Premier Łotwy Arturs Krišjānis Kariņš złożył wizytę w Warszawie. - Podczas wizyty mieliśmy czas, żeby poruszyć wszystkie kluczowe tematy dla Łotwy, dla Polski i dla tej części Europy - powiedział po spotkaniu szef polskiego rządu.
- Trzeba podkreślić jedność, którą mamy wobec kluczowych problemów, które teraz wokół nas występują. Oba nasze kraje po upadku Związku Radzieckiego życzyły sobie tego, abyśmy żyli w pokoju, rozwijali stosunki gospodarcze i żeby neoimperialna polityka rosyjska nigdy już więcej nie miała wpływu na tę część Europy. Przez jakiś czas tak było, ale od jakiegoś czasu, a w ostatnich tygodniach, miesiącach, w szczególności, ta neoimperialna polityka rosyjska wróciła na agendę naszych spotkań i niestety presja, którą widzimy ze strony Rosji, jest coraz większa - mówił Mateusz Morawiecki.
Czytaj więcej
Niemcy nie mogą wykluczyć wykorzystania gazociągu Nord Stream 2 jako środka nacisku na Kreml w przypadku dalszej agresji Rosji na Ukrainę, powiedział przewodniczący niemieckiej komisji spraw zagranicznych Bundestagu Michael Roth (SDP).
- Nasza odpowiedź, nasze podejście do tego, co się dzieje wokół Ukrainy, na wschodniej flance NATO, musi być zdecydowana i jest zdecydowana. O tym długo rozmawialiśmy z premierem Łotwy, żeby razem budować wspólnie stanowisko i dać odpór próbom destabilizacji tej części Europy, czyli wschodniej części UE i wschodniej części NATO - przekazał.
Morawiecki: Nie może być ustępstw NATO
- Podkreśliliśmy, jak ważna jest współpraca w ramach NATO. Nie może być czegoś takiego jak ustępstwa ze strony NATO wobec gróźb, wobec szantażu stosowanego przez Rosję. Z całą mocą warto podkreślić, że nasze stanowisko tutaj jest jednoznaczne - nie zgadzamy się na żadne szantaże, w tym także na szantaż gazowy, który wystąpił wraz z budową Nord Stream 2, Gazociągu Północnego - oświadczył.