Sześć tys. zł za udział w szkoleniu wojskowym. Kto i jak może się zgłosić?

Rząd pracuje nad zwiększeniem możliwości państwa w zakresie dobrowolnych szkoleń wojskowych. Mają być one bardziej powszechne i przeprowadzane na większą skalę. Do służby można jednak zgłosić się już teraz. Jakie warunki obowiązują?

Publikacja: 14.03.2025 16:29

Do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej można zgłosić się w dowolnym momencie

Do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej można zgłosić się w dowolnym momencie

Foto: Adobe Stock

Dobrowolną zasadniczą służbę wojskową wprowadziła ustawa o obronie Ojczyzny, która obowiązuje od 23 marca 2022 r. Na przeszkolenie mogą zgłosić się osoby, które nie pełniły nigdy służby wojskowej. W przyszłości ochotnicy będą mogli zasilić rezerwę lub wstąpić do armii zawodowej. Dobrowolna służba to pierwszy krok na drodze do powołania w szeregi Wojska Polskiego.

Kto może zgłosić się do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej?

Według zapowiedzi premiera obecnie trwają prace nad zwiększeniem skali organizowanych szkoleń wojskowych. Mają być one powszechne i dobrowolne. Donald Tusk podkreślił potrzebę zwiększenia możliwości państwa w tym zakresie, tak aby w szkoleniach mógł uczestniczyć każdy zainteresowany. Przyznał również, że Polska potrzebuje armii liczącej pół miliona żołnierzy razem z rezerwistami. W praktyce plan zakłada podwojenie do 2027 r.  liczby szkolonych osób. Rząd chce zachęcić ochotników, oferując im ulgi i benefity. W ciągu kilku tygodni ma ruszyć specjalna strona internetowa, przez którą będzie można wysłać zgłoszenie. Do wyboru mają być szkolenia jednodniowe, trzydniowe lub miesięczne. Poza szkoleniami zasadniczymi dostępne będą też szkolenia specjalistyczne, skierowane do wybranych grup zawodowych lub osób mających konkretne umiejętności. 

Czytaj więcej

Szkolenia wojskowe. Kosiniak-Kamysz: Nie pójdę na rok do wojska

Osoby, które chcą zgłosić się do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, mogą to zrobić już dziś, składając wniosek o powołanie w wybranym Wojskowym Centrum Rekrutacji. Jakie wymogi muszą spełnić kandydaci?

  • Ukończenie 18. roku życia.
  • Posiadanie obywatelstwa polskiego.
  • Bycie niekaranym za umyślne przestępstwa. 
  • Zdolność psychiczna i fizyczna do pełnienia służby wojskowej.
  • Posiadanie wykształcenia na poziomie co najmniej podstawowym.
  • Posiadanie nieposzlakowanej opinii.

Jak zgłosić się do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej?

Zgłoszenie do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej można wysłać drogę elektroniczną za pośrednictwem portalu zostanzolnierzem.pl lub złożyć wniosek o powołanie w wybranym Wojskowym Centrum Rekrutacji. Jakie dokumenty będą potrzebne?

  • Wniosek o powołanie do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej.
  • Kopia dokumentu tożsamości.
  • Kopia dokumentu potwierdzającego posiadane wykształcenie.
  • Kopie innych dokumentów potwierdzających posiadane kwalifikacje, np. certyfikaty językowe, świadectwa ukończenia kursów, uprawnienia do kierowania pojazdami.

Czytaj więcej

Nie będzie sądu nad powołaniem do wojska

W samym wniosku wskazuje się rodzaj służby i preferowane miejsce odbywania dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, preferowaną uczelnię wojskową, na której ochotnik chce podjąć kształcenie, chęć odbycia kursu oficerskiego, a także rodzaj uprawnień lub kwalifikacji, które chciałby nabyć ochotnik. Po złożeniu dokumentów należy czekać na kontakt od wojskowych rekruterów, którzy poinformują o terminie i miejscu stawienia się w Wojskowym Centrum Rekrutacji. W dniu spotkania kandydat przechodzi niezbędne procedury, w tym rozmowę kwalifikacyjną oraz badania mające potwierdzić fizyczną i psychiczną zdolność do pełnienia służby wojskowej. Osoby, które pomyślnie ukończą ten etap, otrzymają orzeczenie o zdolności do służby oraz kartę powołania na szkolenie.

Co zyskują ochotnicy zgłaszający się do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej?

Ochotnicy mogą wybierać spośród wielu jednostek w całym kraju. Podstawowe szkolenie trwa 27 dni. W tym czasie uczestnicy są skoszarowani na terenie jednostki lub na poligonie, w zależności od tego, gdzie odbywa się szkolenie. W jego trakcie poznają zasady musztry, regulaminy wojskowe, zasady pierwszej pomocy przedmedycznej, sposoby na przetrwanie w terenie, sposoby działania w sytuacjach kryzysowych oraz uczą się podstaw posługiwania się bronią. Szkolenie trwa od poniedziałku do soboty (w dni robocze po ok. 12 godzin, a w soboty ok. 8 godzin). Na końcu uczestnicy składają przysięgę i otrzymują książeczkę wojskową. W trakcie szkolenia ochotnicy otrzymują:

  • 6 tys. zł brutto wynagrodzenia,
  • bezpłatne wyżywienie,
  • bezpłatne zakwaterowanie,
  • umundurowanie i wyposażenie,
  • ubezpieczenie społeczne,
  • bezpłatną opiekę medyczną,
  • 78 proc. zniżki na przejazdy PKP,
  • ochronę stosunku pracy (dot. osób zatrudnionych),
  • możliwość nabycia uprawnień i kwalifikacji, m.in. prawa jazdy kat. C, C+E, uprawnień w zakresie spawacza lub nurka.

Osoby, które odbyły dobrowolną zasadniczą służbę wojskową, mają pierwszeństwo w powołaniu do zawodowej służby wojskowej oraz w zatrudnieniu w administracji publicznej. Ochotnicy, którzy nie chcą kontynuować szkolenia, zostaną przeniesieni do rezerwy. Pozostali wezmą udział w szkoleniu specjalistycznym, które trwa 11 miesięcy. Po jego zakończeniu będą mogli złożyć wniosek o służbę zawodową, terytorialną lub rezerwę aktywną.

Czytaj więcej

Czy do szkół powinno wrócić przysposobienie obronne? Gen. Bogusław Pacek tłumaczy

Dobrowolną zasadniczą służbę wojskową wprowadziła ustawa o obronie Ojczyzny, która obowiązuje od 23 marca 2022 r. Na przeszkolenie mogą zgłosić się osoby, które nie pełniły nigdy służby wojskowej. W przyszłości ochotnicy będą mogli zasilić rezerwę lub wstąpić do armii zawodowej. Dobrowolna służba to pierwszy krok na drodze do powołania w szeregi Wojska Polskiego.

Kto może zgłosić się do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej?

Pozostało jeszcze 91% artykułu
Sądy i trybunały
Alarmująca opinia rzecznika TSUE ws. neosędziów. Czeka nas armagedon
Prawo drogowe
Skarbówka sprzedaje auta pijanych kierowców. Wiadomo „ile zarobiła"
Sądy i trybunały
Duże zmiany w największym stowarzyszeniu sędziów w Polsce. Jest nowy prezes
Praca, Emerytury i renty
Waloryzacja środków na kontach w ZUS a przejście na emeryturę. Który miesiąc wybrać?
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Praca, Emerytury i renty
Ta grupa seniorów otrzyma 13. emeryturę wcześniej. Jeszcze przed świętami