Sprawa Palikota. Prezes NRA domaga się wyjaśnień ws. złamania tajemnicy obrończej

Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej Przemysław Rosati skierował do Prokuratora Generalnego Adama Bodnara pismo z prośbą o pilne wyjaśnienie sytuacji związanej ze złamaniem tajemnicy obrończej i adwokackiej przy zatrzymaniu Janusza Palikota.

Publikacja: 05.10.2024 20:07

Były poseł Janusz Palikot (P) doprowadzany przez funkcjonariuszy CBA  do Dolnośląskiego Wydziału Zam

Były poseł Janusz Palikot (P) doprowadzany przez funkcjonariuszy CBA do Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji we Wrocławiu

Foto: PAP/Maciej Kulczyński

Jak wynika z komunikatu Naczelnej Rady Adwokackiej, 5 października 2024 r.  prezes NRA Przemysław Rosati został zawiadomiony przez adwokata Jacka Dubois, że w toku postępowania karnego prowadzonego przez Dolnośląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji we Wrocławiu przeciwko Januszowi Palikotowi miało miejsce naruszenie tajemnicy obrończej.

„Miało ono polegać na tym, że wykonując w toku postępowania karnego oględziny nośnika zabezpieczonego u podejrzanego prokurator uzyskał dostęp, zapoznał się, a następnie w postępowaniu karnym na posiedzeniu sądu rozpoznającego wniosek o zastosowanie tymczasowego aresztowania wykorzystał informacje będące korespondencją pomiędzy obrońcą a jego klientem, które stanowią tajemnicę obrończą” - czytamy na stronie NRA.

Czytaj więcej

Adwokat Janusza Palikota: Prokuratura drastyczne naruszyła prawa człowieka

Według informacji przekazanych przez mec. Dubois dziennikarzom, po zatrzymaniu byłego posła, funkcjonariusze CBA zarekwirowali jego telefon. Korespondencja w nim zawarta trafiła do prokuratury.  

Prokuratura o zatrzymaniu telefonu Palikota: szanujemy tajemnicę obrończą

Prezes NRA podkreślił, że taka sytuacja budzi sprzeciw, a jednocześnie wymaga pilnego i wszechstronnego wyjaśnienia.

„Tajemnica adwokacka i obrończą, w demokratycznym państwie prawnym stanowi nienaruszalną świętość, gwarantując prawidłowe funkcjonowanie państwa i wymiaru sprawiedliwości. Tajemnice te istnieją w interesie obywateli, gwarantując poczucie bezpieczeństwa. Respektowanie tych tajemnic jest bezwzględną powinnością władzy publicznej. Jej przestrzeganie stanowi wyraz szacunku dla konstytucyjnych wolności i praw obywatelskich, tj. m.in. prawa do prywatności, prawa do obrony oraz prawa do rzetelnego procesu, które chronione są nie tylko na gruncie Konstytucji RP, ale także na podstawie norm prawa międzynarodowego” - przypomina mecenas Rosati w liście do ministra Bodnara.

Na temat oględzin telefonu podejrzanego Janusza Palikota wypowiedział się prokurator Łukasz Kudyk z Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego PK we Wrocławiu. Stwierdził, że w momencie prowadzenia rozmów, które zaleziono na telefonie „pan Dubois nie był obrońcą pana Palikota, więc nie łączyła ich żadna więź obrończa”.

Potem jednak Prokuratura Krajowa w poście na X zapewniła, że szanuje tajemnicę obrończą i wyjaśni sprawę. 

Adwokat Dubois o odejściu od demokracji

Janusz Palikot, były polityk i biznesmen, został w czwartek zatrzymany przez CBA. Razem z nim zatrzymano dwóch jego współpracowników, którzy pomagali mu w karierze politycznej i w biznesie. Wszyscy usłyszeli zarzuty oszustwa i przywłaszczenia mienia kilku tysięcy osób na kwotę ok. 70 mln zł.  W sobotę sąd zgodził się na tymczasowe aresztowanie Janusza Palikota na dwa miesiące. 

Tuż przed decyzją sądu pełnomocnik Janusza Palikota  mecenas Jacek Dubois w ostrych słowach skrytykował działania prokuratury.

– Chcieliśmy państwa poinformować o skandalicznych zdarzeniach, do jakich doszło wczoraj (w piątek – red.) w prokuraturze. Uważam, że o tak drastycznych naruszeniach praw człowieka należy głośno mówić. Prawo zostało złamane – to odejście od demokracji – grzmiał mec. Jacek Dubois.

Czytaj więcej

Jest decyzja sądu w sprawie aresztu dla Janusza Palikota
Podatki
Skarbówka zażądała 240 tys. zł podatku od odwołanej darowizny. Jest wyrok NSA
Prawo w Polsce
Jest apel do premiera Tuska o usunięcie "pomnika rządów populistycznej władzy"
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Praca, Emerytury i renty
Ile trzeba zarabiać, żeby na konto trafiło 5000 zł
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Prawo karne
Rząd zmniejsza liczbę więźniów. Będzie 20 tys. wakatów w celach