To efekt ustawy o świadczeniu honorowym z tytułu ukończenia 100 lat życia (Dz.U. 2024 poz. 1674), która wchodzi w życie 1 stycznia 2025 roku.
Przyjęte przepisy mają w pierwszej kolejności rozwiązać wątpliwości dotyczące podstawy prawnej omawianego świadczenia. Wypłata pieniędzy dla wiekowych seniorów, pomimo iż jest to utrwalona i zgodna z oczekiwaniami społecznymi, to jednak wynika obecnie z aktu prawa wewnętrznego (decyzji podjętej przez prezesa Rady Ministrów) sprzed kilkudziesięciu lat. Rządowi zależało, aby zasady i tryb przyznawania dodatkowych pieniędzy były jednak uregulowane w ustawie. I tak też się stało.
Dodatkowe świadczenie dla wiekowych seniorów. Komu przysługuje?
Doprecyzowano również przesłanki przyznania tego świadczenia. Prawo do niego otrzymają z urzędu osoby posiadające obywatelstwo polskie, które w ostatnim dniu miesiąca poprzedzającego miesiąc ukończenia 100 lat życia mają prawo do świadczenia o charakterze emerytalno-rentowym.
Z kolei osoby, które takiego uprawnienia nie posiadają otrzymają świadczenie honorowe na wniosek. Trzeba będzie jednak spełnić kilka przesłanek, aby je otrzymać, w tym m.in. posiadanie po ukończeniu 16. roku życia centrum interesów osobistych lub gospodarczych na terytorium Polski przez okres co najmniej 10 lat.