Nowe limity przyjęć na studia medyczne na kierunku lekarskim i lekarsko-dentystycznym

Blisko 8,3 tys. miejsc na kierunku lekarskimi i 1,4 tys. na kierunku lekarsko-dentystycznym czeka ma kandydatów na medycynę w roku akademickim 2020/21. To o 130 miejsc więcej niż przed rokiem.

Aktualizacja: 06.06.2020 21:27 Publikacja: 06.06.2020 16:47

Nowe limity przyjęć na studia medyczne na kierunku lekarskim i lekarsko-dentystycznym

Foto: Adobe Stock

Projekt rozporządzenia w sprawie limitu przyjęć na studia na kierunku lekarskim i lekarsko-dentystycznym przewiduje łącznie 9698 miejsc.

Na kandydatów na kierunek lekarski czeka 8290 miejsc , w tym 5063 na studiach stacjonarnych po polsku, 1251 na studiach niestacjonarnych w języku polskim i 1976 na studiach niestacjonarnych w języku innym niż polski.

Na kierunku lekarsko-dentystycznym przewidziano 1408 miejsc, w tym 833 na studiach stacjonarnych w języku polskim, 261 miejsc na studiach niestacjonarnych po polsku i 314 na studiach niestacjonarnych w języku innym niż polski.

Na kierunku lekarskim najwięcej – 976 miejsc – czeka na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach. Na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi czekają 884 miejsca (w tym 150 miejsc sfinansowanych przez Ministra Obrony Narodowej dla lekarzy wojskowych), a na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym - 817 miejsc.

Przyszli lekarze mogą się kształcić także w uczelniach prywatnych: 100 miejsc przewidziano na Uczelni Łazarskiego w Warszawie, 50 miejsc na Uczelni Medycznej im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, 190 miejsc w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach, 250 w Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie.

Najwięcej dentystów – 214 - wyszkoli w przyszłym roku wyszkoli się na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach. 194 miejsca czekają na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, a 170 na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie.

Jak czytamy w uzasadnieniu projektu, liczba miejsc została przyznana na podstawie propozycji samych uczelni przy uwzględnieniu ich możliwości dydaktycznych i zapotrzebowania na absolwentów danego kierunku.

Etap legislacyjny: konsultacje publiczne

Sądy i trybunały
Czego brakuje w planie Adama Bodnara na neosędziów? Prawnicy oceniają reformę
Podatki
Pomysł z zespołu Brzoski: e-faktury mogłyby wyręczyć sądy w ściganiu dłużników
Matura i egzamin ósmoklasisty
Rozpoczęło się maturalne odliczanie. Absolwenci już otrzymali świadectwa
Sądy i trybunały
Piotr Schab: Nikt nie ma prawa łamać mojej kadencji
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Prawo drogowe
Za jazdę na takim „rowerze" można zapłacić mandat i stracić prawo jazdy