Telewizja i radio mają ostrzegać przed seksem i wulgaryzmami

Przemoc, seks, wulgaryzmy i narkotyki to cztery rodzaje treści, których prezentacja w stacjach telewizyjnych i radiowych powinna być poprzedzona określonym symbolem graficznym lub zapowiedzią, gdyż może mieć negatywny wpływ na prawidłowy fizyczny, psychiczny lub moralny rozwój małoletnich.

Publikacja: 11.05.2022 10:18

Telewizja i radio mają ostrzegać przed seksem i wulgaryzmami

Foto: Adobe Stock

dgk

Wzór symboli i zapowiedzi oraz sposób kwalifikowania, rozpowszechniania  audycji lub innych przekazów zawierających takie treści określiła w rozporządzeniu Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (Dz.U. z 29 kwietnia 2022 r., poz.938). Rozporządzenie weszło w życie 1 maja 2022 r.

Zgodnie z rozporządzeniem, w razie emisji treści dla pełnoletnich telewizje muszą oznaczać audycje symbolem białego kluczyka w czerwonym kwadracie oraz odpowiednim symbolem graficznym wskazującym rodzaj treści: P jak przemoc, S jak seks, W jak wulgaryzmy i N jak narkotyki (niezależnie od tego, czy treści takie są zawarte w warstwie wizualnej czy słownej).  Symbole mają być umieszczone w lewym górnym rogu ekranu, w sposób czytelny dla odbiorcy i przez co najmniej 5 sekund przed emisją danej audycji telewizyjnej lub innego przekazu oraz przez co najmniej 5 sekund na początku ich emisji, a także przez co najmniej 5 sekund po przerwie na reklamę. 

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Podatki
Skarbówka zażądała 240 tys. zł podatku od odwołanej darowizny. Jest wyrok NSA
Prawo w Polsce
Jest apel do premiera Tuska o usunięcie "pomnika rządów populistycznej władzy"
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Praca, Emerytury i renty
Ile trzeba zarabiać, żeby na konto trafiło 5000 zł
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Prawo karne
Rząd zmniejsza liczbę więźniów. Będzie 20 tys. wakatów w celach