Polacy widzą zbliżające się wybory jako bardzo mocno spersonalizowaną potyczkę, co tłumaczy, dlaczego poparcie dla kandydatów na prezydenta różni się – czasami nawet mocno – od poparcia, jakim się cieszą popierające ich partie. Wyborcy kierują się po prostu oceną poszczególnych cech samych kandydatów. Zbadaliśmy, jakie konkretnie cechy mają dla nich największe znaczenie i który z kandydatów wypada pod tym względem najlepiej. Oto najważniejsze kryteria, jakimi kierować się będą Polacy w nadchodzących wyborach prezydenckich, które odkrywa pierwsze tak kompleksowe badanie kandydatów na prezydenta przeprowadzone przez ARC Rynek i Opinia dla „Rzeczpospolitej”.
Jakie cechy powinien mieć prezydent?
Trzy kluczowe cechy „prezydenckie”, jakie najczęściej wskazywali ankietowani, to „uczciwość”, „odpowiedzialność” oraz „sprawiedliwość”. Wybierali je spośród 13 cech. Skąd wzięła się akurat taka lista? – To nie jest przypadkowy wybór. Badanie było poprzedzone roboczym sondażem, w którym zadawaliśmy wyłącznie otwarte pytania respondentom, a którego celem było właśnie wyłonienie najczęściej formułowanych, najbardziej oczekiwanych cech kandydata na prezydenta – mówi „Rzeczpospolitej” Grzegorz Sygnowski, kierownik zespołu badawczego ARC Rynek i Opinia. – W badaniu przedstawiliśmy ankietowanym listę wszystkich tych cech, prosząc jednocześnie o wskazanie pięciu najważniejszych – dodaje Sygnowski.
Czytaj więcej
Innego chcemy prezydenta, a innego kandydata na prezydenta – ocenia kompleksowe badania kandydató...
Co mówi wybór akurat uczciwości, odpowiedzialności oraz sprawiedliwości? – Należy podejrzewać, że istnieje w społeczeństwie duże zapotrzebowanie na transparentność i na działania charakteryzujące się odpowiedzialnością za państwo. Tego być może brakuje wyborcom najbardziej, stąd takie wskazanie – wnioskuje autor badania.
Wybory prezydenckie 2025: który z kandydatów ma najwięcej cech „prezydenckich”?
Przez pryzmat 13 cech „prezydenckich” badani ocenili pięcioro kandydatów, którzy cieszą się dziś największym poparciem społecznym. I tak w kategorii „wykształcony” dominuje kandydat KO Rafał Trzaskowski. Aż 63 proc. badanych jest przekonanych, że to określenie dobrze pasuje do prezydenta Warszawy – polityka z dużym doświadczeniem, również nauczyciela akademickiego, związanego od wielu lat z Kolegium Europejskim w Natolinie. To najwyższe wskazanie w całym zestawieniu. I też to Rafał Trzaskowski według badanych ma najwięcej cech „prezydenckich” z całej piątki głównych kandydatów.