transportu Unii Europejskiej uzgodnili nowe rozporządzenie, które sprawi, że cofnięcie prawa jazdy będzie w przyszłości skuteczne we wszystkich państwach członkowskich. Celem jest poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego na poziomie europejskim i skuteczniejsze karanie poważnych wykroczeń drogowych.
Osoby z niepełnosprawnościami, które chcą uzyskać prawo jazdy, mogą skorzystać z pomocy PFRON. Fundusz dofinansowuje nie tylko koszt kursu, ale również innych opłat z nim związanych. Dla kogo przewidziana jest pomoc i w jakiej wysokości?
Zero promili alkoholu we krwi dla każdego kierowcy - takiego limitu chcą organizacje, zajmujące się bezpieczeństwem na drogach i świadomością polskich kierowców.
Złamanie przepisów ruchu drogowego wiąże się z karą pieniężną oraz punktami karnymi. Każdy kierowca posiada ich limit, który kasuje się po pewnym czasie. Aby jednak tak się stało, muszą zostać spełnione pewne warunki.
Sądy administracyjne odmawiają zajmowania się skargami obywateli na wezwania Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego do uiszczenia opłaty za brak ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. Twierdzą, że UFG nie jest organem administracji publicznej.
Szef powinien sprawdzić uprawnienia pracownika w Centralnej Ewidencji Kierowców. Dopuszczając do pracy osobę bez prawa jazdy, naraża się na konsekwencje. Jakie?
Z propozycji zmian dotyczących przepadku pojazdu lub jego równowartości mogą ucieszyć się kierowcy, którzy nie są jedynymi właścicielami pojazdu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas