Wypowiedzenie umowy o pracę może zostać złożone zarówno przez pracodawcę, jak i pracownika. W obu przypadkach obowiązują te same okresy wypowiedzenia zależne od stażu pracy. W trakcie wypowiedzenia pracownik realizuje swoje standardowe obowiązki, ale w niektórych przypadkach pracodawca może go z nich zwolnić. Umowa o pracę zostaje rozwiązana w ostatnim dniu okresu wypowiedzenia.
Umowa o pracę na czas określony i nieokreślony. Dla kogo najdłuższy okres wypowiedzenia?
Pracownikowi zatrudnionemu w danej firmie przez co najmniej 3 lata przysługuje trzymiesięczny okres wypowiedzenia. W przypadku pracownika zatrudnionego przez co najmniej 6 miesięcy okres wypowiedzenia potrwa 1 miesiąc. Jeżeli zatrudnienie trwało krócej niż 6 miesięcy, okres wypowiedzenia przysługujący pracownikowi wynosi 2 tygodnie. Co istotne, przy podliczaniu stażu pracy w danej firmie pod uwagę brane są wszystkie umowy o pracę niezależnie od przerw w okresach zatrudnienia.
Czytaj więcej
Tegoroczny urlop większość z nas ma już za sobą, a na następny trzeba czekać aż do przyszłego roku. Kiedy najlepiej zaplanować wypoczynek, by zyskać jak najwięcej wolnego? Warto to sprawdzić już teraz. Kalendarz świąt i dni wolnych od pracy w 2025 roku daje szansę na kilka długich weekendów.
Umowa na okres próbny. Jak długo trwa wypowiedzenie?
Najdłuższy, bo dwutygodniowy okres wypowiedzenia dotyczy pracowników, którzy podpisali trzymiesięczną umowę o pracę na okres próbny. Jeżeli umowę zawarto na co najmniej 2 tygodnie, okres wypowiedzenia wyniesie 1 tydzień. Najkrótszy okres wypowiedzenia – wynoszący 3 dni robocze – będzie przysługiwać pracownikom, którzy podpisali UoP na okres próbny, wynoszący mniej niż 2 tygodnie.
Jakie informacje trzeba wpisać w wypowiedzeniu umowy o pracę?
Informacja o zachowaniu okresu wypowiedzenia i określeniu daty, z którą ten okres upływ,a to obowiązkowe elementy dokumentu. Należy również wpisać dane pracownika, pracodawcy, miejscowość, datę oraz informacje o dacie i stronach, które zawarły umowę. Dokument wymaga podpisu dwóch stron, czyli osoby składającej i przyjmującej wypowiedzenie. Pracownik wnoszący o rozwiązanie UoP za wypowiedzeniem nie musi podawać powodu chęci zakończenia stosunku pracy. Obowiązek ten dotyczy jednak pracodawcy. W przypadku wręczania/wysyłki przez pracodawcę wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony lub nieokreślony, konieczne jest podanie powodu rozwiązania umowy (za wyjątkiem umów na okres próbny).