Dość obszerny, bo liczący 52 strony projekt nowelizacji ordynacji podatkowej, opublikowano na stronach Rządowego Centrum legislacji w piątek, 28 marca. Planowane zmiany dotyczą wielu różnych kwestii, w tym zapowiadanej przez ministra finansów Andrzeja Domańskiego redukcji obowiązków związanych z informowaniem władz skarbowych o tzw. schematach podatkowych. Chodzi o takie układanie spraw gospodarczych, które prowadzi do redukcji zobowiązań podatkowych, w tym przez wykorzystanie ulg.
Z treści projektu wynika, ze minister będzie mógł w drodze rozporządzenia wyłączyć obowiązek zgłaszania określonych schematów krajowych (projekt nie zakłada całkowitego zniesienia tego obowiązku). Przewidziano też zwolnienie radców prawnych, adwokatów, doradców podatkowych oraz rzeczników patentowych z obowiązku raportowania schematów. Będą oni zobowiązani do poinformowania ich klienta tj. „korzystającego” lub „promotora” o konieczności złożenia informacji o schematach podatkowych do Szefa KAS.
Ściganie oszustw wciąż wydłuży przedawnienie podatków
Jednak najbardziej oczekiwana zmiana dotyczy art. 70 par. 6 pkt 1 ordynacji, dotyczącego przedawnienia zobowiązań podatkowych. MF nie zakłada jednak zniesienia przepisu pozwalającego na zawieszenie biegu przedawnienia podatków w przypadku wszczęcia postepowania karnego skarbowego przeciwko podatnikowi. Taki postulat formułują od dawna organizacje gospodarcze, a ostatnio także inicjatywa "SprawdzaMY” Rafała Brzoski. W projekcie zaproponowano, by przepis zachować, ale ograniczyć jego stosowanie do przypadków podejrzenia 14 konkretnych typów przestępstw skarbowych. Chodzi m.in. o zatajenie zobowiązania podatkowego, fałszowanie deklaracji czy faktur. To przestępstwa zagrożone karą pozbawienia wolności.
MF uzasadnia takie rozwiązane chęcią sprawnego ścigania przestępczości podatkowej. „Całkowita rezygnacja ze wspomnianej regulacji byłaby działaniem na szkodę budżetu państwa jak i interesów finansowych Unii Europejskiej. Utrudniłoby to bowiem w istotnym stopniu skuteczne ściganie zorganizowanych grup przestępczych, w szczególności w zakresie przestępczości zorganizowanej związanej z VAT” – czytamy w uzasadnieniu projektu.