Hałas w hotelu - Karta frankfurcka pomoże w obniżce ceny

Jak wycenić szkodę w postaci braku spokojnego miejsca na odpoczynek, gdy okazało się, że zamiast małego hoteliku na uboczu miasta, turysta wylądował niemal w środku centrum rozrywkowego? Występując z żądaniem obniżenia ceny za nieudane wakacje, warto powołać się na tabelę frankfurcką.

Aktualizacja: 14.08.2016 19:34 Publikacja: 14.08.2016 18:00

Hałas w hotelu - Karta frankfurcka pomoże w obniżce ceny

Foto: 123RF

Tabela frankfurcka to dokument opracowany na zlecenie Izby Cywilnej Sądu Krajowego w Niemczech. Nie ma mocy prawnej ani tam, ani tym bardziej w Polsce. Jednak w praktyce jest coraz częściej stosowany przez biura podróży także u nas, jako punkt wyjścia do osiągnięcia porozumienia z niezadowolonym klientem.

Dlaczego może być przydatna? Przede wszystkim dlatego, że nie ma przepisów, które precyzowałyby wysokość odszkodowania za niewłaściwie wykonaną przez biuro podróży (organizatora wakacyjnego wyjazdu) usługę. Oczywiście w myśl art. 11a ustawy o usługach turystycznych (DzU z 2014 r., poz. 196 ze zm.) organizator turystyki odpowiada za niewykonanie lub nienależyte wykonanie umowy o świadczenie usług turystycznych. Oznacza to, że konsumenci mogą zgłaszać mu wszystkie uchybienia, które miały miejsce podczas wyjazdu bądź były sprzeczne z zawartą przez nich umową (z reklamacją należy wystąpić najdalej po 30 dniach od zakończenia podróży). Jednak występując z takim zgłoszeniem nie tylko trzeba opisać i udokumentować nieprawidłowości (zdjęcia, filmy, relacje innych osób), ale także wyraźnie wskazać, czego oczekujemy od przedsiębiorcy. W praktyce chodzi o pytanie, jakiej zniżki się domagamy.

I w tym właśnie miejscu wracamy do tabeli, która podaje przykłady naruszeń i proponowaną skalę obniżki ceny. Wady podzielone są na cztery grupy (kategorie): nocleg, wyżywienie, pozostałe, transport. Przykładowo wady pod hasłem „niedogodności" wskazują na następujące redukcje cen (w procentach)

- hałas w dzień – od 5 do 25,

- hałas w nocy – od 10 do 40,

- przykre zapachy – od 5 do 15.

Pełną tabelę frankfurcką można znaleźć m.in. na stronie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Należy jeszcze podkreślić, że tabela ta może być stosowana przy okazji udziału w zorganizowanych wyjazdach turystycznych. Jeżeli turysta podróżuje na własną rękę, sam wyszukuje i wybiera miejsca noclegowe, to robi to oczywiście na własne ryzyko.

Sądy i trybunały
Adam Bodnar ogłosił, co dalej z neosędziami. Reforma już w październiku?
Prawo dla Ciebie
Oświadczenia pacjentów to nie wiedza medyczna. Sąd o leczeniu boreliozy
Prawo drogowe
Trybunał zdecydował w sprawie dożywotniego zakazu prowadzenia aut
Zawody prawnicze
Ranking firm doradztwa podatkowego: Wróciły dobre czasy. Oto najsilniejsi
Prawo rodzinne
Zmuszony do ojcostwa chce pozwać klinikę in vitro. Pierwsza sprawa w Polsce