Projekt Konsens przedstawia 21 postulatów „wspólnego minimum politycznego”

Chcemy przywrócenia polityki w jej klasycznym znaczeniu, jako tworzenia faktów dokonanych – mówił Czesław Bielecki w trakcie przedstawiania 21 postulatów grupy tworzącej Projekt Konsens.

Publikacja: 28.06.2024 15:49

Czesław Bielecki

Czesław Bielecki

Foto: PAP/Maciej Kulczyński

21 postulatów dotyczących zmian w państwie w kilku kluczowych obszarach zostało zaprezentowanych w trakcie czwartkowej konferencji prasowej przez Krzysztofa Janika, Czesława Bieleckiego i Jana Parysa. – Nie chodzi nam o tworzenie narracji czy o marketing polityczny. Pokazujemy i proponujemy 21 projektów i przedstawiamy warunki ich realizacji – mówił Czesław Bielecki, jeden z członków Projektu Konsens. 

Cywilizacyjne wyzwania 

Projekty przedstawione w czwartek są pomyślane jako ponadpartyjne i zmieniające w realny sposób Polskę w warunkach dużych wyzwań na wielu płaszczyznach. – Myślę, że wiele osób jest rozczarowanych, że minęło pół roku od zmiany władzy, a wiele spraw nie idzie naprzód. Nie chodzi tylko o to, by wybory dokonały zmiany władzy, ale o to, by nowa ekipa zaczęła coś robić. Wiele osób, jak wspominałem, jest teraz rozczarowanych, że tak niewiele się dzieje. A Polska, jak wszystkie kraje Europy, stoi przed cywilizacyjnymi wyzwaniami, które nie mają barwy partyjnej i które prędzej czy później trzeba będzie zrealizować. W Polsce silny spór polityczny i emocje z nim związane przeszkadzają w podejmowaniu pragmatycznych decyzji. Uważamy, że w tych wyzwaniach są sprawy bezpieczeństwa, infrastruktury i inwestycji, bez których nie będzie rozwoju. To generalny apel: zamiast debatować, czas podejmować decyzje – podkreślał w trakcie konferencji Jan Parys. 

Czytaj więcej

Czesław Bielecki. Dziennik z kwarantanny naszego świata

O 21 pomysłach mówił też Krzysztof Janik. – To, co proponujemy, jest efektem wielu spotkań i dyskusji. Próbujemy odtworzyć i zdefiniować rzeczywiste wyzwania, przed którymi stoi Polska. Głównym wątkiem jest sprawa bezpieczeństwa, ale równoprawnym jest kwestia infrastruktury, równomiernego rozwoju kraju. Wiele z naszych propozycji dotyczy regionów, które do tej pory są zaniedbane. Próbujemy zdefiniować też, jak powinny wyglądać relacje polsko-ukraińskie i co jest niezbędne, by kraj szedł do przodu. Oczekujemy nie tyle szybkich decyzji, ale poważnego pochylenia się nad tymi projektami – mówił w trakcie konferencji Janik. 

Infrastruktura i rozwój 

W zaprezentowanym w tym tygodniu dokumencie pomysły i projekty podzielono na trzy główne grupy. W sferze bezpieczeństwa znalazły się takie propozycje, jak rozbudowa rezerw Wojska Polskiego, budowa centrum zarządzania kryzysowego dla najwyższych władz państwowych, budowa sieci schronów podwójnego zastosowania dla ludności. Co do infrastruktury krytycznej to nacisk kładziony jest m.in. na budowę drogi północno-wschodniej (DPW) która ma połączyć Trójmiasto z bramą suwalską, na budowę CPK, rozbudowę portów morskich, SMR-ów czy inwestycji w cywilne cyberbezpieczeństwo. 

Czytaj więcej

Koalicyjne rozbieżności i polityczne plany. Co dalej w ramach rządów koalicji?

Autorzy propozycji postulują też zmiany ustrojowe, w tym reformę podziałów administracyjnych Polski, redukcję liczby powiatów do około 150, zmiany w sposobie zarządzania strategicznymi projektami, w tym nacisk na powierzanie ich zewnętrznym zespołom zadaniowym (SPV). 

Polityka
Karol Nawrocki zdradza, co powiedziałby Wołodymyrowi Zełenskiemu
Polityka
Zełenski spotkał się z Tuskiem. "Niepodległa Ukraina to bezpieczna Polska"
Polityka
Kaczyński jak Nawrocki ws. Ukrainy w UE i NATO. „Powiedziałem prezydentowi prosto w oczy”
Polityka
Krzysztof Bosak został zapytany o mowę nienawiści. Porównał internet do knajpy
Polityka
PiS prowadzi w sondażu. Posłanka KO: Bez prezydenta nie zrealizujemy wszystkich planów