Czy firma odliczy wydatki związane z usunięciem drzew

Spółka, której gmina w zamian za oczyszczenie działki nakazała posadzenie nowych drzew, zaliczy te wydatki do kosztów uzyskania przychodu.

Publikacja: 19.10.2015 05:00

Czy firma odliczy wydatki związane z usunięciem drzew

Foto: 123rf

Planuję rozbudowę hali produkcyjnej na zadrzewionej działce. W mojej gminie w zamian za pozwolenie na wycięcie drzew często nakazuje się posadzenie nowych. Czy wydatki na ten cel mogą być kosztem uzyskania przychodu, a jeśli tak, to w którym momencie? – pyta czytelnik.

Tak.

Opłata za usunięcie drzew ma związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, więc podlega odliczeniu. Fiskus zgadza się też na odliczenie opłat za zasadzenie nowych drzew nawet na działce nienależącej do przedsiębiorcy, co potwierdza interpretacja Izby Skarbowej w Katowicach z 2 października 2015 r. (IBPB-1-2/4510-311/15/MM).

Z pytaniem zwróciła się spółka, która planuje rozbudowę odlewni aluminium na parceli będącej w jej użytkowaniu wieczystym. Burmistrz miasta zezwolił spółce na usunięcie 40 drzew i krzewów, naliczając opłatę na podstawie art. 84 ustawy o ochronie przyrody. Jednocześnie orzekł, że uiszczenie opłaty będzie odroczone na okres trzech lat. W wydanej decyzji burmistrz nakazał spółce nasadzić 40 drzew na sąsiedniej działce będącej własnością gminy. Wykonanie tego zobowiązania spowoduje umorzenie opłat za usunięcie drzewostanu pod warunkiem zachowania żywotności drzew w ciągu trzech lat od dnia ich posadzenia.

Spółka wydała na ten cel ponad 15 tys. zł. Zapytała, czy wydatki na nasadzenie nowych drzew można uznać za koszt uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia, nawet jeśli drzewa zostały nasadzone na nieruchomości niestanowiącej własności podatnika czy niebędącej w jego użytkowaniu wieczystym lub posiadaniu.

Organ podatkowy zgodził się, że spółka może odliczyć całość wydatków, choć drzewa zostały nasadzone na nieruchomości należącej do gminy. Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Z kolei art. 16 ust. 1 pkt 19 lit. a ustawy o CIT wyłącza z kosztów kary, opłaty i odszkodowania z tytułu nieprzestrzegania przepisów w zakresie ochrony środowiska.

Obowiązek nasadzenia nowych drzew wynika wprost z decyzji administracyjnej i pozwoli wnioskodawcy uniknąć wysokich opłat z tytułu usunięcia starych drzew. Kosztem nie mogą być jedynie kary i opłaty za nieprzestrzeganie przepisów ochrony środowiska. Spółka nie dopuściła się jednak naruszenia przepisów, jej działania były w pełni legalne, co potwierdza decyzja administracyjna burmistrza.

Organ zgodził się, że poniesione wydatki były niezbędne dla zachowania źródła przychodów, gdyż inwestycja pozwoli na rozwój firmy i generowanie wyższych obrotów. Wnioskodawca był zobligowany do nasadzenia drzew w miejscach wskazanych przez organ administracji, dlatego nie ma znaczenia fakt ich nasadzenia na działce niestanowiącej jego własności. Koszty można odliczyć w dacie ich poniesienia.

Planuję rozbudowę hali produkcyjnej na zadrzewionej działce. W mojej gminie w zamian za pozwolenie na wycięcie drzew często nakazuje się posadzenie nowych. Czy wydatki na ten cel mogą być kosztem uzyskania przychodu, a jeśli tak, to w którym momencie? – pyta czytelnik.

Tak.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Myśliwi kontra właściciele gruntów. Rząd chce chronić prawo własności
Podatki
Zapowiada się kolorowa jesień w podatkach. Wiemy, co planuje rząd Tuska
Praca, Emerytury i renty
Dodatek do emerytury. Wielu seniorów nie wie, że ma do niego prawo
Edukacja i wychowanie
Resort edukacji przygotowuje szkoły na upały. Będą nowe przepisy
Materiał Promocyjny
Aż 7,2% na koncie oszczędnościowym w Citi Handlowy
Sądy i trybunały
Czas na reformę. Rząd odkrywa karty w sprawie Sądu Najwyższego i neosędziów
Materiał Promocyjny
Najpopularniejszy model hiszpańskiej marki