Aktualizacja: 15.11.2024 05:34 Publikacja: 23.07.2024 17:16
Oprawa kibiców Legii Warszawa przed meczem 1. kolejki piłkarskiej Ekstraklasy z Zagłębiem Lubin
Foto: PAP/Leszek Szymański
Podczas sobotniego meczu Legia Warszawa – Zagłębie Lubin zwolennicy pierwszej z grup zaprezentowali transparent z napisem „Refugees welcome”. Przedstawiono na nim wizerunek kobiety o słowiańskiej urodzie, ubranej w sukienkę w stylu ludowym, trzymającej przed sobą głowę świni. Obok niego zamieszczono wyobrażenie dwóch mężczyzn – jednego z młotkiem, drugiego z kijem bejsbolowym.
Prezentacja wywołała burzę w mediach społecznościowych. Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar we wtorkowej rozmowie w RMF-ie pytany był o to, czy takie postępowanie mogłoby spotkać się z reakcją, gdyby w życie weszły przepisy rozszerzające ochronę przed tzw. mową nienawiści (zgodnie z zapowiedzią ministra rząd do końca miesiąca może przyjąć projekt nowelizacji kodeksu karnego w tej sprawie). – Myślę, że tak; że ujmowanie tego typu sformułowań, które w sposób jednoznaczny wskazują na lekceważenie czy poniżenie określonej grupy społecznej, może być klasyfikowane w ten sposób – powiedział szef resortu sprawiedliwości.
Wykorzystywanie cudzego wizerunku bez jego zgody, zwłaszcza w spocie partii politycznej, uosabiając zagrożenie dla społeczeństwa, jest bezprawne – uważają eksperci.
Otrzymanie spadku może wiązać się z koniecznością zgłoszenia go do urzędu skarbowego i zapłaty podatku. Jednak nie dotyczy to każdej grupy podatkowej. Jedna z nich może skorzystać ze zwolnienia.
Choć pobyt w szpitalu w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia jest darmowy dla osób ubezpieczonych, to jednak nie wszystko okazuje się bezpłatne. Za co pacjent musi zapłacić i czy jest to zgodne z przepisami?
Za nami dopiero pierwsze tygodnie nowego roku szkolnego 2024/2025. Wielu uczniów i rodziców myśli już jednak o odpoczynku od nauki. Warto w związku z tym sprawdzić, jakie są terminy ferii zimowych 2025 dla poszczególnych województw.
Samochód elektryczny znakomicie współpracuje z instalacją fotowoltaiczną, a uzupełnianie energii w akumulatorze przy pomocy domowych ładowarek jest nie tylko wygodne i tanie, ale też ekologiczne i przewidywalne.
Już 17-latkowie będą mogli prowadzić auta, za to wszyscy młodzi kierowcy przez pierwsze dwa lata będą na cenzurowanym. Zaostrzone zostaną też przepisy za przekroczenie prędkości.
Hiszpanie udowodnili, że niezawodność i stabilny rozwój są kluczem do zaufania, jakim obie marki darzą klienci.
Polacy zagrają dziś z Portugalią w Lidze Narodów. Nawet zwycięstwo może nie wystarczyć, by zachowali szanse na awans do ćwierćfinału. Porażka sprawi, że drużynie Michała Probierza pozostanie wyłącznie walka o utrzymanie w elicie.
Kreml krok po kroku konsekwentnie usuwa wspomnienia sowieckich represji
Polska się zmieniła, ale czy my sami to widzimy? Jeśli spojrzymy na kraj oczami bohaterów filmu „Prawdziwy ból” Jesse’ego Eisenberga, okaże się, że Polska zachwyca. Może czas więc pożegnać się z kompleksami?
Sąd Apelacyjny w Białymstoku podtrzymał karę 4,5 roku więzienia dla młodej kobiety za napad na ekspedientkę sklepu z użyciem tłuczka do mięsa.
Do Prokuratury Krajowej wpłynęło w czwartek zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa polegającego na sprowadzeniu zdarzenia zagrażającego życiu lub zdrowiu wielu osób. Chodzi o sprzedaż wysoce szkodliwego dla ludzi środka na gryzonie. W ostatnich tygodniach stał się on przyczyną śmierci trojga dzieci.
Przed warszawskim sądem okręgowym rozpoczął się w czwartek proces apelacyjny w głośnej sprawie brutalnego pobicia byłego wiceszefa KNF Wojciecha Kwaśniaka, który nadzorował kontrolę w SKOK Wołomin.
Udział i organizacja nielegalnych wyścigów będzie przestępstwem. W kodeksie karnym znajdzie się też pewna forma tzw. zabójstwa drogowego, a więc śmiertelnego wypadku spowodowanego przez sprawcę biorącego udział w nielegalnym wyścigu czy rażąco naruszającego przepisy - ustaliła "Rzeczpospolita".
Umorzenie jest tylko jednym z etapów postępowania. Kiedy pojawi się jakikolwiek nowy dowód, zostanie wszczęte na nowo - przekonywali w czwartek gdańscy prokuratorzy, którzy zdecydowali o umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej, aktywistki walczącej o prawa lokatorów.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas