W ostrym piśmie z rezygnacją Freeland skrytykowała plany Trudeau dotyczące zwiększenia wydatków. Określiła je jako chwyt polityczny, który może utrudnić Ottawie poradzenie sobie z 25-procentowymi cłami, które na Kanadę chce nałożyć prezydent-elekt USA Donald Trump.
Opozycja wzywa Justina Trudeau do rezygnacji
Dymisja 56-letniej Freeland, która była także wicepremierem, spowodowała jeden z największych kryzysów, przed jakimi stanął Trudeau od objęcia władzy w listopadzie 2015 r. Odejścia Trudeau żądają Nowi Demokraci, partia opozycyjna, która na początku tego roku wycofała bezwarunkowe poparcie dla mniejszościowego rządu liberalnego, ale nadal wspiera premiera w sprawie niektórych przepisów w parlamencie.
Czytaj więcej
Prezydent elekt Donald Trump zapowiedział, że w pierwszym dniu urzędowania wprowadzi zaporowe cła na import towarów od trzech najważniejszych partnerów handlowych Stanów Zjednoczonych - Meksyk, Kanadę i Chiny.
– Wzywam Justina Trudeau do rezygnacji. Musi odejść – powiedział dziennikarzom lider partii Jagmeet Singh, po raz pierwszy jednoznacznie domagając się rezygnacji premiera. Singh nie odpowiedział bezpośrednio na pytania, czy nadal będzie wspierał Trudeau w parlamencie, twierdząc, że rozważane są wszystkie opcje.
Trudeau może zostać obalony, jeśli partie opozycji zjednoczą się przeciwko niemu w wyniku wotum nieufności, choć może to nastąpić nie wcześniej niż w przyszłym roku. We wtorek parlament rozpoczął przerwę świąteczną i wróci do pracy dopiero w styczniu.