Darowizna na cele kultu religijnego 2024/2025. Kiedy można ją odpisać od podatku?

Osoby, które przekazały darowiznę na cele kultu religijnego, czyli na przykład na Kościół czy związek religijny, mogą – pod pewnymi warunkami – skorzystać z ulgi podatkowej.

Publikacja: 15.02.2025 08:14

Darowiznę na kościół można odliczyć od dochodu

Darowiznę na kościół można odliczyć od dochodu

Foto: Adobe Stock

Jak stanowi art. 26 ust .1 pkt 9 lit. b Ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych, podstawą obliczenia podatku jest dochód po odliczeniu między innymi kwot darowizn przekazywanych na cele kultu religijnego. Nie w każdej sytuacji można jednak z takiej ulgi skorzystać.

Kto może odpisać darowiznę na rzecz kultu religijnego od podatku?

Odliczenia dotyczącego darowizny na cele religijne mogą dokonać podatnicy, którzy rozliczają rocznie zeznanie PIT-28 (w przypadku uzyskania dochodów opodatkowanych w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych – przykładowo z najmu czy działalności gospodarczej), PIT-36 (w przypadku uzyskania dochodów opodatkowanych według skali podatkowej z działalności gospodarczej lub innych przychodów, w odniesieniu do których nie było pośrednictwa płatnika) oraz PIT-37 (w przypadku dochodów opodatkowanych według skali podatkowej za pośrednictwem płatnika – czyli na przykład z umów o pracę). Wraz z zeznaniem należy wówczas złożyć załącznik PIT/O, czyli informację o odliczeniach.

Czytaj więcej

Jak rozliczyć ulgę na IKZE w PIT za 2024 rok? Najważniejsze zasady i limity

Z ulgi mogą skorzystać ci podatnicy, których uzyskiwane dochody są opodatkowane według skali podatkowej – stawką 12 proc. lub 32 proc. – albo zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych.

Kiedy można skorzystać z ulgi na cele religijne?

Z opisywanej ulgi podatkowej można skorzystać w przypadku przekazania darowizny na cele kultu religijnego, czyli przykładowo przekazania środków finansowych Kościołowi, związkowi religijnemu, a także kościelnym osobom prawnym, takim jak między innymi parafie, diecezje, rektoraty czy zakony. Darowizna może być przeznaczona na takie cele, jak na przykład wyposażenie kościołów, remonty, budowy czy zakup przedmiotów liturgicznych.

Jaką kwotę darowizny na cele religijne można odliczyć od dochodu?

W przypadku korzystania z ulgi warto wiedzieć, że można odliczyć pełną kwotę przekazanej darowizny, jednak nie może ona przekroczyć 6 proc. dochodu/przychodu podatnika. Co więcej, limit ten jest wspólny z innymi darowiznami, na cele takie jak:

  • honorowe krwiodawstwo;
  • kształcenie zawodowe;
  • przygotowanie i realizacja inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie

– a także darowiznami na cele określone w ustawie o działalności pożytku publicznego.

Czytaj więcej

Ulga na dziecko w PIT 2024/2025: Kto i jak może ją rozliczyć? Kwoty i limity

Jak odliczyć darowiznę na cele kultu religijnego w przypadku, gdy darowizną są towary?

W przypadku, gdy darowizną są towary, które opodatkowane są podatkiem od towarów i usług, przyjmuje się wówczas, że kwotą darowizny jest wartość towaru wraz z podatkiem od towarów i usług. Jeżeli z ulgi korzysta podatnik VAT, wówczas wartość brutto pomniejsza o tę część podatku naliczonego, którą ma prawo odliczyć zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług z tytułu dokonania takiej darowizny. Co jednak istotne, wartość tej darowizny nie może być wyższa od wartości rynkowej towarów.

Darowizna na cele kultu religijnego. Kiedy nie można jej odliczyć?

Nie można odliczyć od przychodu/dochodu darowizn, które:

  • zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów;
  • podatnik odliczył od przychodu na podstawie ustawy o ryczałcie lub ustawy PIT;
  • zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie.

Z ulgi tej można skorzystać w przypadku darowizn z danego, rozliczanego roku podatkowego. Jeśli podatnik nie odliczy tej kwoty, na przykład z powodu niewystarczających dochodów/przychodów, to nie może tego zrobić w kolejnych latach.

Czytaj więcej

Ulga podatkowa dla rodzin 4+: Kto może z niej skorzystać w PIT za 2024 r.?

Potwierdzenie prawa do ulgi: Jak udokumentować darowiznę?

Prawo do ulgi należy udokumentować. Wysokość darowizny można potwierdzić w przypadku darowizny pieniężnej dowodem wpłaty na rachunek płatniczy obdarowanego lub rachunek w banku inny niż rachunek płatniczy, natomiast w przypadku darowizny niepieniężnej – dowodem, z którego wynikają dane identyfikujące darczyńcę oraz wartość przekazanej darowizny z oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu.

Czy z ulgi można korzystać w trakcie roku podatkowego?

W przypadku podatników, którzy uzyskują dochody/przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, najmu, dzierżawy lub umów o podobnym charakterze, możliwe jest odliczanie przekazanej darowizny w trakcie roku podatkowego przy obliczaniu zaliczki lub ryczałtu. Ostatecznie jednak odliczenia dokonuje się w zeznaniu rocznym.

Jak stanowi art. 26 ust .1 pkt 9 lit. b Ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych, podstawą obliczenia podatku jest dochód po odliczeniu między innymi kwot darowizn przekazywanych na cele kultu religijnego. Nie w każdej sytuacji można jednak z takiej ulgi skorzystać.

Kto może odpisać darowiznę na rzecz kultu religijnego od podatku?

Pozostało jeszcze 93% artykułu
Praca, Emerytury i renty
Nie wszyscy uprawnieni dostaną 13. emeryturę w tej samej wysokości. Od czego zależy kwota?
Prawo karne
Rośnie przestępczość obcokrajowców. Potrzebna nowa strategia
Zawody prawnicze
Państwo nie chce już płacić milionów komornikom za przymusową emeryturę
Sądy i trybunały
Prawnicy kojarzeni z poprzednią władzą jednoczą siły. Inicjatywa wyszła z TK
Konsumenci
Jest pierwszy „polski” wyrok dotyczący sankcji kredytu darmowego