Aktualizacja: 08.01.2025 06:14 Publikacja: 08.01.2025 04:30
Foto: Adobe Stock
Wśród rewolucyjnych zmian, które zaostrzają przepisy dla uchodźców, cudzoziemskich studentów i pracowników, pojawiły się takie, które wzbudziły ogromne kontrowersje – chodzi o nowelizację art. 335a w ustawie o cudzoziemcach: możliwość wypłacenia imigrantowi, który ma być deportowany do swojego kraju, świadczenia reintegracyjnego w formie gotówki do ręki. Decyzję o tym miałby podejmować szef Straży Granicznej.
Propozycja, której autorem (jak i całego pakietu ustaw azylowych i migracyjnych) jest prof. Maciej Duszczyk, wiceminister MSWiA, wywołała burzę w opozycji. „Nielegalni imigranci, którzy nie uzyskają zgody na pobyt w Polsce, będą mogli liczyć na jednorazowe świadczenie finansowe, jako zachętę do powrotu do kraju pochodzenia. Uderza to w polskich obywateli, którzy mają być zmuszeni do ponoszenia kosztów nielegalnej imigracji” – pisze do MSWiA grupa posłów PiS, m.in. Sebastian Kaleta. Domagają się podania wysokości świadczeń i całkowitych kosztów zagwarantowanych w budżecie na ten cel.
Pozew w trybie wyborczym przeciwko posłowi Polski 2050 Sławomirowi Ćwikowi złożył kandydat Konfederacji w wyborach prezydenckich Sławomir Mentzen. To pierwszy taki przypadek podczas tej kampanii prezydenckiej
Trzeba bronić strefy Schengen. Uszczelniać trzeba zewnętrzne granice Unii a nie wewnętrzne. Nie jesteśmy jako Polska gotowi na przyjęcie euro i nie ma takich planów – mówi Rafał Trzaskowski, kandydat KO na prezydenta Polski w dużym wywiadzie dla „Rzeczpospolitej”.
Po dziewięciu latach do Platformy Obywatelskiej ponownie zapisał się były wicemarszałek Sejmu i działacz opozycji demokratycznej Stefan Niesiołowski. Razem z nim do nowego koła w Łodzi wstąpili: były wiceminister skarbu w rządzie Leszka Millera Józef Woźniakowski oraz była wiceprezydent Łodzi Agnieszka Nowak.
Podczas spotkania z wyborcami w Augustowie Karol Nawrocki – popierany przez PiS kandydat na prezydenta – zapowiedział doprowadzenie do obniżenia cen energii elektrycznej o 33 proc. w ciągu stu dni od objęcia przez siebie urzędu.
Szef MSWiA Tomasz Siemoniak oraz minister sprawiedliwości Adam Bodnar przygotowują „plan dalszych zdecydowanych reakcji na przestępczość obcokrajowców w Polsce”. Sprawa dotyczy „szczególnie przestępczości zorganizowanej i w agresywnych formach”.
Friedrich Merz, najpoważniejszy kandydat na kanclerza z ramienia CDU/CSU, poniósł druzgocącą porażkę w Bundestagu w sprawie zaostrzenia polityki imigracyjnej. Zamierza je wprowadzić po wyborach.
Propozycja by obwarować dodatkowymi warunkami wypłacanie 800+ dzieciom z Ukrainy wywołała w Polsce sporo zamieszania. Niesłusznie.
Przy poparciu skrajnie prawicowej AfD przegłosowany został wniosek CDU/CSU, przewidujący drastyczne zaostrzenie polityki imigracyjnej – z naruszeniem zarówno niemieckiej konstytucji, jak i prawa unijnego.
Symboliczne zdjęcie zwłok syryjskiego trzylatka otworzyło w 2015 r. serca Niemców i niemieckie granice przed setkami tysięcy imigrantów. Zamach 28-letniego Afgańczyka je zamyka.
Tuż po zaprzysiężeniu prezydent Donald Trump podpisał rozporządzenie, które odbiera prawo do obywatelstwa dzieciom urodzonym w USA, których rodzice nie są obywatelami lub stałymi rezydentami tego kraju.
Prezydent Donald Trump polecił służbom federalnym wyłapywanie osób przybywających nielegalnie w USA. Ale demokratyczne stany się temu sprzeciwiają.
Zdecydowana większość Amerykanów chciałaby deportacji migrantów, skazanych za przestępstwa z użyciem przemocy. Oczekiwaliby, że od tej właśnie grupy administracja Donalda Trumpa rozpocznie realizowanie obietnic wyborczych - wynika z sondażu The Associated Press-NORC Center for Public Affairs Research.
Trzech dyrektorów w Służbie Ochrony Państwa, w zarządach ochronnych premiera, prezydenta i ochrony specjalnej, straciło stanowiska – ustaliła „Rzeczpospolita”.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas