[b]Jestem studentką trzeciego roku uczelni niepublicznej. W czerwcu 2009 r. rektor podwyższył zarządzeniem czesne na nowy rok akademicki. O tym fakcie zostałam powiadomiona pismem dopiero po rozpoczęciu nauki w nowym semestrze. Zgodnie z obowiązującą mnie umową, czesne opłaciłam przed nowym rokiem akademickim, w kwocie sprzed zmian. Otrzymałam decyzję dziekana bez uzasadnienia o skreśleniu mnie z listy studentów. Jak poradzić sobie z tą sytuacją?[/b]
Zakładając, że czytelniczka jest [b]konsumentem[/b], tj. zawarła umowę jako osoba fizyczna, w celu niezwiązanym bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową, jest objęta szczególną ochroną. Uczelnie (przedsiębiorcy) w stosunkach cywilnoprawnych z konsumentami muszą szczególnie zwracać uwagę na ochronę, jaką objęty jest konsument.
Zgodnie z [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=C0E545671EB09D7607A390EACE972619?id=178901]ustawą o szkolnictwie wyższym[/link], warunki odpłatności za studia określa umowa zawarta między uczelnią a studentem w formie pisemnej (art. 160 ust 3). W umowie uczelnia zobowiązuje się do świadczenia usług kształcenia, natomiast czytelniczka do opłacania czesnego w określonym w umowie terminie.
Strony związane są umową do czasu, gdy jedna z nich jej nie wypowie na skutek zmiany warunków, np. zmian w cenie usługi (art. 384 [sup] 1[/sup] [link= http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=86F27ADE2102E1D67842E76D535F1BD1?id=70928]kodeksu cywilnego[/link]).
Jeśli uczelnia przewidziała zmiany w systemie płatności za studia, powinna zamieścić w umowie (lub załączonym do niej regulaminie studiów) odpowiednią klauzulę. W ślad za nią powinna pojawić się również klauzula dotycząca możliwości rezygnacji z umowy, jeżeli nie dojdzie do akceptacji nowych warunków (art. 385 [sup]3[/sup] pkt 20 k.c.).