Jakie cechy powinien mieć prezydent i który z kandydatów ma ich najwięcej? Znamy poglądy Polaków

Pierwsze tak kompleksowe badanie kandydatów na prezydenta odkrywa kryteria wyboru Polaków. Doskonale widać, jak wielkie znaczenie w wyborach prezydenckich mają osobowość i poszczególne cechy charakteru kandydatów. I który z nich ma największe szanse – na zwycięstwo, ale i na drugą turę. Jak oceniani są Rafał Trzaskowski, Karol Nawrocki, Sławomir Mentzen, Szymon Hołownia i Magdalena Biejat?

Publikacja: 20.03.2025 04:30

Rafał Trzaskowski, Szymon Hołownia, Sławomir Mentzen, Karol Nawrocki i Magdalena Biejat

Rafał Trzaskowski, Szymon Hołownia, Sławomir Mentzen, Karol Nawrocki i Magdalena Biejat

Foto: PAP/Leszek Szymański, Lech Muszyński, Szymon Pulcyn, Marcin Bielecki

Polacy widzą zbliżające się wybory jako bardzo mocno spersonalizowaną potyczkę, co tłumaczy, dlaczego poparcie dla kandydatów na prezydenta różni się – czasami nawet mocno – od poparcia, jakim się cieszą popierające ich partie. Wyborcy kierują się po prostu oceną poszczególnych cech samych kandydatów. Zbadaliśmy, jakie konkretnie cechy mają dla nich największe znaczenie i który z kandydatów wypada pod tym względem najlepiej. Oto najważniejsze kryteria, jakimi kierować się będą Polacy w nadchodzących wyborach prezydenckich, które odkrywa pierwsze tak kompleksowe badanie kandydatów na prezydenta przeprowadzone przez ARC Rynek i Opinia dla „Rzeczpospolitej”. 

Jakie cechy powinien mieć prezydent?

Trzy kluczowe cechy „prezydenckie”, jakie najczęściej wskazywali ankietowani, to „uczciwość”, „odpowiedzialność” oraz „sprawiedliwość”. Wybierali je spośród 13 cech. Skąd wzięła się akurat taka lista? – To nie jest przypadkowy wybór. Badanie było poprzedzone roboczym sondażem, w którym zadawaliśmy wyłącznie otwarte pytania respondentom, a którego celem było właśnie wyłonienie najczęściej formułowanych, najbardziej oczekiwanych cech kandydata na prezydenta – mówi „Rzeczpospolitej” Grzegorz Sygnowski, kierownik zespołu badawczego ARC Rynek i Opinia. – W badaniu przedstawiliśmy ankietowanym listę wszystkich tych cech, prosząc jednocześnie o wskazanie pięciu najważniejszych – dodaje Sygnowski. 

Czytaj więcej

Adam Traczyk: Badania kandydatów na prezydenta zdradzają nasze uprzedzenia

Co mówi wybór akurat uczciwości, odpowiedzialności oraz sprawiedliwości? – Należy podejrzewać, że istnieje w społeczeństwie duże zapotrzebowanie na transparentność i na działania charakteryzujące się odpowiedzialnością za państwo. Tego być może brakuje wyborcom najbardziej, stąd takie wskazanie – wnioskuje autor badania. 

Wybory prezydenckie 2025: który z kandydatów ma najwięcej cech „prezydenckich”?

Przez pryzmat 13 cech „prezydenckich” badani ocenili pięcioro kandydatów, którzy cieszą się dziś największym poparciem społecznym. I tak w kategorii „wykształcony” dominuje kandydat KO Rafał Trzaskowski. Aż 63 proc. badanych jest przekonanych, że to określenie dobrze pasuje do prezydenta Warszawy – polityka z dużym doświadczeniem, również nauczyciela akademickiego, związanego od wielu lat z Kolegium Europejskim w Natolinie. To najwyższe wskazanie w całym zestawieniu. I też to Rafał Trzaskowski według badanych ma najwięcej cech „prezydenckich” z całej piątki głównych kandydatów.  

Foto: Tomasz Sitarski

– Ważna konkluzja z tego badania jest też taka, że bardzo dobre oceny uzyskuje Szymon Hołownia. Tyle że on ma niewielki w porównaniu z Trzaskowskim elektorat. W tym przypadku pozytywna ocena jest gratyfikacją dla Hołowni, ale o charakterze emocjonalnym, a nie politycznym – mówi „Rzeczpospolitej” prof. Ewa Marciniak, politolożka z Uniwersytetu Warszawskiego. A co z kandydatem Konfederacji Sławomirem Mentzenem? – W jego przypadku odbiorcy najbardziej wskazują „wykształcenie” i „odwagę”. Ale jednocześnie najniżej oceniana jest jego „sprawiedliwość” i „empatia”. One są na poziomie tych cech u Karola Nawrockiego – dodaje prof. Marciniak. 

Czytaj więcej

Bogusław Chrabota: Uczciwość kandydata cenimy najwyżej. Prezydent jak z sondażu

Pogłębione badanie kandydatów na prezydenta: wyzwanie przed Karolem Nawrockim i Magdaleną Biejat 

Karol Nawrocki, kandydat popierany przez PiS, w stawce pięciu głównych kandydatów jest politykiem najmniej doświadczonym. Jak jest oceniany przez badanych? – Jest uznawany za wykształconego i jednocześnie za patriotę. Te dwie cechy u niego się najbardziej przebijają, ale i tak są to wskaźniki, które na tle Rafała Trzaskowskiego są zwyczajnie niskie. Prezydent Warszawy wygrywa na przykład aż o 12 pkt proc. we wskazaniach, kto jest bardziej patriotyczny – zauważa politolożka.

Ważna konkluzja z tego badania jest też taka, że bardzo dobre oceny uzyskuje Szymon Hołownia. Tyle że on ma niewielki w porównaniu z Trzaskowskim elektorat

prof. Ewa Marciniak

Nawrocki podobnie jak Mentzen i Trzaskowski może się pochwalić tytułem doktora, do tego kojarzony jest jako szef instytucji naukowej – IPN. Odpowiedzi, że jest wykształcony, nie powinny więc dziwić. Ale sztabowcy PiS, z którymi rozmawialiśmy, przyznają, że bardzo dużo czasu w trakcie kampanii muszą poświęcać na budowanie rozpoznawalności kandydata. 

Na tym tle ciekawe wydaje się też zderzenie postrzegania Nawrockiego i Mentzena. Na przykład w kategorii „odwaga” przewaga postrzegania Mentzena nad Nawrockim jest znacząca, chociaż od momentu ujawnienia kandydata PiS mocno prezentowane były jego sportowe upodobania, w tym kariera bokserska. A mimo to w tej typowo męskiej kategorii postrzegany jest gorzej niż lider Konfederacji. 

Czytaj więcej

Zuzanna Dąbrowska: Konfederacja mężczyzn i Sławomira Mentzena

Jak kandydaci mogą podbić te wskaźniki w trakcie kampanii? – To zadanie dla sztabów, by eksponować te cechy, które już są u kandydata pozytywnie postrzegane, a unikać sytuacji, w których cechy słabiej oceniane będą bardzo widoczne. Problemem dla niektórych kandydatów lub kandydatek może też być słaba rozpoznawalność, co przekłada się na niskie wskazania pożądanych cech – zauważa w rozmowie z „Rzeczpospolitą” prof. Ewa Marciniak. 

Karol Nawrocki czy Sławomir Mentzen – kto wejdzie do drugiej tury wyborów prezydenckich?

Sztabowcy, z którymi rozmawialiśmy, widzą już, że zainteresowanie Polaków wyborami staje się coraz większe. Jakie wnioski dla dalszej części prezydenckiego wyścigu wynikają z badania ARC Rynek i Opinia dla „Rzeczpospolitej”? – Warto pamiętać, że te różnice w ocenach nie są jakieś skokowe. Raczej jest tak, że większość przypisuje pozytywne cechy na podstawie tego, z kim sympatyzuje, a z kim nie – zauważa prof. Jarosław Flis, socjolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego. – Na przykład Karol Nawrocki jest postrzegany jako mniej wykształcony niż Szymon Hołownia, co formalnie nie odpowiada rzeczywistości – dodaje w rozmowie z „Rz” prof. Flis.  

Foto: Paweł Krupecki

Na pierwszy plan kampanii prezydenckiej w ostatnich tygodniach wysuwa się starcie Mentzena z Nawrockim o II turę wyborów. – Każdy z nich ma swoje atuty, które są równoważone słabościami. Wychodząc nieco poza omawiane badanie, partia popierająca Nawrockiego jest większa, lecz Mentzen jest realnym liderem swojego ugrupowania, czego nie da się powiedzieć o jego konkurencie, który został wybrany dlatego, że nie zagraża nikomu w PiS – zauważa socjolog. 

Czytaj więcej

Artur Bartkiewicz: Czy najbliższe wybory mogą przegrać jednocześnie PiS i KO?

Sztabowcy Nawrockiego zachowują jednak spokój. I podkreślają, że mobilizacja wyborców wokół PiS będzie postępować wraz z rozkręcaniem się kampanii, zbliżaniem się samych wyborów i wzrostem rozpoznawalności kandydata. 

Co się liczy dla Polaków poza cechami osobowości kandydatów na prezydenta?

Wśród kryteriów, jakimi zamierzają się kierować w najbliższych wyborach badani, wymieniają jeszcze zgodność własnych przekonań z poglądami kandydata. Na te trzy rzeczy wskazuje po 25 proc. ankietowanych.

– W przypadku dylematów wyborczych dużą rolę odgrywa właśnie zgodność poglądów kandydata z wartościami wyborców. W tym przypadku wygrywa Magdalena Biejat, której wyborcy deklarują, że głosują na nią właśnie z tego powodu – podkreśla prof. Marciniak.

Polacy widzą zbliżające się wybory jako bardzo mocno spersonalizowaną potyczkę, co tłumaczy, dlaczego poparcie dla kandydatów na prezydenta różni się – czasami nawet mocno – od poparcia, jakim się cieszą popierające ich partie. Wyborcy kierują się po prostu oceną poszczególnych cech samych kandydatów. Zbadaliśmy, jakie konkretnie cechy mają dla nich największe znaczenie i który z kandydatów wypada pod tym względem najlepiej. Oto najważniejsze kryteria, jakimi kierować się będą Polacy w nadchodzących wyborach prezydenckich, które odkrywa pierwsze tak kompleksowe badanie kandydatów na prezydenta przeprowadzone przez ARC Rynek i Opinia dla „Rzeczpospolitej”. 

Pozostało jeszcze 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Paweł Szefernaker o debacie w Końskich: Perfidna ustawka, po której Trzaskowski się rozsypał
Polityka
Kandydat na prezydenta proponuje 700 zł dla matek na spa i dla ojców na siłownię
Polityka
Sondaż: PiS i KO odzyskują dawnych wyborców, duży spadek Konfederacji
Polityka
Sondaż po debatach: Rafał Trzaskowski i Sławomir Mentzen tracą, Karol Nawrocki zyskuje
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Polityka
Piknik 1000-lecia robi szara eminencja PO. Jak i od kogo dostał zlecenie?