Jak stanowi art. 26 ust .1 pkt 9 lit. b Ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych, podstawą obliczenia podatku jest dochód po odliczeniu między innymi kwot darowizn przekazywanych na cele kultu religijnego. Nie w każdej sytuacji można jednak z takiej ulgi skorzystać.
Kto może odpisać darowiznę na rzecz kultu religijnego od podatku?
Odliczenia dotyczącego darowizny na cele religijne mogą dokonać podatnicy, którzy rozliczają rocznie zeznanie PIT-28 (w przypadku uzyskania dochodów opodatkowanych w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych – przykładowo z najmu czy działalności gospodarczej), PIT-36 (w przypadku uzyskania dochodów opodatkowanych według skali podatkowej z działalności gospodarczej lub innych przychodów, w odniesieniu do których nie było pośrednictwa płatnika) oraz PIT-37 (w przypadku dochodów opodatkowanych według skali podatkowej za pośrednictwem płatnika – czyli na przykład z umów o pracę). Wraz z zeznaniem należy wówczas złożyć załącznik PIT/O, czyli informację o odliczeniach.
Czytaj więcej
Posiadacze indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) mogą skorzystać z ulgi przy rocznym rozliczeniu podatkowym. Ulgę można odliczyć do określonej wysokości wpłat. Co trzeba wiedzieć o odliczeniu? Kto może z niego skorzystać?
Z ulgi mogą skorzystać ci podatnicy, których uzyskiwane dochody są opodatkowane według skali podatkowej – stawką 12 proc. lub 32 proc. – albo zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych.
Kiedy można skorzystać z ulgi na cele religijne?
Z opisywanej ulgi podatkowej można skorzystać w przypadku przekazania darowizny na cele kultu religijnego, czyli przykładowo przekazania środków finansowych Kościołowi, związkowi religijnemu, a także kościelnym osobom prawnym, takim jak między innymi parafie, diecezje, rektoraty czy zakony. Darowizna może być przeznaczona na takie cele, jak na przykład wyposażenie kościołów, remonty, budowy czy zakup przedmiotów liturgicznych.