W kontekście emerytalnym okres nauki jest jednym z okresów nieskładkowych. Na doliczenie 8 lat do stażu pracy mogą jednak liczyć tylko osoby, który ukończyły studia wyższe i uzyskały dyplom. Do tego dochodzi kilka dodatkowych warunków, które muszą zostać spełnione, aby ZUS „zaliczył” ten czas nauki.
Czy studia liczą się do emerytury?
Czas studiowania może zostać zaliczony do okresów nieskładkowych branych pod uwagę przy podliczaniu stażu pracy do emerytury. Lista okresów nieskładkowych nie obejmuje jednak nauki w szkołach ponadpodstawowych. Warto pamiętać, że wymagane jest ukończenie szkoły wyższej w wymiarze, który określa program studiów. Przy ustalaniu prawa do emerytury konieczne będzie okazanie dyplomu ukończenia studiów lub zaświadczenia z uczelni, które potwierdzi m.in. okres nauki i fakt jej ukończenia. W przypadku osób, które skończyły dwa lub więcej kierunków studiów, do okresów nieskładkowych zostanie zaliczony tylko jeden okres/kierunek studiowania.
Ważna informacja dotyczy również trybu studiowania. W kontekście uwzględnienia lat nauki nie ma oddzielnych zasad dla studiów dziennych, wieczorowych, inżynierskich czy magisterskich – liczy się wyłącznie fakt uzyskania dyplomu uczelni.
Czytaj więcej
„Mama 4 plus”, emerytura matczyna lub rodzicielskie świadczenie uzupełniające - w taki sposób określa się dodatek do emerytury, który funkcjonuje od 2019 roku. Komu przysługuje świadczenie, jak można się o nie ubiegać i jakie warunki trzeba spełnić?
Emerytura. Te studia również zostaną uwzględnione
W kategorii okresów nieskładkowych – powiązanych z nauką – ZUS może uwzględnić również: