Prof. Czaputowicz: Biden postawił całą swoją karierę na zwycięstwo Ukrainy

Widać wyraźnie, że prezydent Joe Biden utożsamia się z sukcesem ukraińskim i całą swoją karierę polityczną postawił na zwycięstwo Ukrainy - powiedział w rozmowie z Polsat News prof. Jacek Czaputowicz, były szef MSZ.

Publikacja: 22.02.2023 09:40

Prof. Czaputowicz: Biden postawił całą swoją karierę na zwycięstwo Ukrainy

Foto: PAP/Marcin Obara

adm

Mówiąc o przemówieniu Joe Bidena w Polsce, prof. Jacek Czaputowicz, były szef MSZ, podkreślił, że „było to ważne wystąpienie pokazujące, że USA mają tą przywódczą rolę w świecie”. - Potrafiły zorganizować sojuszników na rzecz wsparcia dla Ukrainy w tej wojnie z Rosją stwierdził.

Czaputowicz uznał wizytę Bidena w Kijowie na "niespodziewaną i zaskakującą". Jak dodał, w Warszawie Joe Biden wystąpił "jako gospodarz”. - Kijów był ważniejszy bo tam się toczy wojna, ale to nie umniejsza znaczenia wizyty w Polsce i samego wystąpienia w Arkadach Kubickiego przed Zamkiem Królewskim w Warszawie - powiedział. - To wystąpienie zarysowało oś sporu: tutaj jest świat demokratyczny, który musi się przeciwstawić autorytaryzmowi rosyjskiemu, a być może jeszcze innym w przyszłości. Trzeba się nastawiać na długi konflikt, tam padło pięć lat, że tutaj się zadecyduje przyszłość nawet świata - dodał. - Widać wyraźnie, że prezydent Biden utożsamia się z sukcesem ukraińskim, że całą swoją karierę polityczną postawił na zwycięstwo Ukrainy - zaznaczył i wyjaśnił, że to dla Polski dobre rozwiązanie, bo "zbieżność interesów jest pełna".

Czytaj więcej

Dwa przemówienia, dwie wizje przyszłości. Pokoju nie będzie

Zdaniem Czaputowicza „trudno byłoby oczekiwać dokładniejszych deklaracji i prognoz ze względu na brak informacji jak rozwinie się sytuacja na polu walki w Ukrainie”. 

Prof. Czaputowicz skomentował także słowa Władimira Putina dotyczących ograniczenia paktu o broni nuklearnej. - Jest to straszenie, jest to grożenie Stanom Zjednoczonym - powiedział. - To jest porozumienie z 2010 roku, które dotyczy 1550 głowic strategicznych, międzykontynentalnych w silosach i na okrętach podwodnych, dotyczy to także bombowców ciężkich - dodał. - Gdyby to była wypowiedź dotycząca broni taktycznej, która ma zasięg w Europie, byłaby to też groźba wobec Europy - podkreślił.

Jak uważa Czaputowicz, jakiekolwiek negocjacje z Rosją będą wymagały jakiegoś rozstrzygnięcia na polu bitwy. Polityk przypomniał także, że Putin i Rosja musiałby potraktować Ukrainę jako partnera i suwerenne państwo. - Putin osiągnął główny cel, ciągle mobilizuje społeczeństwo i chce utrzymania poparcia społecznego dla swojej polityki na Ukrainie. I musimy sobie zdawać z tego sprawę. To jest ciągle bardzo poważne zagrożenie - powiedział. - Nie wiadomo jak zakończy się ten konflikt, a Rosja to jest w porównaniu z Ukrainą potężne gospodarczo, terytorialnie i ludnościowo państwo. Ma ciągle możliwości regenerowania zasobów i zwiększenia potencjału wojskowego i ludzkiego i to zagrożenie będzie jeszcze ciągle przed nami - dodał były szef MSZ.

Polityka
Koniec eldorado Mentzena, a w Sejmie pik duopolu. Komu pomoże obniżenie składki zdrowotnej?
Polityka
Szymon Hołownia o awanturze w Sejmie: Obrzydzenie. Marszałek krytykuje również PO
Polityka
51 posłów PiS zapłaci za okrzyki pod adresem Romana Giertycha. Wśród ukaranych jest Jarosław Kaczyński
Polityka
Minister zdrowia tłumaczy dlaczego zmieniła zdanie ws. obniżki składki zdrowotnej
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Polityka
Prezydent Puław Paweł Maj: Każdy orlik w Polsce może zostać zamknięty