W Gdańsku rozpoczął się III Kongres Prawników Polskich

Gruba kreska czy Norymberga – takie scenariusze będą omawiane na III Kongresie Prawników Polskich. Chodzi o powyborcze rozliczenie osób odpowiedzialnych za łamanie praworządności w Polsce.

Publikacja: 24.06.2023 11:18

W Gdańsku rozpoczął się III Kongres Prawników Polskich

Foto: Adobe Stock

W sobotę rano w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku rozpoczął obrady III Kongres Prawników Polskich. Kongres zgromadził około 400 osób i odbywa się pod hasłem „Rządy prawa, wszystkich sprawa!”. To ekspercka debata na tematy kondycji wymiaru sprawiedliwości, reformy sądownictwa i praworządności w Polsce. Imprezę organizują samorządy radców prawnych i adwokatów, sędziów ze stowarzyszenia „Iustitia” i prokuratorów z organizacji „Lex super omnia”.

Podczas kongresu mają się odbyć trzy główne debaty. Celem pierwszej jest diagnoza aktualnego stanu wymiaru sprawiedliwości w Polsce. Druga dyskusja będzie poświęcona koncepcjom reform  wymiaru sprawiedliwości, aby stał się on bardziej przystępny i obywatelski. Mają być zaprezentowane konkretne pomysły zmian dotyczących funkcjonowania sądów i prokuratury. Trzeci panel dyskusyjny zatytułowano „Jak przywrócić godność prawu?”. Ma on obejmować m. in. propozycje rozwiązań zapewniających stabilność orzeczeń.

Organizatorzy nie ukrywają jednak, że spora cześć dyskusji będzie dotyczyła dylematu: „gruba kreska” czy „Norymberga”. Wśród prawników są bowiem zarówno zwolennicy łagodnego, jak też surowego podejścia do osób odpowiedzialnych za zniszczenie praworządności w Polsce w ostatnich ośmiu latach. Koncepcje te są rozważane jako scenariusze po ewentualnej zmianie układu politycznego w jesiennych wyborach parlamentarnych.

- Politycznie wybierana Krajowa Rada Sądownictwa, polityczna kontrola nad stanowiskami prezesów sądów, upolitycznienie prokuratury i Trybunału Konstytucyjnego przyniosły katastrofalne skutki. Postępowania trwają coraz dłużej, obywatele nie mają zaufania do instytucji sądowych i prawa -  powiedział przez Kongresem sędzia Krystian Markiewicz, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”. Dodaje, że w ten sposób naruszane są zobowiązania Polski wynikające z członkostwa w Unii Europejskiej. - Rodzi to dotkliwe skutki finansowe, które obciążają wszystkich Polaków: odszkodowania za przewlekłe postępowania, zablokowanie środków unijnych. Mamy na to receptę: będzie to pięć projektów ustaw, które zbudują nowoczesne sądownictwo – zapowiada Markiewicz.

Z kolei Katarzyna Kwiatkowska, prezes Stowarzyszenia Prokuratorów „Lex Super Omnia” zauważyła, że dotychczasowy ustrój prokuratury jest całkowicie nieprzydatny. Jej organizacja ma przedstawić na Kongresie projekt nowej ustawy Prawo o ustroju Prokuratury Rzeczypospolitej Polskiej, napisany na podstawie międzynarodowych standardów. - To będzie Prokuratura apolityczna, proobywatelska, tańsza i bardziej efektywna, oparta na zasadzie niezależności, odpowiedzialności, transparentności, kontroli społecznej – wylicza prok. Katarzyna Kwiatkowska.

- Wszyscy mamy poczucie troski i odpowiedzialności za tę prawną architekturę bezpieczeństwa, która powinna być w Polsce solidniejsza, pewniejsza, lepiej przygotowywana – mówi Włodzimierz Chróścik, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych. A prezes Naczelnej Rady Adokackiej Przemysław Rosati wyjaśnia, że dyskusje nie będą prowadzone tylko w interesie prawników, ale wszystkich obywateli. -  To obywatele są podmiotem w wymiarze sprawiedliwości, to ich problemy i sprawy są najważniejsze – dodaje Rosati.

Gościem specjalnym Kongresu jest prof. Koen Lenaerts – prezes Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. W swoim wystąpieniu na początku Kongresu nawiązywał do konfliktu na tle praworządności między polskimi władzami a Komisją Europejską.

- W UE nie ma miejsca na autorytarne zapędy pod przykrywką reform konstytucyjnych, bo podważają one tożsamość Unii i stanowią zdradę konstytucyjnych tradycji wspólnych dla państw członkowskich – mówił Lenaerts. Dodał przy tym, że Unia nie dąży do narzucania określonego modelu konstytucyjnego, lecz do stworzenia pewnych ram odniesienia, w ramach których jest miejsce na różnorodność i tożsamość, o ile nie zostaną przekroczone pewne granice, w tym niezawisłość sędziów i niezależność prokuratury od polityków.

W sobotę rano w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku rozpoczął obrady III Kongres Prawników Polskich. Kongres zgromadził około 400 osób i odbywa się pod hasłem „Rządy prawa, wszystkich sprawa!”. To ekspercka debata na tematy kondycji wymiaru sprawiedliwości, reformy sądownictwa i praworządności w Polsce. Imprezę organizują samorządy radców prawnych i adwokatów, sędziów ze stowarzyszenia „Iustitia” i prokuratorów z organizacji „Lex super omnia”.

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Myśliwi kontra właściciele gruntów. Rząd chce chronić prawo własności
Podatki
Zapowiada się kolorowa jesień w podatkach. Wiemy, co planuje rząd Tuska
Praca, Emerytury i renty
Dodatek do emerytury. Wielu seniorów nie wie, że ma do niego prawo
Edukacja i wychowanie
Resort edukacji przygotowuje szkoły na upały. Będą nowe przepisy
Materiał Promocyjny
Aż 7,2% na koncie oszczędnościowym w Citi Handlowy
Sądy i trybunały
Czas na reformę. Rząd odkrywa karty w sprawie Sądu Najwyższego i neosędziów
Materiał Promocyjny
Najpopularniejszy model hiszpańskiej marki