Studia i liceum są "wliczane" do emerytury? Okresy nieskładkowe a staż pracy

Przy podliczaniu stażu pracy do emerytury pod uwagę brane są tzw. okresy składkowe i nieskładkowe. Do drugiej kategorii zalicza się między innymi czas nauki. Kto i na jakich warunkach może go wliczyć do okresów nieskładkowych?

Publikacja: 05.10.2024 08:33

W stażu pracy liczonym przy ustalaniu prawa do emerytury można uwzględnić ukończone studia wyższe

W stażu pracy liczonym przy ustalaniu prawa do emerytury można uwzględnić ukończone studia wyższe

Foto: Adobe Stock

W kontekście emerytalnym okres nauki jest jednym z okresów nieskładkowych. Na doliczenie 8 lat do stażu pracy mogą jednak liczyć tylko osoby, który ukończyły studia wyższe i uzyskały dyplom. Do tego dochodzi kilka dodatkowych warunków, które muszą zostać spełnione, aby ZUS „zaliczył” ten czas nauki.

Czy studia liczą się do emerytury?

Czas studiowania może zostać zaliczony do okresów nieskładkowych branych pod uwagę przy podliczaniu stażu pracy do emerytury. Lista okresów nieskładkowych nie obejmuje jednak nauki w szkołach ponadpodstawowych. Warto pamiętać, że wymagane jest ukończenie szkoły wyższej w wymiarze, który określa program studiów. Przy ustalaniu prawa do emerytury konieczne będzie okazanie dyplomu ukończenia studiów lub zaświadczenia z uczelni, które potwierdzi m.in. okres nauki i fakt jej ukończenia. W przypadku osób, które skończyły dwa lub więcej kierunków studiów, do okresów nieskładkowych zostanie zaliczony tylko jeden okres/kierunek studiowania.

Ważna informacja dotyczy również trybu studiowania. W kontekście uwzględnienia lat nauki nie ma oddzielnych zasad dla studiów dziennych, wieczorowych, inżynierskich czy magisterskich – liczy się wyłącznie fakt uzyskania dyplomu uczelni.

Czytaj więcej

Maksymalnie 1780 zł co miesiąc. Dodatek do emerytury nie tylko dla kobiet

Emerytura. Te studia również zostaną uwzględnione

W kategorii okresów nieskładkowych – powiązanych z nauką – ZUS może uwzględnić również:

  • okres studiów doktoranckich i okres aspirantury naukowej,
  • okres asystenckich studiów przygotowawczych,
  • okres dokształcania zawodowego lekarzy.

W przypadku powyższych kategorii przy podliczaniu okresów zaliczanych do emerytalnego stażu pracy należy okazać zaświadczenie z jednostki prowadzącej studia, instytutu naukowego lub kliniki akademii medycznej (o ile dotyczy).

Czytaj więcej

Gónicze ekwiwalenty węglowe dla emerytów i rencistów. Kto ma do nich prawo? Jakie to kwoty?

Komu będą potrzebne okresy nieskładkowe?

Warto pamiętać, że przy podliczania stażu pracy do emerytury okresy nieskładkowe nie są uwzględniane w całości, ale w wymiarze, który nie przekracza 1/3 okresów składkowych. Dotyczy to określania stażu pracy przy ustalaniu:

  • prawa do emerytury i jej wysokości na tzw. starych zasadach,
  • prawa do renty,
  • okresu uprawniającego do emerytury na podstawie art. 184 ustawy emerytalnej – m.in. praca w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze.

Chodzi również o osoby, którym ustala się prawo do otrzymania emerytury minimalnej. Ta zostanie przyznana, jeżeli na podstawie środków zgromadzonych w ZUS-ie określono przyszłe świadczenie emerytalne na poziomie niższym niż świadczenie minimalne. Kluczowe wymaganie w tym wypadku dotyczy – oprócz osiągnięcia wieku emerytalnego – wymaganego stażu pracy, czyli 25 lat w przypadku mężczyzn i 20 lat w przypadku kobiet. Od 1 marca 2024 kwota emerytury minimalnej wynosi 1780,96 zł brutto.

Czytaj więcej

„Aktywnie w żłobku” zastąpi dotychczasowe dopłaty. Co trzeba zrobić, by je uzyskać?

Co ZUS zalicza do okresów nieskładkowych?

W tej kategorii znajduje się m.in. okres pobierania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy. Uwzględniony zostanie także czas pobierania świadczenia rehabilitacyjnego, urlopu wychowawczego, zasiłku chorobowego, zasiłku opiekuńczego, renty chorobowej (przy określonych, dodatkowych warunkach), zasiłku przedemerytalnego, zasiłku dla bezrobotnych i zasiłku szkoleniowego. Pod uwagę brana jest także opieka nad inwalidą wojennym lub osobą uznaną za niezdolną do pracy przez członka rodziny (tu dochodzi dodatkowo kryterium przychodu).

W kontekście emerytalnym okres nauki jest jednym z okresów nieskładkowych. Na doliczenie 8 lat do stażu pracy mogą jednak liczyć tylko osoby, który ukończyły studia wyższe i uzyskały dyplom. Do tego dochodzi kilka dodatkowych warunków, które muszą zostać spełnione, aby ZUS „zaliczył” ten czas nauki.

Czy studia liczą się do emerytury?

Pozostało 92% artykułu
Czym jeździć
Technologia, której nie zobaczysz. Ale możesz ją poczuć
Tu i Teraz
Skoda Kodiaq - nowy wymiar przestrzeni
Edukacja i wychowanie
Jedna lekcja religii w szkołach, dwie w przedszkolach i grupy międzyszkolne. Jest projekt zmian
Prawo dla Ciebie
Nowy obowiązek dla właścicieli psów i kotów. Znamy szacowany koszt
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw