Naczelny Sąd Administracyjny wydał precedensowy wyrok dotyczący podatkowych skutków przeniesienia własności nieruchomości w zamian za odpłatną rentę. I uznał, że tak jak przy dożywociu, również w tym przypadku konstrukcja przepisów o PIT nie pozwala na ustalenie przychodu.
Odpłatne zbycie za rentę a PIT
Sprawa dotyczyła obrotu nieruchomością w najbliżej rodzinie. Z wniosku o interpretacje wynikało, że podatnicy - małżeństwo - we wrześniu 2002 r. nabyli prawo użytkowania wieczystego zabudowanej działki. Dwa lata później dokupili jeszcze sąsiedni grunt. Podatniczka wykorzystywała ten majątek w ramach prowadzonej przez siebie firmy zajmującej się wynajem i zarządzeniem nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi.
Czytaj więcej
Przychodem z działalności ?są również kwoty uzyskane ?ze sprzedaży składników ?po likwidacji firmy. Dotyczy ?to sytuacji następujących ?w ciągu sześciu lat ?od likwidacji.
Podatnicy wyjaśnili , że na początku marca 2021 r. firma została zamknięta. Obecnie nieruchomości są wydzierżawiane od czego uiszczany jest zryczałtowany podatek od przychodów ewidencjonowanych i VAT. Małżonkowie tłumaczyli, że planują przenieść prawo użytkowania wieczystego działki na syna w zamian za dożywotnią miesięczną rentę, płatną z góry do 10-ego dnia miesiąca. Renta będzie podlegała corocznej waloryzacji. Zauważyli jednak, że umowa renty, z uwagi na jej charakter, nie będzie zawierała elementu w postaci ceny nieruchomości. Na potrzeby ustalenia wynagrodzenia notariusza zostanie jedynie wskazana jej wartość rynkowa.
Rodzice byli przekonani, że dochód uzyskany ze zbycia nieruchomości w ramach umowy odpłatnej renty pozostaje poza zakresem opodatkowania PIT.