Jest projekt ustawy o rozdzieleniu ministra sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar przedstawił zapowiadany projekt ustawy o rozdzieleniu funkcji ministra sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego. Jednoczesne pełnienie tych stanowisk obowiązuje od 2016 roku. Od czasu wprowadzenia przepisów stanowiska te pełnili Zbigniew Ziobro, Marcin Warchoł oraz obecnie Adam Bodnar.

Publikacja: 19.01.2024 16:15

Jest projekt ustawy o rozdzieleniu ministra sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego

Foto: PAP/Tomasz Gzell

Połączenie funkcji ministra sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego nastąpiło na mocy nowelizacji ustawy „Prawo o prokuraturze” z marca 2016 roku — połączono wtedy te stanowiska, utworzono także Prokuraturę Krajową, która zastąpiła Prokuraturę Generalną, zlikwidowano Krajową Radę Prokuratury oraz wojskowy pion organizacyjny prokuratury.

Jak podkreśla Ministerstwo Sprawiedliwości było to działanie, które całkowicie odebrało prokuratorze niezależność od organów władzy wykonawczej i ustawodawczej - Prokuratura stała się narzędziem w rękach ówcześnie rządzących, służyła władzy i realizacji celów politycznych, podkreślono w komunikacie resortu. Rozdzielenie funkcji ministra sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego ma stanowić pierwszy krok do przywrócenia niezależności prokuraturze oraz dać gwarancję wolności prokuratury oraz prokuratorów od przede wszystkim nacisków politycznych, ale także presji mediów i opinii publicznej. 

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Podatki
Skarbówka zażądała 240 tys. zł podatku od odwołanej darowizny. Jest wyrok NSA
Prawo w Polsce
Jest apel do premiera Tuska o usunięcie "pomnika rządów populistycznej władzy"
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Praca, Emerytury i renty
Ile trzeba zarabiać, żeby na konto trafiło 5000 zł
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Prawo karne
Rząd zmniejsza liczbę więźniów. Będzie 20 tys. wakatów w celach