Niekończący się niemiecki spór o atom. Racjonalność przegrywa z ideologią

Zdrowy rozsądek nakazuje przedłużenie funkcjonowania elektrowni atomowych. Racjonalność w tej sprawie przegrywa jednak często z ideologią.

Publikacja: 14.10.2022 03:00

Elektrownia jądrowa Isar w Bawarii (na zdjęciu) wykorzystuje reaktor PWR o mocy 1410 MW netto, który

Elektrownia jądrowa Isar w Bawarii (na zdjęciu) wykorzystuje reaktor PWR o mocy 1410 MW netto, który ma zostać zamknięty 31 grudnia 2022.

Foto: CHRISTOF STACHE / AFP

W rządzie Olafa Scholza trwa poważny spór, co począć z działającymi jeszcze elektrowniami. Zaspokajają 6–7 proc. całościowego zapotrzebowania na energię. W normalnych warunkach to niewiele, ale w sytuacji kryzysowej nawet taka ilość może mieć kluczowe znaczenie.

Za pożegnaniem z energią jądrową zawsze byli Zieloni. Złagodzili ostatnio stanowisko, ale jest to korekta kosmetyczna. Proponują, aby z końcem roku wyłączyć dwie z trzech działających jeszcze elektrowni, ale ich nie likwidować i nie wygaszać reaktorów. Mogłyby w razie czego zasilić sieć energetyczną w celach stabilizacji dostaw. Trzecia siłownia miałaby zaś działać do kwietnia przyszłego roku. Wymagałoby to zmiany obowiązującej ustawy nakazującej wyłączenie wszystkich elektrowni do końca tego roku.

19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Polityka
Wpadka kandydata Donalda Trumpa na szefa Pentagonu. Chodzi o Koreę Północną
Polityka
Były premier Gruzji zaatakowany w Batumi. Napastnikami mieli być parlamentarzyści
Polityka
Trump chce Grenlandii. W Chinach wywołało to pytania o Tajwan
Polityka
Izrael umieścił ładunki wybuchowe w irańskich wirówkach do wzbogacania uranu?
Polityka
Prezydent Iranu zapewnia, że jego kraj nie chciał zamordować Donalda Trumpa