Jestem w ciąży, przebywam na zwolnieniu lekarskim i wszystko wskazuje na to, że raczej pozostanę na zwolnieniu aż do rozwiązania. Czy mogę zmienić miejsce pobytu w czasie trwania tego zwolnienia i przedłużyć je potem za granicą? Chodzi o kraj spoza UE, na innym kontynencie. Czy ZUS może podważyć zasadność wypłaty zasiłku chorobowego, gdy dochodzi do zmiany miejsca pobytu?
– pyta czytelniczka.
W czasie zwolnienia lekarskiego pracownik nie może wykonywać pracy zarobkowej ani wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. W przeciwnym razie straci świadczenie chorobowe. Nigdzie natomiast nie jest powiedziane, że chorować trzeba w miejscu zamieszkania. Pracownik może zmienić miejsce pobytu, jeśli tylko nie ma ku temu przeciwwskazań lekarskich. Dotyczy to także ciężarnej pracownicy, którą lekarz uznał za czasowo niezdolną do pracy.
Chory może lecieć
Dla planów wyjazdowych chorego pewne znaczenie może mieć adnotacja lekarza na druku ZUS ZLA w polu „Wskazania lekarskie". Lekarz wpisuje tam cyfrę 1 oznaczającą zalecenie „chory powinien leżeć" lub 2 - „chory może chodzić". Budzą one sporo wątpliwości, choć czasami ich sens starają się precyzować sądy. W swoich orzeczeniach są zgodne, że celem zwolnienia lekarskiego ma być powrót chorego pracownika do zdrowia, a nie praca zarobkowa, zwiedzanie obcych krajów czy remont mieszkania.
Są jednak sytuacje, gdy podróż, nawet w przypadku zalecenia nr 1, jest po prostu koniecznością. Np. osoba samotna wyjeżdża kurować się do rodziny, bo tylko tak może zapewnić sobie właściwą opiekę. Dlatego sam fakt wyjazdu na okres zwolnienia lekarskiego do innego miejsca pobytu niż miejsce zamieszkania, nie może być podstawą do pozbawienia chorego prawa do świadczenia chorobowego. Nie ma też wątpliwości, że jeśli lekarz wpisze w zaświadczeniu ZUS ZLA zagraniczny adres jako miejsce pobytu chorego, to należy domniemywać, iż nie widzi przeciwwskazań do tego, by pacjent tam wyjechał.