Sondaż: Czy Karol Nawrocki może wygrać wybory prezydenckie? Znamy zdanie Polaków

„Czy Pani/Pana zdaniem Karol Nawrocki ma szansę wygrać wybory prezydenckie?” - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.

Publikacja: 19.01.2025 07:56

Karol Nawrocki

Karol Nawrocki

Foto: PAP, Marcin Bielecki

arb

Karol Nawrocki, prezes IPN, jest bezpartyjnym, „obywatelskim” kandydatem, który startuje w wyborach z poparciem Prawa i Sprawiedliwości. PiS ogłosił poparcie Nawrockiego w wyborach prezydenckich w czasie Kongresu obywatelskiego w Krakowie, który odbył się 24 listopada. 30 listopada formalnie potwierdziła to poparcie Rada Polityczna PiS.

Kim jest Karol Nawrocki, kandydat popierany przez PiS w wyborach prezydenckich?

Nawrocki nigdy nie należał do Prawa i Sprawiedliwości, ani żadnej innej partii politycznej, jest jednak uważany za osobę mocno związaną z PiS.

Z IPN Nawrocki związany był od stycznia 2009 do 2017 roku, a w latach 2013-2017 pełnił funkcję naczelnika Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Gdańsku.

W 2017 roku został dyrektorem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, którym kierował do 2021 roku. Na stanowisku dyrektora tego Muzeum zastąpił profesora Pawła Machcewicza. - Karola Nawrockiego poznałem w ostatnim dniu mojego dyrektorowania w Gdańsku, gdy wkroczył do mojego gabinetu i powiedział, że nie jestem już dyrektorem muzeum. Ustąpiłem mu oczywiście miejsca. Od razu, pierwszego dnia zapowiedział, że będzie zmieniał wystawę i robił to, co wcześniej zadeklarował Jarosław Kaczyński czy minister kultury Piotr Gliński - mówił pod koniec listopada Machcewicz w TVN24. - Wprowadzał te zmiany, których się domagał PiS, czyli usuwał te wątki, które były uznawane za zbyt międzynarodowe, które dotyczyły cierpień innych narodów, a dodawał wątki o polskim bohaterstwie, o polskiej martyrologii, często niezgodnie z prawdą historyczną. Zawyżał na przykład niezgodnie z faktami liczbę Żydów uratowanych przez Polaków, to były manipulacje historią - wspominał. 

Czytaj więcej

Politolog: Start Grzegorza Brauna to dobra wiadomość dla dwóch kandydatów

W 2021 roku Nawrocki wrócił do IPN na stanowisko wiceprezesa. 28 maja 2021 roku Sejm wybrał go na prezesa IPN, co 23 lipca 2021 roku zatwierdził Senat (było to możliwe – mimo że większość w Senacie miała ówczesna opozycja, ponieważ PiS poparł kandydaturę Marcina Wiącka na Rzecznika Praw Obywatelskich).

Sondaże wskazują, że Nawrocki zajmie drugie miejsce w I turze wyborów i wejdzie do II tury z kandydatem KO Rafałem Trzaskowskim

Już po uzyskaniu przez Nawrockiego poparcia PiS w wyborach prezydenckich media upubliczniły raport, mówiący o pojawianiu się w otoczeniu prezesa IPN osób powiązanych ze środowiskami neonazistowskimi i przestępczymi.

W raporcie pojawia się m.in. nazwisko Olgierda L., który 5 grudnia został zatrzymany przez ABW. Olgierd L. usłyszał zarzuty popełnienia łącznie pięciu przestępstw, w tym zarzut udziału w zorganizowanej grupie mającej na celu popełnianie różnego rodzaju przestępstw, w szczególności przeciwko zdrowiu i życiu.

Czytaj więcej

Sondaż: Czy wyborcy w Polsce posłuchaliby Elona Muska?

Sam Nawrocki mówiąc o raporcie podkreśla, że jest on „manipulacją prawd, półprawd i zupełnych kłamstw”. Nawrocki twierdzi, że niektórych osób wymienionych w raporcie nie znał, z niektórymi spotykał się tylko na sali bokserskiej (gdzie trenował boks) a z innymi – w czasie działalności resocjalizacyjnej prowadzonej przez IPN w więzieniach.

Sondaż: Co drugi Polak mieszkający w mieście liczącym ponad 500 tys. mieszkańców nie wierzy, że Nawrocki może wygrać wybory

Sondaże wskazują, że Nawrocki zajmie drugie miejsce w I turze wyborów i wejdzie do II tury z kandydatem KO Rafałem Trzaskowskim. W II turze, we wszystkich dotychczasowych sondażach, Nawrocki z Trzaskowskim przegrywa.

Foto: rp.pl/Weronika Porębska

Uczestników sondażu SW Research spytaliśmy czy – ich zdaniem - Karol Nawrocki ma szansę wygrać wybory prezydenckie.

Na tak zadane pytanie „tak” odpowiedziało 31,9 proc. osób.

Odpowiedzi „nie” udzieliło 42,4 proc.

Zdania w tej kwestii nie ma 25,7 proc. badanych.

- Zwycięstwo Karola Nawrockiego za niemożliwe częściej uznają mężczyźni (46 proc.) niż kobiety (40 proc.). Podobne zdanie wyraża jedna na dwie osoby po 50 roku życia i blisko połowa badanych posiadających wyższe wykształcenie (48 proc.). Odsetek respondentów, którzy nie widzą szans Karola Nawrockiego na zwycięstwo wzrasta wraz dochodami (38 proc. - osoby o dochodach do 3000 zł netto, 51 proc. - osoby o dochodach powyżej 7000 zł netto). Ze względu na klasę miejsca zamieszkania takie zdanie najczęściej podzielają badani mieszkający w miastach liczących ponad 500 tys. osób (50 proc.) - komentuje wyniki badania Małgorzata Bodzon, senior project manager w SW Research.

Metodologia badania

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 18–19 stycznia 2025 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.

Karol Nawrocki, prezes IPN, jest bezpartyjnym, „obywatelskim” kandydatem, który startuje w wyborach z poparciem Prawa i Sprawiedliwości. PiS ogłosił poparcie Nawrockiego w wyborach prezydenckich w czasie Kongresu obywatelskiego w Krakowie, który odbył się 24 listopada. 30 listopada formalnie potwierdziła to poparcie Rada Polityczna PiS.

Kim jest Karol Nawrocki, kandydat popierany przez PiS w wyborach prezydenckich?

Pozostało jeszcze 94% artykułu
Polityka
Zaskoczenie dla Konfederacji? Nie Mentzen i nie Braun, wyborcy wskazali inne nazwisko
Polityka
„Stary, nie śmiej się”. Tak Trzaskowski zareagował na pytanie młodego człowieka
wybory prezydenckie
Politolog: Start Grzegorza Brauna to dobra wiadomość dla dwóch kandydatów
Polityka
Zielony Ład? Nawrocki obiecuje referendum. „Sprawa egzystencjalna”
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Polityka
Nowy sondaż partyjny. Na kogo w połowie stycznia zagłosowaliby Polacy?
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego