Staż bezrobotnych - odpowiedzi na pytania czytelników

Publikacja: 12.02.2013 05:50

Jaka jest wysokość stypendium z tytułu stażu?

Stypendium z tytułu stażu wynosi 120 proc. kwoty zasiłku dla bezrobotnych.

Czy mogę dostać skierowanie na staż do tego samego zakładu pracy, w którym już odbywałem staż?

Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie szczegółowych warunków odbywania stażu (DzU z 2 września 2009 r. nr 142 poz. 1160), bezrobotny nie może odbywać ponownie stażu u tego samego organizatora na tym samym stanowisku pracy, na którym wcześniej odbywał staż, przygotowanie zawodowe w miejscu pracy lub przygotowanie zawodowe dorosłych. Teoretycznie można, zatem odbywać staż u tego samego organizatora, ale na innym stanowisku. Jednak w praktyce może być o to trudno, gdyż urzędy pracy zwykle mają zbyt mało pieniędzy, by kierować bezrobotnego dwa razy na staż.

Ile wynosi czas pracy bezrobotnego odbywającego staż u organizatora stażu?

Czas pracy bezrobotnego odbywającego staż nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo, a bezrobotnego będącego osobą niepełnosprawną zaliczaną do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności – 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Bezrobotny nie może odbywać stażu w niedziele i święta, w porze nocnej, w systemie pracy zmianowej ani w godzinach nadliczbowych, chyba że starosta wyrazi na to zgodę, gdyż charakter pracy w danym zawodzie wymaga takiego rozkładu czasu pracy.

Kiedy staż zostanie przerwany?

Przede wszystkim wtedy, gdy bezrobotny znajdzie zatrudnienie i utraci swój status. Poza tym staż może być przerwany przez starostę na wniosek bezrobotnego lub z urzędu, jeśli organizator stażu nie realizuje programu stażu lub nie dotrzymuje warunków jego odbywania. Organizator stażu także może wnieść o jego przerwanie w przypadku:

- nieusprawiedliwionej nieobecności stażysty podczas więcej niż jednego dnia stażu,

- naruszenia podstawowych obowiązków określonych w regulaminie pracy, w szczególności stawienia się do pracy w stanie wskazującym na spożycie alkoholu, narkotyków lub środków psychotropowych lub spożywania na stanowisku pracy alkoholu, narkotyków lub środków psychotropowych

- usprawiedliwionej nieobecności stażysty, która uniemożliwia zrealizowanie programu stażu.

Co mi grozi, jeśli nie podejmę stażu, na który skieruje mnie urząd albo przerwę go bez podania przyczyny?

Przerwanie z własnej winy lub niepodjęcie po skierowaniu stażu pozbawia statusu bezrobotnego od dnia przerwania albo od następnego dnia po dniu skierowania. Status bezrobotnego traci się wtedy na okres:

- 120 dni w przypadku pierwszej odmowy,

- 180 dni w przypadku drugiej odmowy,

- 270 dni w przypadku trzeciej i każdej kolejnej odmowy.

Nie trzeba natomiast zwracać stypendium, gdyż jest ono wypłacane za przepracowany okres. Osoba, która przerywa staż bez uzasadnionej przyczyny, zostaje wyłączona z ewidencji i zwraca koszty badań lekarskich.

Czy będę dostawał stypendium, jeśli podczas stażu się rozchoruję?

Tak, jeśli niezdolność do pracy trwa krócej niż 90 dni i jest potwierdzona odpowiednim zaświadczeniem lekarza. Bezrobotny ma obowiązek przedstawić je w PUP. Jeśli tego nie zrobi, straci stypendium z pierwszym dniem niezdolności do pracy.

Czy na stażu będę miała prawo do urlopu?

Nie, gdyż urlop to uprawnienie pracownika. Jednak zgodnie z art. 53 ust. 7a ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, czytelniczka będzie mogła wnioskować do organizatora stażu o udzielenie 2 dni wolnych za każde 30 dni kalendarzowych odbywania stażu. Można to jednak zrobić dopiero po upływie tych 30 dni, a nie wcześniej. Tylko za ostatni miesiąc stażu organizator ma obowiązek udzielić dni wolnych przed upływem terminu zakończenia stażu.

Za wolne dni przysługuje stypendium.

Sądy i trybunały
Adam Bodnar ogłosił, co dalej z neosędziami. Reforma już w październiku?
Prawo dla Ciebie
Oświadczenia pacjentów to nie wiedza medyczna. Sąd o leczeniu boreliozy
Prawo drogowe
Trybunał zdecydował w sprawie dożywotniego zakazu prowadzenia aut
Zawody prawnicze
Ranking firm doradztwa podatkowego: Wróciły dobre czasy. Oto najsilniejsi
Prawo rodzinne
Zmuszony do ojcostwa chce pozwać klinikę in vitro. Pierwsza sprawa w Polsce