Czy jest PIT od zbycia nieruchomości w zamian za dożywotnią rentę?

Od zbycia nieruchomości w zamian za odpłatną rentę nie ma PIT, bo w tym przypadku nie da się ustalić przychodu.

Publikacja: 08.11.2024 17:20

Czy jest PIT od zbycia nieruchomości w zamian za dożywotnią rentę?

Foto: Adobe Stock

Naczelny Sąd Administracyjny wydał precedensowy wyrok dotyczący podatkowych skutków przeniesienia własności nieruchomości w zamian za odpłatną rentę. I uznał, że tak jak przy dożywociu, również w tym przypadku konstrukcja przepisów o PIT nie pozwala na ustalenie przychodu.

Odpłatne zbycie za rentę a PIT

Sprawa dotyczyła obrotu nieruchomością w najbliżej rodzinie. Z wniosku o interpretacje wynikało, że podatnicy - małżeństwo - we wrześniu 2002 r. nabyli prawo użytkowania wieczystego zabudowanej działki. Dwa lata później dokupili jeszcze sąsiedni grunt. Podatniczka wykorzystywała ten majątek w ramach prowadzonej przez siebie firmy zajmującej się wynajem i zarządzeniem nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi.

Czytaj więcej

Sprzedaż majątku firmowego w 6 lat od likwidacji z PIT

Podatnicy wyjaśnili , że na początku marca 2021 r. firma została zamknięta.  Obecnie nieruchomości są wydzierżawiane od czego uiszczany jest zryczałtowany podatek od przychodów ewidencjonowanych i VAT. Małżonkowie tłumaczyli, że planują przenieść prawo użytkowania wieczystego działki na syna w zamian za dożywotnią miesięczną rentę, płatną z góry do 10-ego dnia miesiąca. Renta będzie podlegała corocznej waloryzacji.  Zauważyli jednak, że umowa renty, z uwagi na jej charakter, nie będzie zawierała elementu w postaci ceny nieruchomości. Na potrzeby ustalenia wynagrodzenia notariusza zostanie jedynie wskazana jej wartość rynkowa.

Rodzice byli przekonani, że dochód uzyskany ze zbycia nieruchomości w ramach umowy odpłatnej renty pozostaje poza zakresem opodatkowania PIT.  

Odpłatne zbycie majątku firmowego a przychód

Fiskus tego stanowiska nie potwierdził. Z uwagi na to, że nieruchomości były wykorzystywane w działalności wskazał na regulacje art. 14 ust. 3 pkt 12 lit. a) ustawy o PIT. Wynika z niego, że odpłatne zbycie składników majątków m.in. pozostałych na dzień likwidacji prowadzonej samodzielnie działalności gospodarczej przed upływem 6 lat - licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po tym, w którym nastąpiła likwidacja - powoduje powstanie przychód. W konsekwencji planowane zbycie stanowić będzie przychód żony z działalności gospodarczej.

Fiskus odwołał się również do art. 14 ust. 7, art. 19 ustawy o PIT jak i przepisów cywilnych regulujących umowę renty. Stwierdził, że jeżeli umowa renty ma charakter odpłatny, bez względu na to, czy świadczenia stron są ekwiwalentne, należy do niej odpowiednio stosować przepisy o sprzedaży. Dlatego w ocenie urzędników w opisanym przypadku należy określić przychód w oparciu o wartość rynkową nieruchomości i prawa użytkowania wieczystego, które zostały zbyte.

Fiskus nie miał też wątpliwości, że przychód ten powstanie w momencie odpłatnego zbycia. Jedynie co potwierdził, to to, że późniejsza wypłata comiesięcznych rent będzie neutralna podatkowo.

Brak ceny umownej a przychód podatkowy

Małżonkowie zaskarżyli interpretację i wygrali. Najpierw rację przyznał im Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu. Zgodził się bowiem, że w sprawie brak możliwości określenia podstawy opodatkowania.

Odwołał się m.in. do uchwały NSA z 17 listopada 2014 r., (II FPS 4/14), w której przesądzono, że w przypadku zbycia nieruchomości na podstawie umowy o dożywocie nie jest możliwe określenie przychodu. Wartość przychodu, zgodnie z art. 19 ust. 1-4 ustawy o PIT musi być bowiem wyrażona w cenie określonej w umowie. A w przypadku dożywocia jej nie ma. WSA uznał, że te rozważania istotne są dla rozstrzygnięcia sprawy renty, do której również nie można odnosić ceny.

Czytaj więcej

Sąd o rencie odpłatnej. Fiskus nie może naciągać przepisów, żeby dostać PIT

Brak możliwości opodatkowania w przypadku zbycia nieruchomości w zamian za odpłatną rentę ostatecznie potwierdził NSA. Zastrzegł jednak bardzo wyraźnie, że uchwały o dożywociu nie można stosować do spornego przypadku przez analogię. Dożywocie i renta to bowiem zupełnie osobne, inaczej regulowane przez kodeks cywilny czynności.

Nieruchomość za rentę i dożywocie bez podatku

Niemniej posiłkując się rozumowaniem zawartym w uchwale o dożywociu NSA doszedł do takich samych wniosków przy rencie. I uznał, że w spornej sprawie nie można mówić o opodatkowaniu, bo nie da się ustalić wartości tego świadczenia – ceny tego świadczenia wynikającego z umowy renty odpłatnej. Tym samym u rodziców na rzecz, których ustanowiona została renta odpłatna nie ma przychodu.

Czytaj więcej

Nie ma PIT od zbycia nieruchomości na podstawie umowy o dożywocie

NSA podkreślił, że sprawa dotyczy interpretacji. I nie wykluczył, że mogłaby inaczej wyglądać w postępowaniu wymiarowym. Wówczas fiskus ma już bowiem prawo oceniać daną sytuację również pod kątem tzw. klauzuli obejścia prawa podatkowego. Wyrok jest prawomocny.

Sygnatura akt: II FSK 939/24.

5 lat

musi minąć od końca roku nabycia czy wybudowania, żeby prywatna sprzedaż lokum była bez PIT.

Nieruchomości
Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok dla tysięcy właścicieli gruntów ze słupami
Konsumenci
To koniec "ekogroszku". Prawnicy dla Ziemi: przełom w walce z ekościemą
Edukacja i wychowanie
Nie zdał egzaminu, wygrał w sądzie. Wykładowcy muszą przestrzegać zasad
Sądy i trybunały
Pomysł Szymona Hołowni nie uratuje wyborów prezydenckich
Edukacja i wychowanie
Uczelnia ojca Rydzyka przegrywa w sądzie. Poszło o "zaświadczenie od proboszcza"
Materiał Promocyjny
Nest Lease wkracza na rynek leasingowy i celuje w TOP10