Uwzględni ona bowiem waloryzację składek i kapitału początkowego za pierwszy kwartał 2015 r.
Emerytura obliczana na nowych zasadach zależy m.in. od wysokości składek emerytalnych i kapitału początkowego zgromadzonych na indywidualnym koncie w ZUS, w tym również od ich waloryzacji przeprowadzanej rocznie i kwartalnie. Liczba i wysokość tych podwyżek zależy natomiast od miesiąca, w którym ubezpieczony przechodzi na emeryturę. Najgorzej mają ci, którzy nabywają prawo do emerytury w czerwcu każdego roku.
Dla młodszych
Nowe zasady obliczania emerytury przewidziane są przede wszystkim dla osób urodzonych po 31 grudnia 1948 r. I to zarówno dla tych, które przechodzą na emeryturę w powszechnym wieku emerytalnym, jak i ubiegających się o świadczenie w obniżonym wieku na podstawie art. 184 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn. DzU z 2015 r., poz. 748, dalej: ustawa emerytalna). Chodzi m.in. o zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. Według zasad kapitałowych oblicza się też emeryturę pomostową oraz nauczycielskie świadczenie kompensacyjne.
Nie można też zapominać o emeryturze przysługującej urodzonym przed 1 stycznia 1949 r., którzy po ukończeniu powszechnego wieku emerytalnego kontynuowali ubezpieczenia, a z wnioskiem o jej przyznanie wystąpili po 2008 r. ZUS obliczy im to świadczenie według nowych kapitałowych zasad, jeśli taki sposób jest dla nich korzystniejszy od ustalenia emerytury według dotychczasowych reguł.
Ważne składki i kapitał
Ustalając emeryturę według nowych zasad, ZUS dzieli podstawę jej obliczenia przez wartość średniego dalszego trwania życia dla wieku przejścia na emeryturę. Podstawą obliczenia emerytury jest suma zwaloryzowanego kapitału początkowego oraz składek na ubezpieczenie emerytalne zewidencjonowanych na indywidualnym koncie ubezpieczonego w ZUS do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego przysługuje wypłata tego świadczenia, z uwzględnieniem ich waloryzacji.